Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adalet, adlı, dini, hikaye, tevâzu

Adalet Ve Tevazu Adlı Dini Hikaye

Eski 08-31-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Adalet Ve Tevazu Adlı Dini Hikaye

ADALET VE TEVAZU Adlı Dini Hikaye

Emevi halifelerinin büyüğü Ömer b Abdülaziz Hazretleri, devlet başkanlığı sırasında kul hakkı ve sosyal adalet hususunda çok titiz davranırdı Gece çalışmalarında ayrı işlere tahsis ettiği iki kandili vardı Bunlardan birini kendi özel işleriyle ilgili notları yazarken kullanır, öbürünü ise devlet ve millet işleriyle ilgili yazışmalarda kullanırdı Halife, birden fazla gömleği olmayan, varlıksız biriydi

Yakınlarından birisi Ömer b Abdülaziz'e bir elma hediye göndermişti O da elmayı biraz kokladıktan sonra sahibine geri gönderdi Elmayı geri götüren görevliye şöyle dedi:

- Ona de ki, elma yerini bulmuştur

Fakat görevli itiraz edecek oldu:

- Ey müminlerin başkanı! Rasulullah Aleyhisselâm hediye kabul ederdi Bu elmayı gönderen de senin yakınlarındandır

Halife cevap verdi:

- Evet ama, Rasulullah sav'e verilen hediye idi Bize gelince, bize verilen hediyeler rüşvet olur

Valilerin maaşlarını çok bol verirdi Sebebini şöyle açıklardı:

- Valiler para sıkıntısı çekmezler, bütün ihtiyaçları karşılanırsa, kendilerini halkın işlerine vakfederler

Bir gece halifenin yanında bir misafiri vardı Kandilin yakıtı tükenmişti Misafir dedi ki:

- Hizmetçiyi uyandıralım da kandilin yağını koyuversin

- Hayır, bırak onu uyusun Ben ona iki ayrı işi yaptırmak istemem

- Öyleyse ben kalkıp kandile yağ koyayım

- Olmaz, misafire iş gördürmek yiğitlikten sayılmaz

Kendisi kalktı, kandilin yağını koyup yerine döndü ve şöyle dedi:

- Ben kalkıp iş yaparken de Ömer'dim; gelip oturdum, yine aynı Ömer'im

İki buçuk yıllık halifelik döneminde İslâm aleminde adaleti hakim kılmıştı Büyük dedesi Hz Ömer ra gibi adalet ve basiret sahibiydi Henüz kırk yaşlarında iken onu çekemeyenler tarafından bin dinar altın para karşılığında hizmetçisi eliyle zehirlenmişti Hizmetçisi suçunu itiraf ettiğinde, Ömer b Abdülaziz, paraları adamdan alarak devlet hazinesine koymuş, kendisini serbest bırakmış, öldürülmekten kurtulması için de kaçmasını söylemişti

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com