Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Bilgisayar,Teknoloji & İnternet Dünyası > Program Anlatımları [Resim & Video]

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatım, dos, dosbox, için, kullanımı, oyunları, resimli

Dosbox Kullanımı - Resimli Anlatım - Dos Oyunları İçin

Eski 08-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dosbox Kullanımı - Resimli Anlatım - Dos Oyunları İçin

DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için

DosBox Nedir ?

DosBox eski pc oyunlarının şimdiki sistemlerinizde oynamanıza olanak sağlar Şu anda çoğumuzun kullandığı işletim sistemi olan Windows XP’de çoğu eski oyun çalışmamakta fakat DosBox kullanarak bu sorunu kökten çözebiliyoruz Bu dökümanda size resimli olarak DosBox’ı nasıl kurup, oyunları oynayabileceğinizi anlatmaya çalışacağım

Bu döküman hazırlanırken çeşitli kaynaklardan yararlanılmıştır

Adım 1 – Klasör Yaratalım :

İlk olarak masaüstünde yer alan Bilgisayarım (My Computer) simgesine tıklayalım ve “C” hard diskinin içine girelim Bu alanda “DOS” adında bir klasör yaratalım ve içerisinde Cdrive, Downloads, Files klasörlerini yaratalım

Şöyle bir görüntü elde edeceksiniz;

Adım 2 – DosBox Programını Download Edelim :

Programı download etmek için lütfen tıklayınız (http://prdownloadssourceforgenet/dexe?download) Programı download ederken size nereye download etmek istediğinizi soracaktır Lütfen aşağıdaki resimdeki gibi DOS klasörünün altındaki Downloads bölümüne programı download edin

Adım 4 – DosBox’ın Yapılandırılması

Evet arkadaşlar, en civcivli ve hassas bölüme geldik en sonunda Şimdi bazı önemli dosyalarda değişiklik yaparak DosBox’ı hazır hale getireceğiz o nedenle bu bölümü lütfen dikkatle dinleyin,

Programın kurulumu bittikten Sonra Başlat Menüsüne yeni bir simge daha geliyor aşağıdaki resimdeki gibi

Buradan DOSBoxconf doyasına tıklıyorsunuz

Karşınıza NotePad dökümanı çıkıyor O dökümanın en altına kadar inin ve ;

[autoexec]

# Lines in this section will be run at startup

Şeklinde bulunan kodun hemen alt satırına şu kodları ekleyin

mount C C:DOSCDrive
mount D D: -t cdrom (or any other letter of your CD drive)
C:
CLS

Bu kodları ekleyince NotePad’deki döküman şu şekilde gözüküyor olamlı ;

Eğer herşey yolunda ise dosyayı kaydedip çıkın

Adım 5 – Basit Dos Komutları :

Bildiğiniz üzere DosBox ile eskiden kullandığımız dos komutlarını aynen kullanmatayız Şimdi bunlardan bir kaç örnek sunacağım sizlere

DosBox’ı çalıştırdığınızda şu şekilde bir ekran çıkacak karşınıza ;

Şimdi yazabileceğimiz bazı kolay komutları tanıyalım

dır – Bu komut sayesinde tarama yapabiliriz
cd – İçinde bulunduğumuz dizinden çıkmamıza yarar Örnek olarak ekranda C:>Sensible> dizini içindeysek cd yaparak o dizinden çıkıp C:> dizinine geri dönebiliriz

Peki dizinden çıkabiliyoruz ve varolan dizin içinde araştırma yapabiliyoruz ama herhangi bir dizine nasıl girebiliyoruz derseniz o nu da hemen anlatayım

Örnek olarak C:>DOS>Sensible dizinine girmek istiyorsunuz, bunu nasıl yapabilirsiniz şimdi onu anlatacağım

Şu anda C:> dizinindesiniz, cd dos yazarak DOS dizini altına girin Ardından cd sensible yazarak Sensible dizini altına girebilirsiniz İşlem bu kadar basit Aşağıdaki resimde size birazda olsa yardımcı olacaktır

Ayrıca programdan çıkmak isterseniz exit yazmanız veya CTRL+F9 yapmanız yeterli Son olarak oyun içinden ekran görüntüsü almak isterseniz CTRL+F5 tuşuna basmanız gerekiyor Aldığınız ekran görüntülerini capture adlı klasörde bulabilirsiniz

Adım 6 – Oyun Download Edip Kuralım :

Sitemizdeki bir oyunu indirip aynı işlemleri yapabilirsiniz fakat biz örnekte Flashback oyununu kullanıyoruz Sitemizden Flashback adlı oyunu indirin ve aşağıdaki adımları izleyin

Oyunu indirdikten sonra üzerine çift tıklayın ve açılan pencerede Extract’ı seçin

Ardından oyunu aşağıdaki resimdeki gibi Cdrive dizinine kurun

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com