Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adventist, dinler, tarihi

Dinler Tarihi: Adventist

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dinler Tarihi: Adventist

Yahudi asıllı ilk Hıristiyanlardan bir cemaatin üyeleridir Ebiyonit kelimesi İbranice yoksul fakir anlamındadırBundan dolayı düşmanları fakirler yoksullar (Ebiyonit) kelimesini onları küçümsemek için kullanırlar Onlar ise Ebiyonitliği (fakirliği) İsa nın Dağdaki Vaazı ında (İncil; Matta 5:1-11) bahsettiği o içerikte ve ruhta fakir olanlar manasında almaktadırlar

İsa mesih´in Kardeşi Yakobus

Bunlar İsa nın Tanrılığını reddederler sünnet olurlar Reisleri olarak İsa nın kardeşi Yakobus u kabul ederler Yahudi ayin ve ibadetlerini yerine getirirler Pazarı kabul etmekle beraber Şabbat a (Cumartesi) uyarlar İsa yı son Yahudi peygamberi olarak tanır fakat Mesih olduğunu kabulde tereddüt ederler Pavlus u samimi bir Hıristiyan görmez ve onu dönme (içi başka dışı başka) sayarlar Pavlus tan önce komünyon ayininin hatıra olarak kutlandığı ve Hz İsa nın kan Kadehi yarine su kadehini koyduğunu savunurlar Ekmek Şarap ayinindeki ekmek ve şarab ın Hz İsa nın eti ve kanı olduğu görüşünü reddederler

Kan dökmeyi reddettikleri için et yemezler ve ideal hayatın bitkilerle beslenmek olduğunu savunurlarİslam dinindeki Boy abdestine benzer dini banyo geleneğine sahiptirler

Ebiyonitlerin V Yüzyıla kadar yaşadıkları ondan sonra görünmez oldukları; bir kısmı Hıristiyan gruplara bir kısmının gnostik gruplara katıldıkları ileri sürülmektedir Bunun yanında Ebiyonit karaktere sahip Hıristiyanların günümüze kadar geldiği ve hala varolduğu da belirtilmektedir

Alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com