Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
edebi, eserleri, hayatı, kişiliği, neyzen, tevfik’in

Neyzen Tevfik’İn Hayatı, Eserleri Ve Edebi Kişiliği

Eski 09-01-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Neyzen Tevfik’İn Hayatı, Eserleri Ve Edebi Kişiliği

Neyzen Tevfik’in Hayatı, Eserleri ve Edebi Kişiliği
24 Mart 1879’da Bodrum’da doğdu, 28 Ocak 1953’te İstanbul’da öldü Asıl ismi Tevfik Kolaylı İzmir Urla’da amatör bir neyzenden nota ve usul bilgileri öğrenerek başladığı ney çalışmalarını kendi kendine geliştirdi İzmir İdadisi’nden bitirmeden ayrıldı Farsça öğrendi İzmir Mevlevihanesi’ne girdi Burada Eşref, Tokadizade Şekib, Tevfik Nevzat, Abdülhalim Memduh gibi şairlerle tanıştı Şair Eşref’in etkisiyle şiir yazmaya başladı İlk şiiri 1989’da Muktebes gazetesinde yayımlandı 1989’da İstanbul’a geldi Fethiye Madresesi’nde 4 yıl öğrenim gördü Mehmet Akif’le tanıştı ve ondan Arapça, Farsça, Fransızca dersleri aldı Dönemin önde gelen müzisyenleri Kanuni Hacı Arif Bey, Tamburi Cemil Bey ve Udi Nevres Bey ile dostluk kurdu Galata ve Kasımpaşa mevlevihanelerine devam etti

1902’de Bektaşi dervişi oldu 1903’te padişah ve saray çevresine yönelttiği yergiler nedeniyle baskı görmeye başladı Mısır’a kaçtı İskenderiye ve Kahire’de yaşadı Gıyabında idama mahkum edildi Bir süre Kaygusuz Sultan Bektaşi Tekkesi’nde saklandı 1913’te II Meşrutiyet’in ilanından sonra İstanbul’a döndü Hastalığı ve içkiye düşkünlüğü nedeniyle birçok kez Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gördü Nef’î ve Eşref’ten sonra üçüncü büyük yergi ve taşlama ustası olarak bilinirforumsinsinet Oldukça eski bir dil kullanması nedeniyle güç anlaşıldı Yergilerini genellikle siyasal ve dinsel baskıya, çıkarcılığa yöneltti Toplumdaki tüm haksızlıkları çekinmeden dile getirdi Bilinen tek bestesi "Nihavent Saz Semaisi"dir

Eserleri
Şiir:
Hiç (1919)
Azab-ı Mukaddes (1949)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com