Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > EÄŸitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > EÄŸitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
günlük, ingilizce, konuşma

Günlük İngilizce Konuşma

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Günlük İngilizce Konuşma

Merhaba Hello Hello
Günaydın - Good morning - Gud morning
Tünaydın - Good afternoon - Gud aftırnun
İyi günler - Have a nice day - Hev e nays dey
Ä°yi akÅŸamlar - Good evening - Gud ivening
Ä°yi geceler - Good night - Gud nayt
Bir ÅŸey deÄŸil - You?re welcome - Yur velkam
Nasılsınız? - How are you? - Hav ar yu?
SaÄŸolun, iyim - Thank you I?m fine - Tenk yu Aym fayn
Evet - Yes - Yes
Hayır - No - No
Hanım - MrsMissis
Bey - MrMister
Lütfen - Please - Pliz
Affedersiniz - Excuse me - Ekskyuz mi
Acıktım - I?m hungry - Aym hangri
Susadım - I?m thirsty - Aym törsti
Kayboldum - I?m lost - Aym lost
Tamam - Ok - Okey
Önemli - That?s important - Dets importınt
Ä°mdat - Help! - Help
HoÅŸ geldiniz - Welcome - Velkam
Teşekkür ederim - Thank you - Tenk yu
Allahaısmarladık - Bye bye - Bay bay
Güle güle - Good bye - Gud bay
Yine görüşürüz - See you later - Si yu leytı
Acele et - Hurry up - Höri ap
Anlıyorum - I understand - Ay anderstend
Anlamıyorum - I can?t understand - Ay kent anderstend
Biliyorum - I know - Ay nov
Bilmiyorum - I don?t know - Ay dont nov
Ä°stiyorum - I want - Ay vont
Ä°stemiyorum - I don?t want - Ay dont vont
Bana yardım edin - Help me - Help mi
DünYesterdayYestıdeyBugünTodayTıdeyYarınTomor rowTu morovSabahMorningMorningÖğleAfternoonAfternunAkÅ Ÿam EveningÄ°vıningGeceNightNaytBuradaHereHiyrÅžurada The reDherOradaThereDherSaÄŸdaOn the rightOn dı raytSoldaOn the leftOn dı leftÖndeOn the frontOn dı frontArkadaAt the backEt dı bekÄ°lerdeAheadAhedTam karşıda, dosdoÄŸruStraight aheadStreyt ahedElimde varyes, on handYes, on hendElimde yokno, not on handNo, not on hendMerhabaHiHayNasılsınız?How are you?Hav ar yu?TeÅŸekkür ederim, iyim Siz nasılsınız ?Thank you, I?m fine How are you?Tenk yu, aym fayn Hav ar yu?TeÅŸekkür ederim Ben de iyimThank you, I?m fine, tooTenk yu, aym fayn, tuuAdınız ne?What?s your name?Vats yur neym?Adım Sedat ONAR Sizin adınız ne?My name is Sedat ONAR What?s your name?May neym iz Sedat ONAR Vats yor neym?Nerelisiniz?Where are you from?Vher ar yu from?TürkümI?m TurkishAym törkiÅŸTürkiyeliyimI'm from TurkeyAym from TörkiNerede kalıyorsunuz?Where are you staying?Vher ar yu steying?Dedeman Otel?de kalıyorumI?m staying at the Dedeman HotelAym steying et de Dedeman hotelTanıştığımıza memnun oldumNice to meet youNays tu mit yuBen de memnun oldumNice to meet you, tooNays tu mit yu, tuNasıl yardımcı olabilirim?Can I help you?Ken ay help yu?Buyrun ne istemiÅŸtiniz?What would you like?What vuçyu layk?Almanya?dan geliyorumI?m coming from GermanyAym kaming from cörmıniÄ°talya'nımI?m ItalianAym itelyenMümkündürIt's possibleÄ°ts pasibılMümkün deÄŸilImpossibleÄ°mpasibılBir evde kalıyorumI?m staying at a houseAym steying et e hausBir pansiyonda kalıyorumI?m staying at a pensionAym steying et e penşınArkadaşımın yanında kalıyorumI?m staying with my friendAym steying vit may frendMesleÄŸiniz nedir?What?s your job?Vats yur cob?DoktorumI?m a doctorAym e doktırNe yapıyorsunuz?What do you do?Vat du yu du?ÖğretmenimI?m a teacherAym e tiçırBunun adı ne?What is this?Vat iz diz?Bu bir anahtardırThis is a keyDis iz a kiBu kim?Who is this?Vhu iz dis?Bu AyÅŸe hanımThis is Mrs AyÅŸeDis iz mises AyÅŸeTuvelet nerede?Where is the toilet?Vher iz de toylet?Nereye gidiyorsunuz?Where are you going?Vher ar yu going?Otele gidiyorumI?m going to the hotelAym going tu de hotelNereden geliyorsunuz?Where are you coming from?Vher ar yu koming from?Ä°stanbul?dan geliyorumI?m coming from IstanbulAym koming from Ä°stanbulYakında bir lokanta var mı?Is there a restaurant near here?iz dher e restorınt nir hir?Evet karşıda bir tane varYes there is one across the streetYes dher iz van ıkras dı stritBurada ucuz bir otel var mı?Is there a cheap hotel here?Ä°z dher e çip hotel hiir?PahalıExpensiveEkspensivUcuzInexpensiveÄ°ne zp ensivTren ne zaman kalkıyor?When is the train leaving?Vhen iz dı treyn liyving?Åžehir merkezine nasıl gidebilirim?How can I go to the town centre?Hav ken ay go tu dı tawn senter?DosdoÄŸru gidinizGo straight aheadGo streyt ıhedHangi otobüs Taksim?e gider?Which bus goes to Taksim?Viç bas gouz tu Taksim?87 nolu otobüs Taksim?e giderBus number 87Bas namber 87Biraz Ä°talyanca biliyorumI know a little ItalianAy nov e lidıl italiyenLütfen kelimeyi sözlükte gösterinPlease show me the word in the dictionaryPliz ÅŸov mi dı vörd in dı dikşıneriyLütfen daha yavaÅŸ konuÅŸun Ä°yi anlamıyorumPlease speak a little slower I can?t understandPliz spik e lidıl slover Ay kent andırstendBir dakika, sözlüğe bakayımOne minute, let me look up the word in the dictionaryVan minıt, let mi luk ap dı vörd in dı dikşıneriyLütfen bana yardım edebilir misiniz?Can you please help me?Ken yu pliz help mi?Lütfen bana istasyonu tarif edebilirmisiniz?Can you please show me the way to the station?Ken yu pliz ÅŸov mi dı vey tu dı steyşın?Bazı yollar trafiÄŸi açık bazıları kapalıSome roads are open for traffic some are notSam rouds ar opın for trefik sam ar natÄ°stanbul yolu açık mı?Is the road to Ä°stanbul availableÄ°z dı roud tu Ä°stanbul aveylıbıl?Hayır kar yüzünden kapalıNo its blocked because of snowNo its blakıd bikoz of snouvDolu yağıyorIt hailsit heylsKar zincirleri gerekliYou need snow chainsYu nid snouv ceynzYollar buz tutmuÅŸThe roads are icyDı rouds ar aysiYaÄŸmur yaÄŸacakIt is going to rainÄ°t iz going tu reynPasaportunuz lütfen!Passport please!Pesport pliyz!Buyrun pasaportumHere is my passportHiyr iz may pesportVizeniz var mı?Do you have a visa?Du yu hev e visa?Evet varYes I doYes ay duTürkiye?ye niçin geldiniz?Why did you come to Türkiye?Vay did yu kam tu Türkiye?Tatilimi burada geçirmek içinTo spend my holidayTu spend may holideyVizem yokI don?t have a visaAy dont hev e visaVizemi buradan alabilir miyim?Can I get a visa here?Ken ay get e visa hiyr?KonsolosluÄŸumuza telefon edebilir miyim?Can I telephone my embassy?Ken ay telefoun may embısi?Transit yolcuyumI?m a transit passengerAym e trensit pesencırBurada bir gün kalacağımI?m going to stay here for one dayAym going tu stey hiyr for van deyGümrüğe tabi eÅŸyanız var mı?Do you have anything to declare?Du yu hev eniting tu dikleyır?Nerede para bozdurabilirim?Where can I exchange money?Vher ken ay eksçeync maney?Burada bir exchange bürosu varHere is an exchange officeHiyr iz en eksçeync ofisNe bozduracaksınız?What currency do you want to exchange?Vhat körensi du yu vant tu eksçeync?Sterlin bozdurmak istiyorumI want to exchange SterlingAy want tu eksçeync SterlinKaç Sterlin bozdurmak istiyorsunuz?How much Sterling do you want to exchange?Hav maç mark du yu vant tu eksçeync?Bu adrese gitmek istiyorumI want to go to this addressAy want tu go tu dis adresSheraton Hotel?e gitmek istiyorumI want to go to the Sheraton HotelAy vant tu go tu dı Åžerıtın hotelMarmaris?e gitmek istiyorumI want to go to MarmarisAy want tu go tu MarmarisTren istasyonuna gitmek istiyorumI want to go to the train stationAy vant to go to dı treyn steyşınTuvalet nerede?Where?s the toilet?Vheres dı toilet?KimliÄŸiniz lütfenYour id pleaseYur aydi pliyzÄ°yi yolculuklarHave a nice journeyHev e nays cörneyLütfen bir broşür verir misiniz?Can you give me a booklet?Ken yu giv mi e buklet?Bavulumu bulamıyorumI can?t find my baggageAy kent faynd may begıçKayıp eÅŸya için nereye baÅŸvurmalıyım?Where can I apply for lost things?Vher ken ay eplay for lost tingz?Otobüs durağı nerede?Where?s the bus stop?Vhers dı bas stop?Otel adresim budurThis is my hotel addressDis iz may hotel adresSola dönünüzTurn leftTörn leftEn kestirme yol burasıThis is the shortcutDis iz dı ÅŸortkatÜçüncü caddeden sola dönünüzTurn left at the third streetTörn left et dı törd striytBiraz ilerleyiniz, saÄŸa dönünüzWalk a little, then turn rightVolk a lıdıl then törn raytKöprüden geçince saÄŸa dönünüzAfter crossing the bridge turn rightAftır krosing dı briç törn raytSonra bir daha sorunuzLater ask againLeyter ask ıgenOraya otobüsle gidebilirsinizYou can go there by busYu ken go dher bay basCaddenin karşısındaIt?s across the streetÄ°ts ıkras dı striytÜçüncü sokakThe third streetDı törd striytBirinci caddeThe first streetDı först striytÇok yakınIt?s very nearÄ°ts veri niyrMeydanSquareSıkueyrÜçüncü binaThe third buildingDı törd bildingBiraz uzakIt?s a little farÄ°ts e lıdıl farSultanahmet?e ne taraftan gidebiliriz?How can I go to Sultanahmet?Hauv ken ay go tu Sultanahmet?Lütfen bana haritada yolu gösterirmisiniz?Can you show me the way on the map?Ken yu ÅŸov mi dı vey on dı mep?Åžile buraya ne kadar uzakta?How far is Åžile from here?Hauv far iz Åžile from hiyr?Afedersiniz, Ayasofya?ya giden yol bu mu?Excuse me, is this the way to Ayasofya?Ekskyuz mi, iz dis dı vey tu Ayasofya?Bu yol tek yönlü mü?Is this a one way street?Ä°z dis e van vey striyt?DoÄŸru yolda mıyım?Am I on the right way?Em ay on dı rayt vey?Ä°zmit?e giden yola nasıl çıkabilirim?How can I get to the road to Ä°zmit?Hav ken ay ken get tu dı roud to Ä°zmit?Sakarya?ya kadar dosdoÄŸru gidinGo straight ahead until SakaryaGo streyt ıhed antil SakaryaYüz metre ilerden sola dönünTurn left after 100 metersTörn left aftır a handret mitırsYanlış yoldasınız, sekiz kilometre kadar geri gidinYou are on the wrong way, go back for 8 kmYu ar on dı vrong vey, go bek for eyt kilomitırsHız sınırını aÅŸtınızYou exceeded the speed limitYu eksiydıd dı spiyd limitÇok hızlı sürüyorsunuzYou are driving too fastYu ar drayving tu fastEhliyetiniz lütfenDriving license pleaseDrayving laysens plizBu bölgenin yol haritası var mı?Do you have a map of this area?Du yu hev e mep of dis eyreya?Nerede bulabilirim?Where can I find?Ver ken ay faynd?Bana fazla pahalı olmayan bir önerebilir misiniz ?Could you recommend a reasonable?Kuc yu rikımmend e riyzınıbıl?Buraya ne kadar uzaklıkta ?How far is it?Hav far iz it?Oraya nasıl giderim?How do I get there?Hav du ay get der?En yakın?The closest?Dı cılosızst?FotoÄŸrafçıThe photographer / camerashopDı fıtagrıfır / kımeraÅŸopKitapçıThe bookshopDı bukÅŸopKütüphaneThe libraryDı lilaybreriGazete bayisiThe newstandDı nüvstendSeyahat acentasıThe travel agencyDı trevıl ecınsiBankaThe bankDı benkKarakolThe police stationDı polis steyşınPostahaneThe post officeDı post ofisDoktorThe doctorDı daktırEzcaneThe hemist / drugstoreDı hemist / dragstorHastaneThe hospitalDı haspitılÇiçekçiThe floristDı floristKasapThe butcherDı batçırEkmekçiThe bakerDı beykırFırınThe pastry / cake shopDı pastri / keykBakkalThe grocery / food storeDı grosıri/fud storSüpermarketThe supermarketDı süpırmarkıtKuru temizlemeciThe laundryDı laundriÇamaşırhaneThe laundretteDı laundreytAyakkabı tamircisiThe shoerepairerDı ÅŸu ripayrırElektrikçiThe electricianDı elektrişınBenzin istasyonuThe petrol filling stationDı petrıl filing steyşınSanat galerisiThe art galleryDı ert galıriAntikacıThe antique shopThe antik ÅŸopKuyumcuThe jewellerDı cuvılriGüzellik salonuThe beauty salonDı biyuti selınKuaförThe hairdresserDı heyirdressırMaÄŸazaThe store/ shopDı stor / ÅŸapAyakkabıShoeÅžuAyakkabı maÄŸazasıShoeshopÅžuÅŸapHediyelik eÅŸya maÄŸazasıSouvenir shopSuveynırÅŸapYardım edebilir miyim?Can I help you?Ken ay help yu?Size yardım edebilir miyim?Can I help you?Ken ay help yu?MobilyaFurnitureFörniçırGiyecek / çamaşırClothingKladingHafifLightLaytKoyuDarkD ark MerhabaHelloHelloBüyükBigBigKüçükSmallSmolAÄŸ ırHeav yHeviBu çok dar / geniÅŸIt?s too tight / broadÄ°ts tu tayt / brodNereye ödemeliyim?Where do I pay?Ver du ay pey?Nakit ödeyebilir miyim?Can I pay cash?Ken ay pey keÅŸ?Bedeni uydu mu?Does it fit / is it your size?Daz it fir / iz it yor sayz?KoyuDarkDarkAçıkLightLaytMaviBlueBuluBeyazW hi teVaytKırmızıRedRedSarıYellowYelovYeÅŸilGreenG rinTu runcuOrangeOrınçGriGreyGriySiyahBlackBilekLacive rt Navy blueNevi buluMorPurplePörpılKahverengiBrownBravnPembePink Pi nkBejBeilgeBeljFildiÅŸiIvoryAyvöriEn yakın kitapçı nerede?Where?s the nearest bookshop?Ver iz dı niyrıst bukÅŸap?En yakın gazete bayi nerede?The nearest newstand?Dı niyrıst nevstend?PortakalOrangesOrıncısMuzBananasBeneyn as SalatalıkCucumberKukımbırLimonLemonsLeymonsElm aAp plesEpılsDomatesTomatoesDomeytosPatatesPotatoes P ıteytosYaÄŸButterBattırÇikolataChocolateÇaklÄ ±tÅžek erlemeSweetsSvitsEkmekBreadBredSandviçSandwiche s SandviçPatates kızartmasıFrench friesFrenç frayzPeynirCheeseCiyzDondurmaIce creamAys krimKahveCoffeeKafiSütMilkMilkHamburgerHamburge r sHambugırsSalamSalamiSlaymiSosisSausageSusıçà ‡ayT eaTiÅžekerSugarÅžugırPeçeteNapkins (paper)Nepkins

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

forumsinsi.com