Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
deneyleri, kimya

Kimya Deneyleri Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kimya Deneyleri Nedir?

Maddelerdeki Fiziksel ve Kimyasal Değişmelerin İncelenmesi

DENEYİN AMACI
Çay şekerinin fiziksel ve kimyasal değişimini incelemek

HAZIRLIK SORULARI
1- Fiziksel ve kimyasal değişme olaylarını araştırınız Günlük yaşantınızla ilgili olayların hangileri fiziksel ve kimyasal değişmedir? Tartışınız
2- Mumun erimesi, mumun yanması, sütün yoğurda dönüşümü, çivinin paslanması, üzümden sirke oluşması olaylarından hangileri kimyasal değişmedir?

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER
1 deney tüpü 2 adet
2 su
3 bunzen kıskacı 2 ad
4 cam çubuk
5 küp şeker 6 adet
6 üç ayak 2 adet
7 bağlama parçası
8 çekiç
9 ispirto ocağı
10 statif çubuk 2 adet
11 kibrit
12 beherglas

DENEY DÜZENEĞİ

DENEYİN YAPILIŞI
1- Deney tüplerinin içine 3 ?er tane küp şeker atarak şekildeki düzeneği kurunuz
2- Deney tüplerinden birinin içine biraz su koyarak şekerin erimesini sağlayınız Diğer tüpü ispirto ocağında ısıtınız
3- İspirto ocağını kapatıp bir müddet bekleyiniz Sonra deney tüpünü çekiçle kırarak içindeki maddeyi inceleyiniz Oluşan madde şeker özelliği taşıyor mu?

DENEYİN SONUCU
I düzenekte şeker suda çözünerek gözünüzle göremeyeceğiniz kadar küçük parçalar halinde suyun içinde dağılmıştır Suyun tadına baktığınızda şeker tadını algılarsınız O halde şekerin yapısı değişmemiş olup sadece şekli ve tanecik büyüklüğü değişmiştir
*ÇÖZÜNME OLAYLARI FİZİKSEL DEĞİŞMEDİR

II düzenekte şekerin yakılması sonucu, siyahlaşarak kömür haline geldiğini görürsünüz Şeker yanma sonucu kimyasal yapısı değişmiş ve kömür haline gelmiştir
*YANMA OLAYLARI KİMYASAL DEĞİŞMEDİR

TEORİK BİLGİ
Basınç, sıcaklık gibi çeşitli etkiler sonucu maddelerde gözlemlenen değişmelerde o maddenin esas yapısı değişmiyorsa maddeye etkiyen bu tür olaylara ?fiziksel olay? denir Fiziksel olay neticesinde maddenin fiziksel özelliklerinde ve şeklinde meydana gelen değişmelere ?fiziksel değişme? denir Başlıca fiziksel değişmeler şunlardır:

1 Yoğunluk
2 Çözünürlük
3 İletkenlik
4 Hacim
5 Genleşme
6 Sertlik
7 Parlaklık
8 Renk
9 Koku
10 Tad
11 Kaynama noktası
13 Buharlaşma ısısı
12 Erime noktası
14 Erime ısısı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com