Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kitap Dünyası

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ali, hemençe, kemal, omuzumda, saran

Omuzumda Hemençe - Ali Kemal Saran

Eski 08-10-2009   #1
GöKKuŞaĞı

Omuzumda Hemençe - Ali Kemal Saran

Omuzumda Hemençe & Cumhuriyet Devrinde Bir Medrese Talebesinin Hatıraları, Ali Kemal Saran

Ali Kemal Saran

KURTUBA

Burada yer alan hatıralar, kendimi bilebildiğim erken çocukluk dönemimden başlayarak yakın zamana kadar uzanan yaklaşık 70 yıllık bir ömrü kapsıyor Bu uzun zaman dilimi içinde, çocukluğumun sisler içinde kalan sibyan mektebinden ve medrese talebeliğinden başlayarak, Anadolu`nun birçok yerinde yürüttüğüm müftülük görevlerine ve uzun süren emeklilik dönemimde yaşadığım cemiyetçilik tecrübelerine kadar, acı tatlı pek çok yaşanmış olay var

Başımdan geçen bazı olaylar, belki bir dönemin tarihine küçük çapta da olsa ışık tutacak öneme sahip Bazıları da önemsiz gibi gözükse de, belki belli bir dönemin sosyal ve ekonomik yapısının, düşünce sisteminin ve kültürünün daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayabilecek özellikleri taşıyor Bu sebeple önemli veya önemsiz ayınım yapmadan başımdan geçenleri olabildiği kadar vermeye çalıştım

_____

Trabzon’la ilgili son yılların oldukça güzel, derin, ilginç, bir o kadar da sizi içine çekip götüren kitaplardan birisi var önümde: “Omuzumda Hemençe Alt başlığı: “Cumhuriyet Devrinde Bir Medrese Talebesinin Hatıraları” Trabzon’un özellikle Of-Çaykara yerel kültürünü bir halı gibi dokuyarak önümüze seren bu güzel Hâtırat Çaykara’nın Hopşera (Akdoğan) köyü doğumlu, ülkemizin birçok yerinde Müftülük yapmış Ali Kemal Saran hocamıza ait Ankara’da Kurtuba yayınlarının da yayıncılığa böylesine bir yerel kültür-hatırat çalışmasıyla adım atması da oldukça anlamlı Kurtuba adının tarihsel çağrışımına Of-Çaykara’dan başlamanın herhalde özel bir anlamı olsa gerek Ankara’Kızılay’daki Kurtuba kitap-kahve mekânına ilk adım atanların birden karşılarında gördükleri “Omzumda Hemençe”ye garip garip baktıklarına da şahit oldum Tabii kimileri “hemençe” ile “kemençe”yi karıştırtırıyorlar Acaba kitabın adı yanlış mı? diye Şüphesiz hayır Trabzon’lular, özellikle de Of-Çaykara’lılar bilir “Hemençe”nin ne olduğunu “Hemençe: Renkli yün ipliklerden dokunan ve alt tarafında püsküller bulunan torba, sırt çantası

Trabzon yerel kültürünün arka plânı yâni kilerinde canlılığını koruyan malzemeleri mükemmel bir üslup ve akışkanlıkla önümüze koyuyor Ali Kemal Saran Hocamız Bize de sadece okumak kalıyor Yahya DÜZENLİ

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com