Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kıssa

Bir Kıssa..

Eski 08-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bir Kıssa..

Bir gün Behlül Dânâ elinde bir çubuk toprağa ileri geri sürtüyormuş( tabi anlatan hoca gösteriyodu, ben gösteremiyorum )

bir yandan da "Subhanellahi ve bihamdi" diyormuş O sırada yengesi(abisi Harun Reşid'in eşi) oradan geçiyormuş

"Behlül ne yapıyorsun böyle ? " diye sormuş,

O da "Cennet'te köşk yapıyorum" demiş

Yengesi " onu bana satar mısın?" demiş o da evet deyince yengesi Behlül'ün istediğini vermiş ve oradan gitmiş

O gece abisi Harun Reşid rüyasında o köşkü görmüş, hayatında görmediği kadar muhteşemmiş, çok etkilenmişbir de onun eşine ait olduğunu öğrenmiş Uyanır uyanmaz hemen yanına gidip," sen dün ne yaptın? diye sormuşeşi Behlül'den köşk aldığı cevabını verince koşa koşa Behlül'e gitmiş, o yine aynı yerde çubuğunu ileri geri yere sürtüyomuş yine bir yandan "Subhanellahi ve bihamdi" diyomuş

Abisi Harun Reşid hemen " dün yengene sattığın o köşkten bana da satar mısın?" diye sormuş, Behlül"satamam" demiş, abisi çok şaşırıp" neden ?" diye sorunca " çünkü o köşkün güzelliğini bilmeden aldı, sen nasıl olduğunu gördün" demiş

şimdi bundan öğreneceğimiz 2 önemli şey şu:

* "Subhanellahi ve bihamdi" yi her deyişimizde Cennet'te bir köşkümüz olur,

* mükafatını bilimeyip, görmeyip yaptığımız ibadet, bilip görüp yaptığımızdan daha hayırlıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Bir Kıssa..

Eski 08-04-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Bir Kıssa..

edam005´isimli üyeden Alıntı

Bir gün Behlül Dânâ elinde bir çubuk toprağa ileri geri sürtüyormuş( tabi anlatan hoca gösteriyodu, ben gösteremiyorum )

bir yandan da "Subhanellahi ve bihamdi" diyormuş O sırada yengesi(abisi Harun Reşid'in eşi) oradan geçiyormuş

"Behlül ne yapıyorsun böyle ? " diye sormuş,

O da "Cennet'te köşk yapıyorum" demiş

Yengesi " onu bana satar mısın?" demiş o da evet deyince yengesi Behlül'ün istediğini vermiş ve oradan gitmiş

O gece abisi Harun Reşid rüyasında o köşkü görmüş, hayatında görmediği kadar muhteşemmiş, çok etkilenmişbir de onun eşine ait olduğunu öğrenmiş Uyanır uyanmaz hemen yanına gidip," sen dün ne yaptın? diye sormuşeşi Behlül'den köşk aldığı cevabını verince koşa koşa Behlül'e gitmiş, o yine aynı yerde çubuğunu ileri geri yere sürtüyomuş yine bir yandan "Subhanellahi ve bihamdi" diyomuş

Abisi Harun Reşid hemen " dün yengene sattığın o köşkten bana da satar mısın?" diye sormuş, Behlül"satamam" demiş, abisi çok şaşırıp" neden ?" diye sorunca " çünkü o köşkün güzelliğini bilmeden aldı, sen nasıl olduğunu gördün" demiş

şimdi bundan öğreneceğimiz 2 önemli şey şu:

* "Subhanellahi ve bihamdi" yi her deyişimizde Cennet'te bir köşkümüz olur,

* mükafatını bilimeyip, görmeyip yaptığımız ibadet, bilip görüp yaptığımızdan daha hayırlıdır

Kardeşim güzel bir kısa rabbim bizlerede cennetinden bir köşk nasip eder inşaallah temennisiyle Allah'a (CC) emanet ol

Selam ve dua ile

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com