Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hükmü, islamiyette, muskanın

İslamiyet'te Muskanın Hükmü Nedir?

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ukbe Bin Amir ra'den; “Birisi biat ederken Resûlullah (SAV) ondaki muskayı kopardı ve buyurdu ki; “Kim muska asarsa şirk koşmuştur [1]
İbnu Mes'ud (RA) anlatıyor: "Resûlullah (SAV)'ı işittim, diyordu ki: "Rukyelerde, temimelerde (muskalarda), tivelelerde (muhabbet muskası) bir nevi şirk vardır" Bunu işiten bir kadın atılarak, (İbnu Mes'ud'a): "Böyle söylemeyin, benim gözüm ağrıyordu Falan Yahudiye gittim geldim O bana rukye yaptı Ağrım kesildi" dedi Abdullah İbnu Mes'ud (RA) tereddüt etmeden, "Bu (ağrı) şeytanın işiydi, o eliyle dürtüyordu, sana rukye yapılınca vazgeçti Bu durumda sana Resûlullah (SAV) gibi, şöyle söylemem kâfidir: "İzhebi'l-bâs Rabbe'n-nâs eşfi ente'ş-Şâfi, Lâ şifâe illâ şifâuke, şifâen lâ yuğâdiru sakamen (Ey insanların Rabbi, acıyı gider, şifa ver, sen Şafisin Senin şifandan başka bir şifa yoktur, hiçbir hastalığı terk etmeyen bir şifa istiyorum" [2]
Cabir (RA) anlatıyor: "Resûlullah (SAV)'dan nüşre hakkında sorulmuştu: "O şeytan işidir!" buyurdu" [3] Nüşre; kendisine cin çarptığı zannedilen kimseye yapılan muskadır (Hattabi) Büyüyü büyü ile bozmak (nüşre) yasaktır Lakin büyü, Kuran ile bozulabilir
Hasan (el Basri) dedi ki; "Nüşre (cin muskası), sihirdir" [4]
İsa İbnu Hamza rahimehullah anlatıyor: "Abdullah İbnu Ukeym (RA)'ın yanına girdim Kendisinde kızıllık vardı “temime (muska) takmıyor musun?" diye sordum Bana şu cevabı verdi: "Bundan Allah'a sığınırım Zira Resulullah (SAV) şöyle buyurmuştu: "Kim bir şey takınırsa, ona havale edilir" [5]
Abdullah bin Ukeym Ebu Mabed el-Cuheni'den; İsa bin Abdurrahman dedi ki; Abdullah bin Ukeym'in yanına girdik ve şöyle dedik; (O humre hastalığına yakalanmıştı) "Bu hastalığın geçmesi için (muska gibi) bir şey takmıyor musun?" Şöyle cevap verdi; "Ölmek ondan iyidir Zira Peygamber (SAV), şöyle buyurdu; "Kim (Muska gibi) bir şey takınırsa, o takındığı şeye bırakılır" [6]
El-Mugira bin Şube'den; Resulullah (SAV) buyurdu ki; "Dağlama veya rukye yaptıran tevekkülden uzaklaşmıştır" [7]
Ukbe bin Amir (RA)'den; Resulullah (sav) buyurdu ki; "Kim temime (nazarlık vb) takıp asarsa, Allah ona (istediği şeyi) tamamlamasın! Kim de vedaa (nazardan korunmak için takılan deniz kabuğu ) asıp takarsa Allah onu amacına ulaştırmasın! " [8]
Haris bin Ebi Usame Müsnedinde Ebu Hadaş'tan rivayet ediyor; "Bir kadın Peygamber (sav)'e geldi ve dedi ki; "Kocam bana karşı kaba davranıyor Onu kendime bağlamak için (büyü gibi) bir şey yapsam ne dersin ?" Buyurdu ki; "Öf öf öf! Göktekilere ve yeryüzündekilere eziyet verdin ve çamuru bulandırdın! " Sonra kadın oradan ayrılıp başını tıraş etti, siyahlar giyindi ve dağda yaşamaya başladı Peygamber (sav)'in yanında ondan bahsedilince buyurdu ki; "Onun tövbesinin kabul edilip edilmeyeceğini bilmiyorum" [9][10]

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com