Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Gezelim, Görelim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
sevdi, turistler, şirinceyi

Turistler Şirince'yi Sevdi!

Eski 09-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Turistler Şirince'yi Sevdi!

Tarihi 5 yüzyıla kadar dayanan eski adı ''Kırkınca'', yeni adıyla Şirince Köyü'nü yılda yaklaşık 600 bin turistin ziyaret ettiği bildirildi İzmir'in Selçuk İlçesi'ne bağlı Şirince Köyü Muhtarı Ali Vurmazdere, zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı bir vadide kurulan, tarihi ve doğal güzelliklerin korunduğu köye gelen turist sayısının, son yıllarda hızla arttığını söyledi

Efes Antik Kenti'ne 12, Selçuk'a 7 kilometre mesafedeki eski ismiyle ''Kırkınca'' yeni adıyla Şirince Köyü'nün, Bülbül Dağları'nın eteklerinde yer aldığını belirten muhtar Vurmazdere, köylerinin en gözde gezi yerleri arasına girmesinden mutluluk duyduğunu kaydetti

Vurmazdere, köyde, bir butik otel, 12 pansiyon, 28 restoran, 1 şarap fabrikası, 50 hediyelik eşya dükkanı, 85 yerli ürün satılan stant ile 2 kilise ve 40 manastır bulunduğunu anlattı

Şirince'nin Kentsel sit alanı içinde olduğu için burada ev yapamayan gençlerin, köyü terk ettiğini ifade eden Vurmazdere, ''1999 yılında 825 olan nüfus, şu anda 575 Turizme hizmet eden böyle bir köy daha yoktur Köyümüzü turizme hizmeti açısından (Dağdaki Efes) olarak nitelendiriyorum ve bununla gurur duyuyorum'' diye konuştu

Hazine arazisi tespitli yerler

Hazine arazisi tespitli yerlerin Köy Tüzel Kişiliği'ne verilmesi için bakanlıklardan yardım istediklerini dile getiren Vurmazdere, şu bilgiyi verdi:

''Köyümüzün insanının toprağından kopmaması için bu yerlerin bize verilmesini talep ediyoruz Şeftali, üzüm ve zeytincilik yapan köylülerimiz, son yıllarda turizme de yöneldi Köyde yetişen üzümlerin yanı sıra Manisa ve Denizli'den de üzüm alıyoruz Birçok evde şarap yapılıyor Yüzde 50'si köy muhtarlığına ait şarap fabrikamızda günde 18 bin şişe üretim yapılıyor Geçen yıl Almanya'ya 30 ton dökme şarap ihracatı yaptık Köyde yaşayanlar, tarımdan yıllık ortalama 5-10, turizmden de 30-40 bin YTL kazanıyor''

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com