Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
farklılık, fırlatılan, füze, göre, gösteri, itmeli, kütlenin, motor, motorukimyasal, yapısına

Füze Motoru-kimyasal Itmeli Motor,fırlatılan Kütlenin Yapısına Göre Farklılık Gösteri

Eski 06-22-2009   #1
Şengül Şirin

Füze Motoru-kimyasal Itmeli Motor,fırlatılan Kütlenin Yapısına Göre Farklılık Gösteri

Füze motoru-kimyasal itmeli motor,fırlatılan kütlenin yapısına göre farklılık gösteri

Kütlesinin bir bölümünü belli bir doğrultuda fırlatan bir sistemin, aksi yönde ve fırlatılan kütleyle ve bu kütlenin fırlatılma hızıyla orantılı olan bir kuvvetin etkisinde kaldığı klasik mekanikten bilinmektedir Füze motoru, bu ilkeye dayanan itici bir sistemdir; bunun gerçekleştirilmesi, fırlatılan kütlenin yapısına ve bu fırlatma için gerekli enerji kaynağına göre farklılıklar gösterir

Günümüzde gerçekleştirilen motor türü, kimyasal itmeli motordur ve içindeki enerji kaynağı, iki çok tepkili cismin, tepkime ürünleri fırlatarak birleşmesinden doğar Fırlatılan gazlarsa, ya iki sıvı ya toz halindeki bir katı ya da bir sıvı bir tozdan oluşan propergollerin yanmasından oluşur

Füze motoru büyük bir ateşleme kolaylığına ve çok düşük bir ağırlığa yol açan dikkate değer bir yalınlıktadır Zayıf kütlesi ile özerkliği füze motoruna, balistik ya da uzay görevlilerinin uygun gördüğü hız dizisini (4 000 m/sn'den 10 000 m/sn'ye kadar) uzay aracına iletme olanağını verir

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com