Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
evren

Evren

Eski 04-15-2010   #1
Şengül Şirin

Evren

Evren : İçinde milyarlarca gökcisminin bulunduğu sonsuzluk ve onun içindeki varlıklar bütünüdür Evren içerisindeki cisimlerin başlıcaları şunlardır

Yıldız : Isı ve ışık yayan gök cisimlerine denir Güneş ısı ve ışık yaydığı için bir Yıldız'dır

Gezegen : Yıldızlardan aldığı ısı ve ışık yansıtan gök cisimleridir Dünya Güneş'in etrafında dönen bir gezegendir

Uydu : Gezegenlerden küçük, bağlı olduğu gezegenlerin etrafında dönen gök cisimleridir Ay Dünya'nın uydusudur

Nebula : Evrendeki kızgın gaz ve toz bulutlarıdır Andromeda

Meteor : Atmosfere girince ateş külçesi durumuna dönüşen Evrendeki başıboş dolaşan kayaçlardır

Galaksi : Evrenin sonsuz boşluğunda bulunan sayısız gök cisimlerinin oluşturduğu kümelere galaksi denir Dünyamızın içinde bulunduğu yıldız sistemi yani Güneş sistemi, Samanyolu galaksinde yer alır

Yıldız Sistemi : Bir yıldız ve onun çekim gücünün etkisi altındaki gezegenler ve diğer gökcisimlerinden oluşan sistemlerdir Güneş sistemi

Güneş : Kızgın gazlardan oluşmuştur Çevresine ısı ve ışık yayan gök cismidir Yapısının %99 hidrojen ve helyum gazlarından oluşur Yarıçapı 700000 km dır Yüzeyinde sıcaklık 6000 oC Yer yuvarlağından 333000 kat büyüktür Dünyamıza ortalama 149000000 km uzaklıktadır

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com