Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayak, bilek, çıkı, çıkık, çıkıklarda, durumlarından, ilk, ilkyardım, kol, yapılır, yardım

çıkıklarda ilkyardım nasıl yapılır Çıkık durumlarından ilk yardım Kol ayak bilek çıkı

Eski 06-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

çıkıklarda ilkyardım nasıl yapılır Çıkık durumlarından ilk yardım Kol ayak bilek çıkı

çıkıklarda ilkyardım nasıl yapılır

Çıkık durumlarından ilk yardım

Kol ayak bilek çıkıklarında ilkyardım

Çıkık nedir?

Eklem yüzeylerinin kalıcı olarak ayrılmasıdır Kendiliğinden normal konumuna dönemez

Çıkık belirtileri nelerdir?

? Yoğun ağrı

? Şişlik ve kızarıklık

? İşlev kaybı

Çıkıkta ilkyardım nasıl olmalıdır?

? Eklem aynen bulunduğu şekilde tespit edilir,

? Kırık yerine oturtulmaya çalışılmaz,

? Hasta / yaralıya ağızdan hiçbir şey verilmez,

? Bölgede nabız, deri rengi ve ısısı kontrol edilir,

? Tıbbi yardım istenir (112)

çıkıklarda tespit nasıl olmalıdır?

Tespit için ilkyardımcı elde olan malzemeleri kullanır Bunlar üçgen sargı, rulo sargı, battaniye, hırka, eşarp, kravat, vBulletin tahta, karton vBulletin malzemeler olabilir

Tespit sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

? Tespit yapılırken yaralı bölge sabit tutulmalıdır,

? Yara varsa üzeri temiz bir bezle kapatılmalıdır,

? Tespit edilecek bölge önce yumuşak malzeme ile kaplanmalıdır,

? Yaralı bölge nasıl bulunduysa öyle tespit edilmelidir, düzeltilmeye çalışılmamalıdır,

? Tespit kırık, çıkık ve burkulmanın üstündeki ve altında kalan eklemleri de içerecek şekilde yapılmalıdır

Bir eklemi oluşturan kemiklerden bir veya hepsinin birbiri üzerinde yer değiştirerek normal eklem ilişkisinin değişmesine "ÇIKIK"denir Çıkık ile eklem kapsülü denen eklemi çevreleyen zar bağları da yırtılabilir Bu ise sık sık çıkıklara, burkulmalara yol açar Çıkık olan eklemde ağrı, şişlik, hareket sınırlılığı vardır Çıkık eklemi bükme ile eklemin tekrar eski çıkık durumuna geldiği görülür

-Çıkık olan eklemi yerine koymaya çalışmayınız

-Kırıkta olduğu gibi çıkık eklemi bir şekilde tespit ediniz

-Çıkıktan şüphelendiğiniz zaman eklemde ve onun yanındaki kemiklerde kırığın, eklem bağında yırtığın da olabileceğini unutmayınız

-Çıkık eklem üzerinde yarım saat havluya sarılı buz torbası koyunuz

-Kalp seviyesinin üzerinde tutunuz

-En yakın sağlık merkezine götürünüz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com