Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatım, ders, dünyanın, konu, sonuçları, ödev, şekli

Dünyanın Şekli Ve Sonuçları - Dünyanın Şekli Ve Sonuçları Konu Ödev Ders Anlatım

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dünyanın Şekli Ve Sonuçları - Dünyanın Şekli Ve Sonuçları Konu Ödev Ders Anlatım

kları oluşur

Güneş ışınlarının düşme açısı yıl boyunca değişir Güneş ışınları yıl içinde dönencelere birer kez, dönenceler arasına da ikişer kez dik açıyla düşerler Dönenceler dışında hiçbir yere güneş ışınları dik olarak düşmez

Mevsimler oluşur Dört mevsimin tek yaşandığı kuşak ılıman kuşaktır Sebebi: güneş ışınlarının düşme açısında yıl boyunca değişikliğin fazla olmasıdır

Aynı tarihlerde kuzey ve güney yarımkürelerde farklı mevsim yaşanması

Gece gündüz uzunluğunun sürekli değişmesi

Güneşin doğuş ve batış konumu ile saatinin değişmesi

Muson rüzgarlarının oluşması

Aydınlanma dairesinin sürekli değişmesi

Kutup bölgelerinde 24 saatten uzun gece ve gündüzlerin oluşması Örnek: Kutup noktalarında 6 ay gündüz, 6 ay gece yaşanması

*** Dönence ve matematik iklim kuşaklarının oluşmasında sadece eksen eğikliği etkilidir Diğerlerinin oluşmasında eksen eğikliği ile birlikte yıllık hareketin de etkisi vardır

EKSEN EĞİKLİĞİ OLMASAYDI; (Ekvator düzlemi ile ekliptik üst üste çakışsaydı veya yer ekseni ekliptiği dik olarak kesseydi)

· Dönenceler oluşmazdı

· Mevsim değişmesi olmazdı

· Güneş ışınları sadece Ekvatora dik gelirdi

· Aydınlanma dairesi sürekli kutup noktalarına teğet geçerdi

· Gece gündüz süreleri birbirine eşit olurdu

· Güneşin doğuş-batış konumu ve saati değişmezdi

EKSEN EĞİKLİĞİ 20°OLSAYDI:

· Güneş ışınlarının dik geldiği alan daralırdı

· Kutup kuşağı ve tropikal kuşağın alanları daralırken, ılıman kuşak genişlerdi

· Yurdumuzda yazlar daha serin, kışlar daha ılık olurdu

· Kutup ve ılıman kuşakta sıcaklık ortalaması azalırken tropikal kuşakta sıcaklık ortalaması artardı

· Gece-gündüz arasındaki zaman farkı azalırdı

*** Eksen eğikliğinin 23°27' dan daha büyük olması durumunda yukarıdakilerin tam tersi bir durum yaşanırdı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com