Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel > Bebek & Çocuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dişimi, fırçalamayı, seviyorum

Dişimi fırçalamayı seviyorum

Eski 06-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hamilelikte iyi bir ağız bakımı ve doğru beslenme alışkanlıkları zorunludur Hamilelikle birlikte diş çürüme oranının artmasına sebep olabilen hormonal değişikliklere ve kusmaya bağlı olarak diş sağlığı ile ilgili problemlerde artışlar olabilir

Fetusun diş gelişimi, gebeliğin yaklaşık altıncı haftasında başladığından, hamilelik döneminde doğru ve yeterli beslenme her iki taraf için de büyük önem taşımaktadır

Doğumdan 6 aylığa kadar: Bebeğin çene kemiği ve dişleri gelişmektedir Anne sütü yararlıdır Florür, bebek için tavsiye edilmemektedir
6 aylık: 2 ile 4 ay arasında diş çıkmış olabilir Gazlı bez ve diş macunu kullanılmadan yumuşak bir diş fırçasıyla bebeğin dişleri temizlenebilir Bebeklerin uzun süre, içinde sıvı bulunan biberonları ağızlarında tutmaları çürüklere sebep olabilir Biberon çürüğünü engellemek için bebekleri içinde sadece su bulunan biberonla uyutmayı alışkanlık haline getirmek gerekmektedir
6-12 aylık: Her öğünden sonra dişler fırçalanmalıdır Bebeklere, pediatristlerin ve diş hekimlerinin önerdiği uygun seviyede florür içeren sular içirilebilir
12-24 aylık: 20 diş çıkmış olmalıdır İyi bir ağız bakımı ve uygun beslenme alışkanlıkları gereklidir Diş çürüten gıdalardan sakınılmalıdır
2-3 yaş arası: Bütün dişler çıkmıştır Çocuğa kendi dişini fırçalaması öğretilmelidir
Diş Dostu Vakfı ndan öneriler:

Farklı farklı aromalarda diş macunları, diş fırçalamayı zevkli bir uğraş haline getirecektir
Sizi dişlerinizi fırçalarken seyretmelerine izin verebilirsiniz
Dişlerinin ne kadar parlak gözüktüğünü söyleyerek onları, dişlerini fırçaladıkları için kutlayabilirsiniz
Kahvaltı sırasında diş fırçalarını yemek masasının yakınında bir yere koyarak onlara yemekten sonra dişlerin fırçalanması gerektiğini hatırlatabilirsiniz
Son olarak, çocuğunuzu yılda 2 kez diş hekimine götürmelisiniz Böylece iyi bir diş sağlığı için onu cesaretlendirmiş olursunuz Önemli olan çocuğun diş fırçalamanın önemini kavramasını sağlamak ve istenirse eğlenceli bir hale dönüşebileceği konusunda onu ikna etmektir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com