Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayetlerin, değeri, ebced

Ayetlerin Ebced Değeri

Eski 07-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ayetlerin Ebced Değeri

yusuf suresi'nin 108 ayetinde geçen de ki: ''bu, benim yolumdur bir basiret üzere allah'a davet ederim'' ifadesinin ebcedi 2004 yılını vermektedir

de ki: "bu, benim yolumdur bir basiret üzere allah'a davet ederim; ben ve bana uyanlar da ve allah'ı tenzih ederim, ben müşriklerden değilim" yusuf suresi,108

arapça okunuşu:
kul hâzihî sebîlî ed’û ilallâhi alâ basîretin ene ve menittebeanî, ve subhânallâhi ve mâ ene minel muşrikîn(muşrikîne)
kul hâzihî sebîlî ed’û ilallâhi alâ basîretin ene…
de ki: "bu, benim yolumdur bir basiret üzere allah'a davet ederim…
kul hâzihî sebîlî ed’û ilallâhi alâ basîretin ene
130+710+ 112 +81+ 107 +110+702 + 52= 2004(şeddesiz)

mümin suresinin 38 ayetinde geçen ''ey kavmim, siz bana tabi olun, ben sizi doğru yola iletip yönelteyim''ifadesinin ebced değeri 1994 yılını vermektedir
iman eden (adam) dedi ki:"ey kavmim, siz bana tabi olun, ben sizi doğru yola iletip yönelteyim"mu’min suresi, 38

arapça okunuşu:
ve kâlellezî âmene yâ kavmittebiûni ehdikum sebîler reşâd(reşâdi)
…yâ kavmittebiûni ehdikum sebîler reşâd(reşâdi)
…ey kavmim, siz bana tabi olun, ben sizi doğru yola iletip yönelteyim"
yâ kavmittebiûni ehdikum sebîler reşâd(reşâdi)
11+ 1075 + 70 + 838 =1994(şeddeli)

hac suresi, 54 ayetinde geçen “ allah, iman edenleri dosdoğru yola yöneltir' ifadesinin ebced değeri 1986 yılını vermektedir
(bir de) kendilerine ilim verilenlerin, bunun (kur'an'ın) hiç tartışmasız rablerinden olan bir gerçek olduğunu bilmeleri için; böylelikle ona iman etsinler ve kalpleri ona tatmin bulmuş olarak bağlansın şüphesiz allah, iman edenleri dosdoğru yola yöneltir
hac suresi, 54

ve li ya’lemellezîne ûtul ılme ennehul hakku min rabbike fe yu’minû bihî fe tuhbite lehu kulûbuhum, ve innallâhe le hâdillezîne âmenû ilâ sırâtın mustakîm(mustakîmin)
allahe le hadi elleziyne amenuu ila sıratin mustakiymin
66 + 30 + 10 + 791 + 98 + 41 + 300 + 650 = 1986 (şeddesiz)

'(allah buyurdu: 'ey zekeriya, biz seni, adı yahya olan bir çocukla müjdelemekteyiz; ' ifadesinin ebced değeri 2038 yılını vermektedir
(allah buyurdu "ey zekeriya, şüphesiz biz seni, adı yahya olan bir çocukla müjdelemekteyiz; biz bundan önce ona hiç bir adaş kılmamışız"meryem suresi, 7
yâ zekeriyyâ innâ nubeşşiruke bi gulâminismuhu yahyâ lem nec’al lehu min kablu semiyyâ(semiyyen)
ya zekeriyya nubeşşiruke bigulamin ismuhu yahya
11 + 238 + 572 + 1073 + 106 + 38 = 2038 (şeddesiz)
enbiya suresi'nin 75 ayetinin ebced değeri 1992 yılını vermektedir
onu rahmetimize soktuk, çünkü o, salihlerdendi
enbiya suresi, 75
ve edhalnahu fi rahmetina innehu min essalihiyne
6 + 691 + 90 + 699 + 106 + 90 + 310 = 1992 (şeddeli)
şeddeli;1992
neml suresi'nin 48 ayetinde geçen '' yeryüzünde bozgun çıkarıyorlar'' ifadesinin ebced değeri dünyayı kan ve zulme boğan 1 dünya savaşı'nın tarihi olan 1914 yılını vermektedir
şehirde dokuzlu bir çete vardı, yeryüzünde bozgun çıkarıyorlar ve dirlik düzenlik bırakmıyorlardı
(neml suresi, 48)

arapça okunuşu: ve kane fi elmediyneti tis'atu rehtin yufsidune fi elardi ve la yuslihune
yufsidune fi elardi
210 + 90 + 1032 = 1332 / 1914
1914 yılında darwinizm’in kalesi olan ingiltere ve fransa bütün dünyaya savaş ilan etmiştir savaşın sonunda her iki gruptan toplam 20 milyon insan ölmüş ve bir o kadarda insan yaralanmıştır
yusuf suresi'nin 56 ayetinde geçen “biz yeryüzünde yusuf'a güç ve imkan (iktidar) verdik” ifadesinin ebced değeri 1999 tarihini vermektedir

işte böylece biz yeryüzünde yusuf'a güç ve imkan (iktidar) verdik öyle ki, orada (mısır'da) dil ediği yerde konakladı biz kime dilersek rahmetimizi nasib ederiz ve iyilik yapanların ecrini kayba uğratmayızyusuf suresi, 56

biz yeryüzünde yusuf'a güç ve imkan (iktidar) verdik…
mekkenna li yusufa fi elardi
111 + 30 + 156 + 90 + 1032 = 1419 ; 1999 (şeddesiz)
al-i imran suresi 39 ayetinde geçen '' ''allah, sana yahya'yı müjdeler o, allah'tan olan bir kelimeyi (ısa'yı) doğrulayan, '' ifadesinin ebcedi 1986 yılını vermektedir

o mihrapta namaz kılarken, melekler ona seslendi: "allah, sana yahya'yı müjdeler o, allah'tan olan bir kelimeyi (isa'yı) doğrulayan, efendi, iffetli ve salihlerden bir peygamberdir"

arapça okunuşu:
fe nâdethul melâiketu ve huve kâimun yusallî fîl mihrâbi, ennallâhe yubeşşiruke bi yahyâ musaddikan bi kelimetin minallâhi ve seyyiden ve hasûran ve nebiyyen mines sâlihîn(sâlihîne)
ennallâhe yubeşşiruke bi yahyâ musaddikan bi kelimetin minallâhi
197 + 832 + 2 + 38 + 239 + 2 + 490 + 186 =1986 (şeddeli)

sebe suresi'nin 18 ayetinde geçen ve orada yürüme (imkanlarını) takdir ettik:
kendileriyle, içlerinde bereketler kıldığımız memleketler arasında (biri diğerinden) görünebilen şehirler var ettik ve orada yürüme (imkanlarını) takdir ettik: "oralarda geceleri ve gündüzleri güvenlik içinde gezip dolaşın" (dedik)
sebe suresi, 18

arapça okunuşu:
ve cealnâ beynehum ve beynel kurelletî bâreknâ fîhâ kuren zâhireten ve kaddernâ fîhas seyr(seyre), sîrû fîhâ leyâliye ve eyyâmen âminîn(âminîne)

ve kaddernâ fîhas seyr(seyre), sîrû fîhâ leyâliye ve eyyâmen âminîn(âminîne)
6+355 + 397 +277+96+ 81 +6 + 53 + 151

1422/2001 (şeddesiz)
(allahu alem mehdi (as) talebelerine işaret ediyor olabilir)

yunus suresi'nin 47 ayetinde geçen; ''her ümmetin bir resulü vardır onlara resulleri geldiği zaman,'' ifadesinin ebced değir 2021 yılını vermektedir

her ümmetin bir resulü vardır onlara resulleri geldiği zaman, aralarında adaletle hüküm verilir ve onlar zulme uğratılmazlar
yunus suresi, 47

ve likulli ummetin resûl (resûlun), feizâ câe resûluhum kudıye beynehum bil kıstı ve hum lâ yuzlamûn(yuzlamûne)

ve likulli ummetin resulun fe iza cae resuluhum

6 + 110 + 481 + 296 + 80 + 702 + 5 + 341 = 2021 (şeddeli)
duhan suresi’nin 17 ayetinin ebced değeri 2022 yılını vermektedir
andolsun, biz kendilerinden önce, firavun'un kavmini de denedik onlara kerim bir elçi gelmişti;
(duhan suresi, 17)

ve lekad fetennâ kablehum kavme fir’avne ve câehum resûlun kerîm(kerîmun)

ve lekad fetenna kablehum kavme fir'avne ve caehum
6 + 134 + 531 + 177 + 146 + 406 + 6 + 50 +akara suresi'nin 247 ayetinde geçen “'' allah size talut'u (melik olarak) gönderdi
onlara peygamberleri dedi ki: "allah size talut'u (melik olarak) gönderdi" onlar: "biz hükümdarlığa, ona göre daha çok hak sahibiyken ve ona bir mal (servet) bolluğu verilmemişken, nasıl bizi (yönetmek üzere) hükümdarlık (mülk) onun olabilir?" dediler o (şöyle) demişti: "doğrusu allah size onu seçti ve onun bilgi ve bedenî gücünü arttırdı allah, kime dilerse mülkünü verir; allah (rahmeti ve gücü) geniş olandır, bilendir" (bakara suresi, 247)

… allah size talut'u (melik olarak) gönderdi…
allahe kad bease lekum talute meliken
96 + 104 + 572 + 90 + 446 + 91 = 1399 (şeddeli) / 1979
… innallâhe kad bease lekum tâlûtemelikâ(meliken)
117 + 104 + 572+ 90 + 537 =
1420/1999 (şeddesiz)
meryem suresi'nin 40 ayetinde geçen ''elbette, yeryüzünde ve onun üzerindekilere biz varis olacağız'' ifadesinin ebcedi 1992 yılını vermektedir
elbette, yeryüzünde ve onun üzerindekilere biz varis olacağız ve onlar bize döndürülecekler meryem suresi, 40
arapça okunuşu:
innâ nahnu nerisul arda ve men aleyhâ ve ileynâ yurceûn(yurceûne)
…elbette, yeryüzünde ve onun üzerindekilere biz varis olacağız
innâ nahnu nerisul arda
102+ 108 + 781 + 1001= 1992 (şeddeli)
fatiha suresi'nin 5 ve 6 ayetlerinin ebced toplamı hz mehdi (as)'ın zuhur vakti olan 2019 yılını vermektedir
fatiha suresi

biz yalnızca sana ibadet eder ve yalnızca sen'den yardım dileriz 5

iyyâke na’budu ve iyyâke nestaîn(nestaînu)
42 + 126 +6 + 42 + 640 = 856(şeddeli)
taha suresi'nin 135 ayetinde geçen 'sonunda, dümdüz (dosdoğru) yolun sahipleri kimlermiş ve doğru yola ulaşan kimlermiş, pek yakında öğreneceksiniz

de ki: "herkes gözetlemektedir; siz de gözleyip durun sonunda, dümdüz (dosdoğru) yolun sahipleri kimlermiş ve doğru yola ulaşan kimlermiş, pek yakında öğreneceksiniz"
taha suresi,135

arapça okunuşu: kul kullun muterebbisun fe terebbesuu fe setealemune men ashabu essırati esseviyyi ve men ihteda
sonunda, dümdüz (dosdoğru) yolun sahipleri kimlermiş ve doğru yola ulaşan kimlermiş, pek yakında öğreneceksiniz"
fe setealemune men ashabu essırati esseviyyi ve men ihteda
80 + 656 + 90 + 102 + 331 + 107 + 6 + 90 + 420 = 1882 (şeddesiz)
80 + 656 + 90 + 102 + 421 + 177 + 6 + 90 + 420 = şeddeli;2042

nahl suresi'nin 96 ayetinde geçen 'sabredenlerin karşılığını yaptıklarının en güzeliyle biz muhakkak vereceğiz' ifadesinin ebced değeri 2015 yılını vermektediraraf suresi'nin 188 ayetinde geçen ben, iman eden bir topluluk için, bir uyarıcı ve bir müjde vericiden başkası değilim''ifadesinin ebcedi 2026 yılını vermektedir

de ki: "allah'ın dilemesi dışında kendim için yarardan ve zarardan (hiç bir şeye) malik değilim eğer gaybı bilebilseydim muhakkak hayırdan yaptıklarımı arttırırdım ve bana bir kötülük dokunmazdı ben, iman eden bir topluluk için, bir uyarıcı ve bir müjde vericiden başkası değilim" (a’raf suresi,188)
arapça okunuşu:
kul lâ emliku li nefsî nef’an ve lâ darran illâ mâşaallâh(mâşaallâhu), ve lev kuntu a’lemul gaybe lesteksertu minel hayri ve mâ messeniyes sûu in …in ene illâ nezîrun ve beşîrun li kavmin yu’minûn(yu’minûne)
ben, iman eden bir topluluk için, bir uyarıcı ve bir müjde vericiden başkası değilim"
in ene illâ nezîrun ve beşîrun li kavmin yu’minûn(yu’minûne)
51+ 52 + 62 + 1010 + 6 + 512 + 30 + 146 + 157 =2026 (şeddeli)

kehf suresinin 13 ayetinde geçen '' onlar rablerine iman etmiş gençlerdi ve biz de onların hidayetlerini artırmıştık'' ifadesinin ebced değeri 1996 yılını vermektedir

biz sana onların haberlerini bir gerçek (olay) olarak aktarıyoruz gerçekten onlar rablerine iman etmiş gençlerdi ve biz de onların hidayetlerini arttırmıştıkkehf suresi, 13

arapça okunuşu:
nahnu nakussu aleyke nebeehum bil hakk(hakkı), inne hum fityetun âmenû bi rabbihim ve zidnâhum hudâ(huden)

…hum fityetun âmenû bi rabbihim ve zidnâhum hudâ(huden)
… onlar rablerine iman etmiş gençlerdi ve biz de onların hidayetlerini arttırmıştık

hum fityetun âmenû bi rabbihm ve zidnâhum hudâ(huden)
45 + 890 + 98 + 251 +6+ 107 + 19=1416 /1996 (şeddeli)

sizin yanınızda olan tükenir, allah'ın katında olan ise kalıcıdır sabredenlerin karşılığını yaptıklarının en güzeliyle biz muhakkak vereceğiz
nahl suresi, 96

mâ ındekum yenfedu ve mâ ındallâhi bâk(bâkın), ve le necziyennellezîne saberû ecrehum bi ahseni mâ kânû ya’melûn(ya’melûne)
lenecziyenne elleziyne saberuu ecrehum biahseni ma

tur suresi'nin 38 ayeti 1976 yılında mars yüzeyine yapılan başarılı inişe işaretler taşımaktadır

yoksa onların bir merdivenleri mi var (ki) onunla (yükselip en yüce makamda konuşulanları) dinliyorlar? öyleyse, dinleyenleri açık bir delil getirsin
(tur suresi, 38)

hocam ayetin ilk kısmında yükselmekten bahsediliyor
tur suresi 52 sure ayet numarası 38
52x38=1976 yapıyor
1976 yılında insansız uzay aracı viking 1 mars yüzeyine başarılı bir iniş gerçekleştirmiş ve ilk yüzey fotoğraflarını dünya’ya ulaştırmış
hocam bu ayet işari mana olarak uzaya çıkılmasına işaret ediyor olabilirmi ?

200 + 821 + 299 + 249 + 121 + 41 + kanuu yealemune

78 + 206 = 2015 (şeddeli)
yasin suresi, 20
şehrin en uzak yerinden bir adam koşarak geldi: "ey kavmim, elçilere uyun" dedi

arapça okunuşu:
ve câe min aksal medîneti raculun yes’â kâle yâ kavmittebiûl murselîn(murselîne)

…"ey kavmim, elçilere uyun" dedi
…yâ kavmittebiûl murselîn(murselîne)
11+ 1026 + 421 =1458/2036 (şeddeli)

biz de onu halim bir çocukla müjdeledik
saffat suresi, 101

arapça okunuşu: fe beşşernehu bigulamin haliymin

beşşernehu bigulamin haliymin
858 + 1073 + 88 = 2019 (şeddeli)

vakıa suresi'nin 71 ayetinin ebced değeri miladi 2117 yılını vermektedir

şimdi yakmakta olduğunuz ateşi gördünüz mü? (vakia suresi, 71)

arapça okunuşu: e fe reeytum ennare elleti turune
e fe reeytum ennare elleti turune
1 + 80 + 651 + 282 + 441 + 662 = 2117
şeddesiz; 2117/1542

kaynak:Harun Yahya

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com