Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye > Kıssadan Hisse

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
merhamet, zamanında, öfke

Öfke Zamanında Merhamet

Eski 08-05-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Öfke Zamanında Merhamet

“Bir kişinin merkebi çamura batmıştı Ne kadar gayret sarf ettiyse de bir türlü hayvanını battığı yerden çıkaramadı Bu esnada da gökyüzünden sicim gibi yağmur yağıyor, soğuk hava ise ilikleri donduruyordu Bütün bunlara ilâveten bir de yavaş yavaş üstüne çöken karanlık içerisinde kalan adamcağız, çok müteessir ve muzdarip bir hâldeydi

O kişi, bu dert ve acı içerisinde sabaha kadar kötü sözler söyleyerek etrafa lânetler savurdu Öyle ki, dilinden ne dost kurtuldu ne düşman, ne ahâlî kurtuldu ne de sultan…

Olacak bu ya, adam böyle sövüp saymakta, etrafa lânetler savurmakta iken, padişah oradan geçti Durumun farkında olmayan adam, uygunsuz ve haddi aşan sözlerine devam etti Pâdişâhın bu sözleri işittiğini anladığında ise adamcağız, mahcûbiyetten sanki yerin dibine girdi Bu mahcûbiyetle ne cevap verebildi ne de özür dileyebildi

Pâdişah buna çok kızdı ve etrafında bulunanlara hiddetle:

«−Eşeği çamura batmışsa benim suçum ne? Ben batırmadım ya! Benden ne istiyor, bana niçin kötü söz söylüyor?» dedi

Beraberindekilerden biri pâdişâha:

«−Pâdişâhım, hemen boynunu vurdurun! Dünyadan nâm ve nişânı kalksın!» dedi

Büyük pâdişah, gönlünde çağlayan ilâhî rahmetle düşündü, taşındı Baktı ve gördü ki adam, içine düştüğü dert dolayısıyla mihnet içinde bunalmış, eşeği de çamura batmıştır

Zavallı adamın hâline acıdı Kaba ve uygunsuz sözlerinden kabaran öfkesini yuttu Bununla da yetinmeyip tuttu, ona altın, at ve kürklü kaftan ihsân etti Zira pâdişah biliyordu ki; «Öfke zamanında merhamet, en güzel şeydir»

Bu hâdiseyi duyan biri, o ihtiyara:

«−Ey akılsız ihtiyar, ölümden nasıl kurtuldun, hayretteyim?» diye sordu İhtiyarsa onun bu suâline şöyle cevap verdi:

«−Sus! Ben o sırada çok elemli idim O dert de aklımı başımdan almıştı, yani kendime mâlik değildim Bu sebepten ben, bana yakışmayan bir şey yaptım Pâdişâha gelince, o sultânımız da kendisine yakışan ihsan ve ikrâmı yaptı»”

Şeyh Sâdî-i Şîrâzî – Bostan

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com