Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
avarlar, devleti, kimdir, kurucusu

Avarlar Devleti Kurucusu Kimdir

Eski 09-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Avarlar Devleti Kurucusu Kimdir

Avarlar Devletinin Kurucusu

Avar Kağanlığı, Avar İmparatorluğu veya Avar Krallığı,bugünkü Macaristan, Slovakya, Hırvatistan, Slovenya, Romanya ve Sırbistan topraklarında 562-823 yılları arasında hüküm süren Türk devleti Devlet Avar Kağanı Bayan tarafından kurulmuştur

Avarlar, Orta Asya kökenli bir kavimdir Önce 3-6 yüzyıllar arasında Asya'da, ardından 6-9 yüzyıllar arasında Doğu Avrupa'da devlet kurdular Avrupalıların da Arap ve Bizans kaynaklarına dayanarak Avar adını verdiği bu kavmi Göktürkler Apar olarak adlandırıyordu Apar adı karşı koyan manasına gelmektedir Ancak Çinlilerin Juan-Juan ve ya Cücen dedikleri kavim ile aynı olup olmadığı kanıtlanmamaktadır

Asya Büyük Hunlarına bağlı boylardan doğan bu kabile, Uar ve Kun olmak üzere iki büyük kabileye dayanmaktadır Avarlar, 6 yüzyıl sonlarında bugünkü Moğolistan, İç Moğolistan ve Kore'ye kadar olan toprakları içine alan büyük bir devlet kurdular

552 yılında Göktürkler Avar hakimiyetine son verince Avar sülaleleri batıya doğru göçtüler 558 yılında Sibir Türkleri ile karşılaştılar ve Sibirleri yağmaladılar Karadeniz’in kuzeyinden geçerek bugünkü Romanya ve Slovakya topraklarına girdiler Bizansın boşluğundan yararlanarak Balkanları denetimi altına aldılar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com