Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular > Dualar

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
müddesir, suresi

Müddesir Sûresi

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Müddesir Sûresi

20

(Ey Muhammed!) Şüphesiz Rabbin, senin, gecenin üçte ikisine yakın kısmını, yarısını ve üçte birini ibadetle geçirdiğini biliyor Beraberinde bulunanlardan bir topluluk da böyle yapıyor Allah gece ve gündüzü düzenleyip takdir eder Sizin buna (gecenin tümünde yahut çoğunda ibadete) gücünüzün yetmeyeceğini bildi de sizi bağışladı (yükünüzü hafifletti) Artık Kur’an’dan kolayınıza geleni okuyun Allah, içinizde hastaların bulunacağını, bir kısmınızın Allah’ın lütfundan rızık aramak üzere yeryüzünde dolaşacağını, diğer bir kısmınızın ise Allah yolunda çarpışacağını bilmektedir O halde, Kur’an'dan kolayınıza geleni okuyun Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, Allah’a güzel bir borç verin Kendiniz için önceden ne iyilik gönderirseniz onu Allah katında daha üstün bir iyilik ve daha büyük mükafat olarak bulursunuz Allah’tan bağışlama dileyin Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir

74 - MÜDDESSİR SÛRESİ

Mekke döneminde inmiştir 56 âyettir Sûre, adını birinci âyette geçen “el-Müddessir” kelimesinden almıştır Müddessir, tıpkı bir önceki sûrenin adı olan müzzemmil gibi, örtünüp bürünen demektir Sûrede başlıca, Hz Peygamberin tebliğ ve davetle görevlendirilmesi, müşriklerin ona karşı çıkması ve onların cehennemle uyarılması konu edilmektedir

Bismillahirrahmânirrahîm

1

Ey örtünüp bürünen (Peygamber!)

2

Kalk da uyar

3

Rabbini yücelt

4

Nefsini arındır1

5

Şirkten uzak dur2

6

İyiliği, daha fazlasını bekleyerek (bir kazanç elde etmek için) yapma

7

Rabbinin rızasına ermek için sabret

8,9

Sûr’a üfürüldüğü zaman var ya; işte o gün çetin bir gündür

10

Kâfirler için hiç kolay değildir

11

Beni, yarattığım kişiyle başbaşa bırak

12,13

Ona bol mal ve gözü önünde duran oğullar verdim

14

Kendisine alabildiğine imkanlar sağladım

15

Sonra da o hırsla daha da artırmamı umar3

16

Hayır, umduğu gibi olmayacak Çünkü o, bizim âyetlerimize karşı inatçıdır

17

Ben onu dimdik bir yokuşa sardıracağım

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com