Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Üniversiteler & Kampüsler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çukurova, üniversitesi

Çukurova Üniversitesi

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çukurova Üniversitesi

Kuruluş yılı: 1973
Eğitim dili: Türkçe
Türü: Devlet
Rektörü: ProfDr Alper AKINOĞLU
İnternet sitesi: wwwcukurovaedutr

Çukurova Üniversitesi, Adana şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta Seyhan baraj gölü kıyısındaki kampüsünde eğitim-öğretim veren bir devlet üniversitesidir

Çukurova Üniversitesi, 1969 yılında Ankara Üniversitei'ne bağlı olarak kurulan "Adana Ziraat Fakültesi " ile 1972 yılında Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan "Çukurova Tıp Fakültesi"nin yeni bir üniversitenin çatısı altında biraraya getirilmesiyle 1973 yılında kurulmuştur Daha sonra kurulan Temel Bilimler, İdari Bilimler ve Mühendislik Fakülteleri ile bu sayı beşe yükselmiştir 1982 yılında ise, Temel Bilimler, Fen-Edebiyat Fakültesi'ne; İdari Bilimler, Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin Ekonomi ve İşletme Fakülte'leriyle birleşerek İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne; Mühendislik Fakültesi ise yine Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin Mühendislik Fakültesi ile birleşerek Mühendislik - Mimarlık Fakültesi'ne dönüşmüştür Adana, İçel ve Hatay'daki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Yabancı Diller Yüksekokullarının tümü Üniversite çatısı altında toplanarak, Eğitim Fakültesini oluşturmuştur
1992 yılına gelindiğinde, 6 fakülte, 11 yüksekokul, 3 enstitü, 1 devlet konservatuvarı, 22 araştırma ve uygulama merkezinden oluşan Çukurova Üniversitesi; 3 yeni üniversitenin nüvesinin oluşturulmasına katkıda bulunmuştur Modern bina, laboratuvar ve eğitim araçlarıyla 2 yüksekokul Mersin Üniversitesi'ne, 3 yüksekokul Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'ne devredilmiştir Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ne ise Kahramanmaraş'taki Araştırma ve Uygulama Merkezi, yeni Üniversitenin Rektörlük binası ve iki fakülte binası olarak devredilmiştir

1992 yılındaki bu küçülmeye karşılık, 1993 yılında Üniversitenin daha da güçlendiği görülmektedir Su Ürünleri, İlahiyat, Diş Hekimliği ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin kurulmasıyla fakülte sayısı 10'a yükselmiş, Adana Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Kozan Meslek Yüksekokulları açılmıştır 1994 yılı içerisinde, Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, 1995 yılı içerisinde de Karaisalı Meslek Yüksekokulu kurulmuştur Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na, Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu da 1996 yılında Adana Sağlık Yüksekokulu'na dönüştürülmüştür Lisansüstü eğitim öğretim yaptıran 3 Enstitü, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve 1997 yılnda kurulan Kadirli Meslek Yüksekokulu ile birlikte akademik kurum sayısı böylece 23'e ulaşmıştır

Yerleşim yeri

Çukurova Üniversitesi'nin ana yerleşkesi 22000 dekar arazi üzerine kurulu olan Balcalı Kampüsü olup Adana şehrinin hemen kuzeyinde ve şehir merkezinden 10 km uzaklıkta bulunan bir kampüstür Seyhan Baraj Gölü'nün doğu ve kuzey yakasında yer alır Kampüs, adını üniversitenin kurulmasından önce kampüs alanında bulunan Balcalı köyünden almaktadır Kampüste yönetim ve eğitim-öğretim birimleri yanında, laboratuvarlar, Balcalı Hastanesi, merkezi kütüphane,merkezi kafeterya, spor tesisleri, lojmanlar,Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu yer almaktadır Şehirden kampüse, emekli rektör ProfDr Mithat Özsan'ın adıyla anılan Mithat Özsan Bulvarı üzerinden ulaşılır Kampüse Adana şehir merkezinde bulunan ana bulvar veya caddelerde Balcalı hattına çalışan özel otobüs veya dolmuşlarla ulaşılabilir Şehir merkezinden kampüse ortalama ulaşım süresi yaklaşık 25-30 dakikadır

Programlar

Çukurova Üniversitesi'nin hemen hemen tüm programlarında eğitim-öğretim dili Türkçe'dir Sadece Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nin Elektrik-Elektronik ve Makine Mühendisliği programının öğretim dili İngilizce'dir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin ikinci ögretim dışında kalan tüm programlarında öğrenciler zorunlu İngilizce hazırlık öğrenimi görürler Fen-Edebiyat Fakültesi'nin Matematik, Kimya ve Fizik bölümleri ile Mühendislik-Mimarlik Fakültesi'nin İnşaat, Jeoloji, Endüstri, Makine, Mimarlik ve Tekstil bölümlerinde ise İngilizce hazırlık eğitimi öğrencilerin isteğine bağlı olarak yürütülmektedirMühendislik programlarının içinde en yüksek puanla öğrenci alan bölüm ELEKTRİK-ELEKTRONİK (İngilizce)* mühendisliği bölümüdür Eğitim Fakültesi'nin Almanca, Fransızca ve İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde zorunlu yabancı dil hazırlık eğitimi verilmektedir İlahiyat Fakültesi'nde bir yıllık hazırlık eğitimi süresinde Arapça, Kur'an-ı Kerim ve İslam Dini Esasları okutulmaktadır Çukurova Üniversitesi'nde 77 lisans, 100 önlisans programı yürütülmektedir Üniversite bünyesinde Devlet Konservatuvarı ile lisans ve lisansüstü öğrencilere İngilizce hazırlık eğitimi veren Yabancı Diller Merkezi (YADİM) yer almaktadır

İkinci öğretim

Çukurova Üniversitesi Egitim Fakültesi'nin Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde, Fen-Edebiyat Fakültesi'nin Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin İşletme ve İktisat bölümlerinde, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nin Tekstil, İnşaat, Makina(İngilizce)*, Elektrik-Elektronik(İngilizce)*, Jeoloji ve Maden mühendisliği bölümlerinde, Su Ürünleri Fakültesi'nde, Osmaniye Meslek Yüksekokulu ve Ceyhan Meslek Yüksekokulu'nun ise ikinci öğretim programı bulunmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com