Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Atatürk Köşesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atatürk’ün, sözleri, vecizeleri

Atatürk’ün Sözleri,vecizeleri

Eski 08-23-2011   #1
Şengül Şirin
Icontr

Atatürk’ün Sözleri,vecizeleri

Atatürk’ün sözleri,vecizeleri

“Ben gerektiği zaman, en büyük armağanım olmak üzere, Türk ulusuna canımı vereceğim
“Hayat mücadeleden ibarettir Bundan dolayı hayatta yalnız iki şey vardır: Yenmek, yenilmek

“Tarih olaylarının oluşu sırasında, bazen fizyolojik arızalar önemli rol oynar Doğaya, engel olur ya da yardım eder

“İnsan daha başlangıçtayken sona erdiğini öne sürerse, dünyanın en derin dalgıları içine kendisini gömülmüş görür

“Yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi yeterli değildir Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi gerekir

“Ben bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem O işe neler engel olur diye düşünürüm Engelleri kaldırdım mı iş kendi kendine yürür

“Bu ulus, bu ülke yeni rejim üzerinde dünyanın en makul varlığı olacaktır Ben bunu kendi gözümle görmeden ölmeyeceğim

“Sorumluluk yükü her şeyden, ölümden de ağırdır

“Benim başkalarından ayrı olduğuma dair bir yasa yoktur

“Beni görmek, herhalde yüzümü görmek değildir Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve duyuyorsanız bu kafidir

DEVRİMCİLİĞİ VE DEVRİMLERİ

EĞİTİMDE DEVRİM

“Hiç bir zaman hatırımızdan çıkmasın ki Cumhuriyet sizde Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister

“Bu yurdun sahibi ve topluluğumuzun temel öğesi köylüdür İşte bu köylüdür ki bu güne dek eğitim ve öğretim nurundan yoksun bırakılmıştır Bundan dolayı, bizim izleyeceğimiz ulusal eğitim siyasetinin temeli, önce var olan bilgisizliği gidermektir

“Eğitim ve öğretimde uygulayacağımız yöntem, bilgiyi insan için fazla bir süs, bir baskı aracı yahut uygar bir zevkten çok maddi yaşamda başarılı olmayı sağlayan pratik ve kullanmaya elverişli bir araç haline getirmektir

“Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir Öğretmenlerden, eğiticiden yoksun bir ulus henüz ulus adını alma yeteneğini kazanamamıştır Ona görüle gelen bir kütle denir, ulus denemez Bir kütle ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır Onlardır ki bir toplumu gerçek ulus haline koyarlar

“Düşünce gelişmesine olduğu gibi, beden gelişmesine de önem vermek ve özellikle, ulusal karakteri derin tarihimizin esinlettiği yüksek derecelere çıkarmak gerekir

“Her çeşit spor çalışmalarını, Türk gençliğinin ulusal eğitiminin ana öğelerinden saymalıdır
“Türk dilinin kendi benliğine, aslındaki güzellik ve zenginliğine kavuşması için, bütün devlet örgütümüzün, dikkatli, ilgili olmasını isteriz

“Dil kurumu en güzel ve verimli bir iş olarak türlü bilimlere ait Türkçe terimleri saptamış ve böylece dilimiz yabancı dillerin etkisinden kurtulma yolunda esaslı adımını atmıştır
“Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir Yazan yapana sadık kalmazsa, değişmeyen gerçek insanlığı şaşırtacak bir nitelik kazanabilir

DEVRİMCİLİĞİ VE DEVRİMLERİ

DEVRİM VE UYGARLIK

“Halk ile çok temasım vardır O saf kütle bilemezsiniz ne denli yenilik yanlısıdır! ”
“Türk’leri yüzyıllardır izlediği hareket, sürekli bir yönde oldu: Biz, daima Doğudan Batıya yürüdük

“Bugüne dek kazandığımız başarılar, bizi ancak, ilerleme ve uygarlığa doğru yol açmıştır Yoksa ilerleme ve uygarlığa henüz ulaştırmış değildir Bize ve torunlarımıza düşen görev, bu yol üzerinde duralkamadan ilerlemektir

“Dağları delen, göklerde uçan, moleküllerden yıldızlara kadar her şeyi gören, aydınlatan, inceleyen uygarlığın gücünün ve yüceliğinin karşısında Orta Çağ anlayışıyla, ilkel boş inanlara yürümeye çalışan uluslar mahvolmaya ya da hiç olmasa esir ve alçalmış olmaya mahkûmdurlar Oysa ki Türkiye Cumhuriyeti halkı yenileşmiş ve gelişmiş bir kütle olarak sonsuz yaşamaya karar vermiş, esirlik zincirlerini ise tarihte görülmemiş hakramanlıklarla parça parça etmiştir

ULUSUNA GÜVENİ

“Binim için en büyük korunma noktası ve yardım kaynağı ulusumun bağrıdır
“Ben gerektiği zaman en büyük armağanım olmak üzere Türk ulusuna canımı vereceğim
“Ben 1919 yılı Mayıs ayı içinde Samsun’a çıktığım gün, elimde maddi hiçbir güç yoktu Yalnız büyük Türk ulusunun soyluluğunda doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir güç vardı İşte ben bu ulusal güce, bu Türk ulusuna güvenerek başladım
“Benim değersiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır Fakat, Türkiye Cumhuriyeti Sonsuza dek var olacaktır ve Türk ulusu güven ve mutluluğunu sağlayan ilkelerle uygarlık yolunda duraksamasız yürümeye devam edecektir

“Giriştiğimiz bütün işlerde ulusumuzun yüksek yeteneği ve yüksek sağduyusu başlıca kılavuzumuz ve başarı kaynağımız olmuştur

“Ben ve benim gibi sevdiğinize kuşku olmayan arkadaşlarla beraber vicdanımıza düşen görevi yaptık Bu konuda bize cesaret veren siz ve sizi meydana getiren büyük yürekli analarınız, babalarınız ve bu ulustur

“Önemli bir görevin yapılmasında benden önce girişimci ulus olmuştur Benim şu ya da bu nedenle geciktirdiğim önemli görevi ulus bana hatırlatmış ve yaptırmıştır Bunu ulusun ortak ruhundaki yücelik ve olgunluğa parlak bir örnek olarak belirtmeliyim

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com