Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
biyografisi, erkan, hayatı, kimdir, ocaklı

Erkan Ocaklı kimdir? Erkan Ocaklı hayatı - Erkan Ocaklı biyografisi

Eski 06-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Erkan Ocaklı hayatını kaybetti
16 Kasım 2008 / 09:05
Türk Halk Müziği Sanatçısı Erkan Ocaklı, hayatını kaybettiTürk Halk Müziği Sanatçısı Erkan Ocaklı, 1 yıldır pankreas kanseri tedavisi gördüğü Kartal Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetti

Seslendirdiği Karadeniz türküleriyle tanınan sanatçı Erkan Ocaklı, tedavi gördüğü Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde vefat etti 59 yaşındaki Ocaklı, bir süredir pankreas kanseri tedavisi görüyordu

Ünlü sanatçının ölümünü duyan akraba ve sanatçı dostları hastaneye akın etti Ocaklı'nın cenazesinin, vasiyeti gereği iki gün bekletildikten sonra pazartesi günü Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verileceği belirtildi

ERKAN OCAKLI HAKKINDA
Ocaklı, 80'li yıllardan sonra, radyo yayınlarının da başlamasıyla, radyo formatında türküler yapmaya başladı 'Maçka yolları taşlı, geluyi sarı saçlı' Ula ula Niyazi, Misir'i kuruttun mi' gibi köşebaşı eserleri, halkın diline düşürdü

Erkan Ocaklı Kimdir?
1949 Trabzon doğumlu olan Ocaklı Aslen Arhavili Çocukluğu Maçka'da geçiren ünlü türkücü kırka yakın albüm yaptı Az sayıda filmde oynadı, yönetmenlik yaptı İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi mezunu İki kere evlendi, iki çocuğu var

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-23-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Erkan Ocaklı

1949 senesinde Trabzon’da doğdu Aslen Artvin Arhavi’li Çocukluğu Maçka’da geçti İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi mezunu Kırka yakın albüm yaptı Altı tane de filmde oynadı, yönetmenlik yaptı Televizyon programları yaptı İki kere evlendi, iki çocuğu var

ROPÖRTAJ

Erkan Ocaklı, otuz beşinci sanat senesinde
Söyleşi: Aytekin Akay

Yaş Otuz beş, yolun yarısı demek
‘Misiri kuruttun mi, Ula Ula Niyazi’ gibi Karadeniz klasiklerine imza atan Erkan Ocaklı, derin bir inzivadan “Kurtlar Sofrası” adlı albümle uyandı 1970′li yılların başında, elinde bağlamasıyla Karadeniz’in hiç de alışık olmadığı bir yoldan müzik dünyasına girdi, hit parçalar üretti Yaptığı plak ve albümlerin sayısını unuttuğunu söylese de, kırka yakın albüm, üç yüz elli civarında besteye imza attı Taş plaktan, cdli albüme kadar her dönemde söyleyecek bir türküsü mutlaka oldu Ocaklı bu günlerde, daha da olgunlaşmanın verdiği birikimle, daha çok evrensel mesajlar veriyor ve
“İki tane yavrum olsun, biri Sevda, biri Barış
Özgürlüğün yollarında yarış Ocaklı yarış
Denizlerden karalara ulaş sevdam, ulaş sevdam
Barış dolu bir dünyada, dolaş sevdam, dolaş sevdam” diyor
Türk Halk Müziği’ne verdikleri ve vermedikleriyle her dönemde adında söz ettirdi Son dönemlerde, yeni çıkan seslerin ve yüzlerin gölgesinde unutulmuşluğu yaşadı Bu bir anlamda, o piyasanın ve hızlı tüketimin bir sonucuydu Ocaklı ile söyleşimiz, daha çok müzik yolculuğu üzerine Futbola girmek istedik ancak, Türk Halk Müziği’nin köklü isimlerinden Ocaklı, notalı geçişlerle, konuyu müziğe getirmeyi başardı
Doktor olmak istedim
- Sondan başlayalım isterseniz, Erkan Ocaklı neler yapıyor?
Türkücü Erkan Ocaklı, 56 yaşına girmesine rağmen hala türkü imal etmeye çalışıyor Türkü okumakla kalmıyor, yazıyor, besteliyor, velhasıl görüntüsünü veriyorum
- Çok bilindik bir hikaye ama müzikle yolunuz nasıl kesişti? Babanız ormancıydı, siz müzik adamı oldunuz…
Ben bir bağlama sanatçısıyım aslında On üç-on dört yaşlarında sevdalıklara başladım Köyde bağlama çaldığım sıralarda eğitim için önce Trabzon’a, ardından da üniversite okumaya İstanbul’a geldim Galatasaray Üniversitesi Kimya Mühendisliği’ne girdim Ardından orayı bırakıp İstanbul Üniversitesi Zoobotanik Bölümü’ne girdim Tıp okumak istedim Puanım da yetmesine rağmen bu bölümü yazmadığımdan başka bir bölüme girdim Ancak İstanbul’a gelmek müzik hayatımı çok etkiledi Cemiyetlerde, müzikle ilgili yerlerde çalmaya başladım 1970′li yılların hemen başında Mine Koşan’a bağlama bile çaldım Müzik piyasasında tanınmaya başlayınca, yolum Harika Plak’a düştü Ayhan Güçlücan adlı Oflu bir hemşehrimiz Yirmi sene ondan ayrılmadım Harika Plak’tan çok para kazandım diyemeyeceğim Çünkü bir Oflu’dan ne kadar para kazanabilirsiniz? Bu laf bir espiri olduğu kadar, gerçektir de…
- Hangi yıllar arası Harika Plak’tan albümleriniz çıktı?
1971-91 arası… Hit olan tüm albümlerim bu firmadan çıktı
- Plaktan cdye geçiş döneminden sonraki değişiklikler, müzik piyasasını nasıl etkiledi?
Plakta ancak iki eser okuyabiliyordunuz Kaset, ya da cdye on beş eser sığıyordu Tabii, iş daha yorucu ama hızlı olmaya başladı Çıkardığım tüm plaklar tuttu Hatta Trabzonspor türkülerim de çok sevilmişti
80′lerde Karadeniz pop!
- Trabzonspor’a plak mı yaptınız?
Evet, 1975′te

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com