Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye > Kıssadan Hisse

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
endonezya, götüren, islamı, sır

Endonezya Ya İslamı Götüren Sır

Eski 08-05-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Endonezya Ya İslamı Götüren Sır

Endonezya ya İslamı götüren sır

250 milyonluk nüfusa sahip bugünkü Endonezya’nın Müslümanlığı kabul etmesindeki sır sadece beş akçelik kumaştı ve inancını hayatına geçirmiş bir Müslüman tüccarın örnek davranışıydı,
Kendi halinde bir tüccardı Bir gün kumaşları gemiye yükledi Ver elini Endonezya Aylarca deniz aşırı yol aldıktan sonra bir adacığın sahiline yanaştı gemi
Kumaşları indirdi Gitti çarşıdan bir dükkân kiraladı, satışa başladı Dil sorununu çözmek ve müşteriye kolayca ulaşmak için de yerli halktan bir işçi tuttu
Kumaşları kaliteliydi Tam da halkın aradığı cinstendi Kendisi de kanaat sahibi bir insandı Berekete inanmıştı bir kere Kazancı az olsun, temiz olsun düşüncesindeydi
Kısa zamanda tanındı ve sevildi Müşteri kaynıyordu neredeyse dükkân Tutunmuştu bir kere yabancı bir ülkede
O gün biraz geç geldi iş yerine Eleman iyi bir satış yapmıştı Bir hayli de kâr bırakmıştı satılan mallar
Merak etti, sordu: “Hangi kumaştan sattın?”
“Şu kumaştan efendim” dedi elemanı
“Metresini kaça verdin?”
“On akçeye
“Nasıl olur?” diye hayret etti, “Beş akçelik kumaşı on akçeye nasıl satarsın? Çok fahiş fiyata vermişsin, kandırmışsın müşteriyi Bize hakkı geçmiş adamcağızın Görsen tanır mısın onu?”
“Evet efendim, tanıdığım birisi
“Öyleyse hemen git, adamı bul ve buraya getir
Eleman gitti, müşteriyi buldu, getirdi
Dükkan sahibi müşteriyi karşısında görür görmez, özür diledi, helâllik istedi ve dedi ki:
“Kusura bakmayın, bizim eleman yanlışlıkla beş akçelik kumaşı size on akçeye satmış, bize hakkın geçmiş” Arkasından da fazla parayı müşteriye doğru uzattı: “Şu da fazla verdiğin para, hakkını helâl et
Müşteri şaşırmıştı Böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyordu Hiç duymamıştı daha önce bu çeşit bir olayı ve böyle sözleri “Ne demek hakkını helâl et?” Nasıl olurdu? Gönül rızasıyla pazarlık yaparak satın almıştı Memnun oldu, teşekkür etti, merak ve hayretler içinde çıktı dükkândan
Olay kısa sürede şehirde duyuldu Dilden dile dolaştı Herkes birbirine anlatıyordu Çok geçmeden kralın kulağına kadar vardı mesele
Sonunda kral kumaş tüccarını saraya çağırdı Meselenin aslını öğrenmek istiyordu Böyle bir durum ilk defa yaşanıyordu memlekette Kendi halkı arasında bu tarz bir şey olmazdı Herkes istediği fiyattan satar, müşteri de alır giderdi Bu yabancı tüccarı, böyle şaşkınlık meydana getiren bir muameleye sevk eden olayın sırrı ne olabilirdi?
Kral sordu: “Sizin yaptığınız bu davranışı daha önce biz ne duyduk, ne de gördük Bunun aslı nedir? Sizi böyle güzel bir harekete iten sebep nedir?”
“Ben,” dedi tüccar, “bir Müslümanım, inanan bir insanım İslâm dini böyle emreder O kumaşı dört akçeye almıştım, beş akçeye satıyordum Ama eleman on akçeye satmış Müşterinin bana hakkı geçmiş Dolayısıyla kazancıma haram girmiş Ben sadece bir yanlışı düzelttim
Kral, “İslâm nedir, Müslümanlık nedir, İslâm ahlâkı nedir?” gibi peş peşe sorular sordu
Birer birer sorularını cevapladı Kral ilk defa duyuyordu böyle bir dinin varlığını Fazla zaman geçirmeden İslâm’ı kabul etti Kısa süre içinde de halk Müslüman oldu
250 milyonluk nüfusa sahip olan bugünkü Endonezya’nın Müslümanlığı kabul etmesindeki sır sadece beş akçelik kumaştı ve inancını hayatına geçirmiş bir Müslüman tüccarın örnek davranışıydı
Evet, biz İslâm ahlâkının üstünlüklerini ve imanın güzelliklerini davranışlarımızla göstersek diğer inanç mensupları gruplar halinde İslâm’ı benimseyecekler, belki yerkürenin bazı kıtaları ve devletleri İslâm’a girecekler, barışın ve sevginin sırlarına ulaşacaklar
Yapılan tek şey: İnandığı gibi yaşamak, sahip olduğu güzellikleri çevresiyle paylaşmak Efendimizin müjdesi herkese açık: “Doğru ve güvenilir tüccar, kıyamet gününde peygamberler, sıddıklar (doğrular) ve şehitlerle beraberdir
Çok bilgi sahibi olmaya, çok zengin olmaya, çok meşhur olmaya, çok ülke gezmeye de gerek yok belki Mütevazı da olsa, insanların imanına, ahlâkına, hayatına yarayacak davranışlar sergilemektir yapılacak olan
“Lisan-ı halin lisan-ı kalden tesirli” olduğunun farkına varmaktır sadece

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com