Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
fıkraları, hoca, nasrettin

Nasrettin Hoca Fıkraları

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Nasrettin Hoca Fıkraları

Söyle BAri

Hoca ormana gitmişOturmuş bir dalın üstüne, başlamış kesmeyeAşağıdan geçen bir yolcu Hoca'ya seslenmiş:- Be adam! İnsan oturduğu dalı keser mi ? Şimdi düşeceksinHoca adama aldırmamış; işine devam etmişAz sonra dal kırılmışHoca, cumburlop düşmüşDüştüğü yerden perişan seslenmiş:

-Düşeceğimi bildin ne zaman öleceğimi de söyle bari

Tutar mı?

Hocanin cani bir gün sarma çekerAma elinde yogurt bakraçlari anasi da aglamis ne yapim ne yapim derken aklina göl gelmisGelmis gölün kenarina,atmis bakraçlari kenara çikarmis sarmis sigarasini hafif hafif demleniyorSonra birden bekçinin düdügünü duymus Eyvah simdi yandik derken aniden atmis sarmayi bakracin içine sonrada bakraci tutmus göle dökmeye baslamisO esnada bekçide yaninda bitivermisBakmis bakmis anlamamis sonra hocaya sormus ne yapiyorsun diyeHocada görmüyor musun yogurt mayaliyorum demis bekçi kahakahalar içinde ilahi hoca koca göl hiç maya tutar mi demisHocada ya tutarsa diye cevap vermisSonra bekçi ilahi hoca diyip güle güle yoluna devam etmisHoca hem keyfine hem yogurda yanarken bekçinin arkasindan bakip simdi bu salak herkese anlatir demis

Sıkarken

Nasrettin hoca bir gün yolun kenarında kedisini yıkıyomuşYoldan geçen arkadaşı hocaya:

-Hocam kediyi yıkama ölür

demişHoca aldırış etmemiş ve yıkamışArkadaşı dönüşte hocayı tekrar yolun kenarında görmüşKedi ölmüştü adam:

-Hocam ben size kediyi yıkamayın ölür demedimmi? demişHoca:

-Ben kediyi yıkarken ölmediki sıkarken öldü demiş

Baklava

Hoca aksamleyin eve dogru yururken, baklava seven bir koyluyle karsilasir

-Hoca, kisa bir sure once bir adam buyuk bir tepsi baklava goturuyordu

-Beni ilgilendirmez!

-Fakat adam tepsiyi sizin eve goturuyordu

-O zaman seni ilgilendirmez!

ALLAH BİLİYOR

Nasreddin Hoca bir cimri tanıdığının evine gittiğinde tanıdığı ona bayat ekmek ile bir tabak bal ikram etmiş Nasreddin Hoca bayat ekmeği dişi kesmeyince sinirinden balı kaşıkla yemeye başlamışEv sahibinin gözü yerinden oynamış :

-Aman efendim, bal ekmekle yenmez ise, insanın içini sıyırır, demiş

Nasreddin Hoca hiç ses çıkarmadan balı bitirmiş ve :

-Kimin içinin sıyrıldığını Allah biliyor, demiş

ALLAHIN RAHMETİ

Yağmurlu bir günde Nasrettin Hoca pencereden dışarı bakarken komşusunun koşa koşa yağmurdan kaçtığını görür pencereyi açar :

-Hey Ahmet Efendi, birde hacı olacaksın rahmetten kaçılır mı?, der

Zavallı adam eli mahkum sırılsıklam olur Ertesi gün hocanın komşusu hocayı yağmurdan kaçarken görür ve hocaya bir ders vermek ister :

-Hoca Hoca dün bana diyordun bugün sen neden rahmetten kaçıyorsun, der

Hoca hiç durmadan yoluna devam eder ve komşusuna şöyle der :

-Ben rahmetten kaçmıyorum sadece allahın rahmetine basmamak için çabalıyorum

AKLIN VARSA GÖLE KOŞ

Hoca, bir gün kırlardan topladığı çalı çırpıyı eşeğine yükleyip evine götürürken :

-Acaba, yaş çırpı da kurusu gibi yanar mı? diye düşünür ve şeytana uyarak çakmağını çakar ve alevi çalı çırpıya dokundururAralarında kuruları da bulunan çalı çırpı hemen alev alırEşekte bir korku, bir telaş, huzursuzluktur başlarAnıra anıra, çifte ata ata dört nala koşmağa başlarHoca da arkasından olanca gücüyle bağırır :

-Aklın varsa göle koş!

ATEŞ DÜŞTÜĞÜ ZAMAN

Nasreddin Hoca'nın evine tüccar arkadaşı misafir olmuşHoca ona mantı pişirip getirmişArkadaşı acele edip mantıyı hemen ağzına atınca boğazı yanmışBoğazının yandığını belli etmemek için başını tavana doğru dikmiş ve yanmanın etkisi gidince de başını tavandan indirmeyip sormuş :

-Hocam bu tavanı ne zaman yaptınız

Hoca hemen :

-Boğazıma ateş düştüğü zaman, demiş

BANA NE AD KOYARLARDI?

Bir gün Nasretin Hoca'ya Timur :

-Yahu, şu Abbasi halifelerinin her birisi birer lakab almış kimi El mutazımBillah, kimisi de El mütevekkil-Allah, diye anılıyormuş Ben acaba onların zamanında hükümdar olsaydım, bana ne ad koyarlardı Hoca hiç çekinmeden :

-Sana da Neüzzü-Billah derlerdi, cevabını vermiş

BENİM NE YİYİP İÇTİĞİMİ SORMAZSINIZ

Nasrettin Hoca, bir köyde vaaz veriyormuş Laf arasında Hazreti İsa'nin gögün dördüncü

katında olduğunu söylemiş

Vaazdan sonra, bir kadin Hoca'ya yanaşmış :

-Hazreti İsa, orada ne yer, ne içer?, demiş

Hoca'nin tepesi atmış :

-Ey hatun, köyünüze geleli şunca zaman oldu, benim ne yiyip,

içtiğimi sormazsın da, Allah'in peygamberini sorarsın!

BENİM YERİME SENİ GÖTÜRÜR

Hoca Nasreddin ölüm döşeğindeymiş Karısını çağırmış

-Hanim en güzel elbiselerini giy, iyice kokular sürün, tak takıştır yanıma gel otur

-Ayol hoca delirdin mi sen Bu durumdayken ben nasıl süslenirim?

-İyi ya azrail gelince belki beğenip benim yerime seni götürür

BEN UYUYORUM

Bir gün Nasreddin Hoca şehire gelip, bir arkadaşıyla birlikte handa kalmışGece yarısı arkadaşı sormuş :

-Hocam, uyudunuz mu?

-Buyurun birşey mi var?

-Biraz borç para isteyeyim demiştim

Nasreddin Hoca derhal horlamaya başlayıp :

-Ben uyuyorum! demiş

BU NASIL NAMAZ

Nasreddin Hoca abdest alırken, bir ayağına su yetmemişNamaz kılarken de bir ayağını yukarı kaldırarak namaz kılmışBunu gören cami cemaati :

-Hocam bu nasıl namaz? diye sormuş

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com