Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eğitimindeki, tiyatronun, toplumun, yeri, önemi

Tiyatronun Toplumun Eğitimindeki Yeri ve Önemi

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tiyatronun Toplumun Eğitimindeki Yeri ve Önemi

Tiyatronun Toplumun Eğitimindeki Yeri Ve Önemi

Tiyatronun toplumun eğitimindeki yeri ve önemini düşünürken tiyatronun öncelikle insanları birbirinden ayıran ve her değeri bir yana savuran ırk din dil politika ayrımı gibi olguları birleştirici etkisini göz ardı etmemeliyiz diye düşünüyorum Tiyatro her şeyden önce bu olguları birbirine yaklaştıran birbirlerine ortak eden her şeyi değerlendirmek gibi bir işlev üstleniyor Tiyatro insan yaşamında yer alan gülmek ağlamak sevinmek üzülmek ferahlık duymak bunalmak; kısacası kalple duygularla ilgili her şeyi değerlendiriyor Tiyatro ayrıca bütün insanlarda ortak bir kalbin varlığını meydana çıkarmasıyla da topluma hizmet ediyor Bu bakımdan tiyatro için rahatlıkla en etkili barış yolu da diyebiliyoruz

HAYATIN GİZİNİ KAVRAYABİLMEK

Tiyatronun insanlığın uzak geçmişinden şimdisine ve oradan da sonrasına uzanan uzun bir zaman diliminde her yaşa her mesleğe her dine her dile her ırka oyundaşlık etme fırsatı veren bir sanat türü olduğunu da söyleyebiliriz Bir anlık karanlığın ardından aydınlanan sahne oyun evrenine açılan perde oyuncular gerçeğin benzeri ama aynısı olmayan dekor hepsi bir oyunun kuralları çerçevesinde bir araya gelmiş şeyler Tiyatro hayatın aynası evet; ama asla kendisi değil Oysa örneğin sinema tiyatronun aksine gerçeği yansıttığı oranda başarılı sayılmakta Bilinç düzeyi oyun oynama evresinden oyun seyretme noktasına ulaşmış her insan tiyatronun gizemli ortamında bir süreliğine uzaklaşırken hayattan daha güçlü olarak dönebilecek donanımları da elde etmiş sayılıyor Hayatın gizini daha çok bir tiyatro sahnesinin derinliğinde kavrayabiliyoruz

TOPLUMUN EĞİTİMİNDE TİYATRONUN ROLÜ

Tiyatro yolu ile eğitme tiyatronun eğitici ve zevk verici olması eğlendirirken eğitmesi öğretirken-eğlendirmesi tiyatro sanatının başlangıcından beri tartışılmış savunulmuş bir düşünce tarzı Yazarların sahneye koyucuların oyunları hakkında yaptıkları açıklamalarda öncelikle seyirciye ne öğretmek istediklerini belirlediklerini daha önce öğrenmiştim biliyorum Tiyatronun etkili bir sanat dalı olduğu insanın ve toplumun eğitiminde bu etkinlikten yararlanılması gerektiği düşüncesinin çeşitli biçimlerde tekrarlandığını bir büyüğüm öğretti bana Yalnız öğretilmesi istenen gerçekler eğitilmesi istenen görüşler dönemden döneme değişmekteymiş Her dönemin tiyatrosu kendini besleyen kaynağın yeğlediği yönde bir eğitimi amaçlarmış Klasik tiyatro geleneklerin inançların ahlak değerlerinin doğrultusunda tutucu bir eğitime yönelir; romantik tiyatro birey hakkını özgür vicdanı savunurmuş Gerçekçi tiyatro örtülü çirkinlikleri bilimin ışığında incelemeye çalışır öncü tiyatrolar toplumun kabuk bağlamış yaralarını deşermiş Bütün bunları hep o büyüğümden öğrendim Tiyatronun sanatsal etkinliği yanında böylesine görevleri üstlenmesi ne kadar saygıya değer değil mi? Bu bağlam içinde çocuk tiyatrosunun eğiticiliği ve öğreticiliği de elbette doğal sayılmalı

ÇOCUĞUMUZ İÇİN TİYATRO

Sözünü ettiğim büyüğüm eğitilmek istenen çocuğun yaşının anlayış gücünün ruhsal durumunun yaşantısının bilgi ve görgüsünün içinde bulunduğu ekonomik durumun kültürel özelliklerin bilinmesi gerektiğini bana anlattı Yapılan eğitimin günlük yaşam ile uzlaşıp uzlaşmadığı çocuğu çelişkiye düşürüp düşürmediğinin araştırılması gerektiğini söyledi Çocuğu aile ilişkilerinde okul yaşamında arkadaşları ile ilişkisinde uyumsuzluğa ***ürebilecek bir eğitim kendi içinde ne kadar haklı nedenlere dayanırsa dayansın ne kadar doğru düşünülmüş olursa olsun yarar yerine zarar verecekmiş öyle söyledi "Doğru bildiklerimize ne kadar inanıyor onları ne ölçüde koruyup savunuyorsak tiyatrocu yöneldiği çocuk seyirciyi de o ölçüde sevmeli ona inanmalı onu esirgemeli" dedi Çocuk olan insanı incitmemek inandığımız ilkeden sapmamak kadar önemli olmalıymış Çocuk taşıyamayacağı kadar ağır bir düşünce yükü altında ezilmemeli yaşamı ile uzlaştıramayacağı görüşlerle şaşırtılmamalıymış Büyüğüm; çocuk tiyatrosunun büyükler için yapılan tiyatrodan daha zor olmasının daha çok çaba gerektirmesinin nedenleri olarak bunları sıraladı "Doğumda bir bebeğin mikrop kapmamasına nasıl dikkat ediliyorsa bebeğe verilen sütün pastörize olmasına nasıl özen gösteriliyorsa çocuk hastalıklara karşı nasıl korunuyor büyümesini engelleyecek ağır işlerde çalıştırılması nasıl yasaklanıyorsa yapacağı sporun niteliği nasıl yaşına göre saptanıyor beden gelişiminin doğru olmasına çalışılıyorsa tiyatro yolu ile eğitilirken aynı ölçüde titiz davranmak ruhsal gelişimini dikkate almak gerekir" Aynen böyle dedi büyüğüm

HANGİ TÜR TİYATRO YEĞLENMELİ

Bence bizler için en yararlı tiyatro bizlere sevinmesini öğreten içimizde biriken enerjiyi istediğimiz gibi kullanmamızı sağlayan bizleri sevgi ile besleyen içten güçlendiren tiyatro oyunları olmalı

Gelin tiyatroda sevinelim yaşamanın sevmenin dayanışmanın tadına varalım

Yaşamayı ve yaşatmayı mutlu olmayı ve mutlu etmeyi öğrenelim

Kısacası tiyatronun aynasında kendi yaşamımızı seyredelim yarınlarımızı görebilelim

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com