Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Erkekler Kahvehanesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dövüyor, eğitimli, erkek

Eğitimli Erkek De Dövüyor

Eski 11-07-2008   #1
Şengül Şirin

Eğitimli Erkek De Dövüyor

Eğitim Reformu Girişimi’nce hazırlanan “Eğitimde ve Eğitimle Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” başlıklı raporda, toplumsal değer ve dinamiklerin, toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyecek biçimde dönüşümü için çok boyutlu politika müdahalelerinin zorunlu olduğu belirtiliyor

Eğitim sistemi eğitmiyor!

Rapora göre, okullardaki öğrenme ve öğretme süreçleri, değer ve tutumları, toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyecek şekilde dönüştürme potansiyeline sahip Ancak, konuyla ilgili bazı temel göstergeler, ülkemizdeki eğitimin, bu dönüştürücü potansiyeli, sınırlı bir düzeyde harekete geçirebiliyor Örneğin, toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili temel bir gösterge olan aile içi şiddet rakamlarına bakıldığında, lise mezunu her üç erkekten birinin en az bir kez eşine şiddet uyguladığı görülüyor

Bu açıdan lise mezunu erkekler ile ilkokul mezunu erkekler arasında kayda değer bir fark bulunmuyor Eğitimin, kadına yönelik şiddet ve istismarla ilgili tutumlar üzerindeki etkisine bakıldığında, her 10 polisten yedisinin, her 10 hâkim, savcı ya da avukattan dördünün, “kadının dış görünüşü ve davranışları tecavüze yol açar” ifadesine katılması da dikkat çekici

Kadın evden çıkamıyor

Rapordaki verilere göre, toplumsal cinsiyet eşitliği açısından bir başka gösterge de işgücüne katılım ve istihdam oranları Türkiye’deki erkeklerin istihdam oranı, AB ülkelerindeki erkeklerin istihdam oranına yakınken Türkiye’deki kadınların istihdam oranı, AB ülkelerindeki kadınların istihdam oranının yarısından daha az Toplumda genel olarak kadının aile içindeki rolü ön planda kalmaya devam ediyor ve eğitim ise kadının annelik rolünü daha başarılı oynaması için bir araç olarak görülüyor

Ne yapılmalı?

Raporda, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik öneriler şöyle sıralanıyor:

• İlköğretim okulları için standartlar oluşturulurken toplumsal cinsiyet eşitliğinin temel bir ölçüt olarak yer alması şarttır

• Öğretmenlerin, değer ve tutumlarında toplumsal cinsiyet eşitliğini içselleştirmeleri desteklenmeli

• Ders kitapları, cinsiyetçi öğelerden tamamen arındırılmalı ve toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyici şekilde kurgulanmalı

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Eğitimli Erkek De Dövüyor

Eski 11-09-2008   #2
KRDNZ

Okumak cehaleti kaldırır eşşeklik baki kalır :38:38:38:38

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-09-2008   #3
dejavu2009

Eğitimli demek yanlış Çünkü o kişiler sadece öğrenim görmüşlerdir Bu konuya olan yaklaşımlarını ailesinden gördüğü bir biçimde halletmek onlar için en doğrusudur
Böyle bir yaklaşıma sahip insanlar aciz insanlardır İnsanların konuşabilme yeteneğini kullanmaktan yana değillerdir

Dinimizde böyle bir anlayış olmamasına rağmen kadına olan bakış açısı yüzyıllar boyu baskı niteliğinde olup onların söz hakları gün geçtikçe azalmış ve hatta yok denilebilecek kadar azalmış ve her türlü şiddetle cezalandırma gibi bir anlayış hükmü gelişmiş Oysa ki islamiyetten önceki eski Türk boylarında böyle bir anlayış söz konusu bile değildir

Neden böyle bir anlayış süregelmiş acaba bileniniz var mı?

İLGİNÇ BİR DİZİ;

http://www,dizimag,com/stephen-hawki...eady-dizi.html
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-09-2008   #4
KRDNZ

Bu düşüncenin islamiyetin gelmesiyle alakalı olduğunu düşünmüyorum Zira islamiyetle alakalı olsaydı kadına verilern önem daha artmalıydı Erkek yaratılış itibariyle kadından daha güçlüdür her zaman ve bu gücü sinirlerini kontrol edemediği zaman kendinden daha zayıf olan üzerinde kullanarak rahatlıyor Bu sağlam bir kişilik olmadığını, kendine güvensiz olduğunu gösterir bence Erkeklikle de alakası yoktur
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-09-2008   #5
VANDETTA

Alıntı:
dejavu2009 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Dinimizde böyle bir anlayış olmamasına rağmen kadına olan bakış açısı yüzyıllar boyu baskı niteliğinde olup onların söz hakları gün geçtikçe azalmış ve hatta yok denilebilecek kadar azalmış ve her türlü şiddetle cezalandırma gibi bir anlayış hükmü gelişmiş Oysa ki islamiyetten önceki eski Türk boylarında böyle bir anlayış söz konusu bile değildir

Neden böyle bir anlayış süregelmiş acaba bileniniz var mı?
Buda ne demekti şimdi dejawu?
Konuyu döndürüp İslamiyet'in gelmesinden sonra böyle oldu iması çok yanlış,neden mi?Kadının söz hakkı olmadı zamanlarda kadına yaşam hakkını,İslamiyet vermiştir,kız çocuklarını diri diri gömülmekten kurtarıp,kadına itibarını iade etmiştir
Peygamber efendimiz kadınlarınız sizlere emanettir demiştir,dinimizde emanete verilen önem de ortadadır,buna rağmen bu yorumunuzu size yakıştıramadım,Ömer Hayyam konunuzla bu mesajınızı birleştirdiğimde ortaya sakıncalı düşüncelerim çıkıyor!

Ayrıca kadına el kaldırmak,herşeyden önce acziyettir,olayı bu şekilde nasıl değerlendirebildiniz anlıyamadım,isterseniz biraz daha açık olun ki,yorumunuzu okuyan herkes yanlış düşünceler içerisine girmesin

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-10-2008   #6
dejavu2009

Alıntı:
KRDNZ tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu düşüncenin islamiyetin gelmesiyle alakalı olduğunu düşünmüyorum Zira islamiyetle alakalı olsaydı kadına verilern önem daha artmalıydı Erkek yaratılış itibariyle kadından daha güçlüdür her zaman ve bu gücü sinirlerini kontrol edemediği zaman kendinden daha zayıf olan üzerinde kullanarak rahatlıyor Bu sağlam bir kişilik olmadığını, kendine güvensiz olduğunu gösterir bence Erkeklikle de alakası yoktur
Alıntı:
VANDETTA tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Buda ne demekti şimdi dejawu?
Konuyu döndürüp İslamiyet'in gelmesinden sonra böyle oldu iması çok yanlış,neden mi?Kadının söz hakkı olmadı zamanlarda kadına yaşam hakkını,İslamiyet vermiştir,kız çocuklarını diri diri gömülmekten kurtarıp,kadına itibarını iade etmiştir
Peygamber efendimiz kadınlarınız sizlere emanettir demiştir,dinimizde emanete verilen önem de ortadadır,buna rağmen bu yorumunuzu size yakıştıramadım,Ömer Hayyam konunuzla bu mesajınızı birleştirdiğimde ortaya sakıncalı düşüncelerim çıkıyor!

Ayrıca kadına el kaldırmak,herşeyden önce acziyettir,olayı bu şekilde nasıl değerlendirebildiniz anlıyamadım,isterseniz biraz daha açık olun ki,yorumunuzu okuyan herkes yanlış düşünceler içerisine girmesin

Sevgili arkadaşlar bu kadına olan şiddet ve ayrımcılık konusunda hemfikiriz

Yalnız, neden beni yanlış anlıyorsunuz

Benim anlatmak istediğim konu farklı birşey
İslamiyetin Kadına verdikleri hakkında anlattıkların ne kadar güzel değil mi?
"İslamiyetten sonra böyle oldu" konu bu değil

Ben diyorum ki Madem dinimiz Kadınlara itibarını geri vermiş "Ne güzel"

Neden insanlar bunu farklı anlamış ve O zamanlardan sonra neden kadının toplumdaki yeri ayaklar altına indi?

Önceki yüzyıllarda kadına olan bakış açısının farklılığından bahsetmeye çalışıyorum Böyle bir durum söz konusudur değil mi? Günümüzdeki haklar önceki yüzyıllarda tabi ki yoktu
Böyle bir şey yok diyorsanız size sözüm yoktur

Vandetta, açtığım konular hakkında baskıcı bir tutum sergilediğini düşünüyorum

Saygılarımla

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-10-2008   #7
bbk

sevgili dejavu insanlar düşünür düşünmez değil ancak düşündüğünü açık açık söylemelidir ki yanlış anlamlar çıkmasın şu yazdıklarından haşa inançsız birisi olduğun ve dinimizi karaladığın imajı ortaya çıkıyor dinizimizde kadının yeri çok önemlidir herşeyi günümüze bakarak değerlendirme istersen insan bi karar verirken yada değerlendirme yaparken çevresindeki heterojen yapıya değil homojen yapıya bakmalıdır bak, sen düşündüklerini açık açık söyleki sana o konuda ne düşündüğümüzü söyleyelim belkide yardımcı oluruz

Neler istediler neler

Sonra bırakıp dünyayı gittiler

Sen hiç gitmiycek gibisin değilmi?

O gidenlerde senin gibiydiler;
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-10-2008   #8
VANDETTA

Dejawu sen diyorsun ki,İslamiyetin gelmesinden sonra kadınlar baskı altına alındı,bu konuda söz konusu olan baskı değil şiddettir,bu iki ayrı konudur,kadına şiddetle İslamiyeti nasıl oluyorda hala bağdaştırabiliyorsun anlamıyorum,dinini bilen değil kadını,karıncayı bile incitmek istemez,insanların kendi zaaflarını kendi bünyelerinde değerlendirmek gerekir,İslamiyet'te değil

Önceki ve sonraki yüzyıllar arasındaki kadına bakış açısını değerlendirmek istiyorsan,bunu insanların öz bünyesinden değerlendirmek,daha doğru olmaz mı?
Bugün gerek ekonomik kriz,gerekse aile yapısının parçalanması,yetişen gençliğin bilinçsizce yetiştirilmesine paralel olarak,insanlar kendilerine yakışmayan tavırlar içerisine girmişlerdir,şu bir gerçek ki;
Yetişem gençlik gerçek manada din ahlakıyla yetiştirilmiş olsaydı,yine değil kadına şiddet uygulamayı,bana niye yan baktın diye tartışmayı kavga boyutuna getirmezdi,dinimiz hoşgörü dinidir,tartışmanın,kavga etmenin,kalp kırmanın,dinimizde hoş karşılanmadığını herkes bilir,yok illaki bunu İslamiyet'le bağdaştıracaksan,İslamiyetin tam manada yaşandığı sahabi zamanlarına,Osmanlı zamanlarına da bak bakalım,bugün sözü edilen şiddet o zamanlarda da varmıydı?

Ayrıca,konularınıza baskıcı bir tutumla yaklaştığımı iddia etmeniz beni üzdü,fkir olarak sizinle zıt kutuplardayız,bu yüzden konularınıza mesajlarım hep olumsuz oluyor,olumsuz mesajlarım da,kişiliğinize değil,ki,kişilik olarak duruşunuz hoşuma gidiyor,bir fikre sahip insanları hep sevmişimdir,bu yüzden olumsuz bir mesajım sadece konularınızadır,bugüne kadar kırıcı olmadığımı düşünyorum ama yanılıyorsam,özrüde bir borç bilirim

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-10-2008   #9
VANDETTA

Her ne kadar bunu ilk ben yapsam da,sanırım dejawunun şahsiyetini ve manevi değerlerini,konu dışında bırakmalıyız,olay biraz farklı boyuta kayacak gibi,bunun için gerçekten özür dilerim dejawu,ama sende vermek istediğin mesajı insanların en hassas noktalarına temas etmeden verseydin konu bu kadar kaymazdı
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-10-2008   #10
dejavu2009

Alıntı:
bbk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sevgili dejavu insanlar düşünür düşünmez değil ancak düşündüğünü açık açık söylemelidir ki yanlış anlamlar çıkmasın şu yazdıklarından haşa inançsız birisi olduğun ve dinimizi karaladığın imajı ortaya çıkıyor dinizimizde kadının yeri çok önemlidir herşeyi günümüze bakarak değerlendirme istersen insan bi karar verirken yada değerlendirme yaparken çevresindeki heterojen yapıya değil homojen yapıya bakmalıdır bak, sen düşündüklerini açık açık söyleki sana o konuda ne düşündüğümüzü söyleyelim belkide yardımcı oluruz
Alıntı:
Dejawu sen diyorsun ki,İslamiyetin gelmesinden sonra kadınlar baskı altına alındı,bu konuda söz konusu olan baskı değil şiddettir,bu iki ayrı konudur,kadına şiddetle İslamiyeti nasıl oluyorda hala bağdaştırabiliyorsun anlamıyorum,dinini bilen değil kadını,karıncayı bile incitmek istemez,insanların kendi zaaflarını kendi bünyelerinde değerlendirmek gerekir,İslamiyet'te değil

Önceki ve sonraki yüzyıllar arasındaki kadına bakış açısını değerlendirmek istiyorsan,bunu insanların öz bünyesinden değerlendirmek,daha doğru olmaz mı?
Bugün gerek ekonomik kriz,gerekse aile yapısının parçalanması,yetişen gençliğin bilinçsizce yetiştirilmesine paralel olarak,insanlar kendilerine yakışmayan tavırlar içerisine girmişlerdir,şu bir gerçek ki;
Yetişem gençlik gerçek manada din ahlakıyla yetiştirilmiş olsaydı,yine değil kadına şiddet uygulamayı,bana niye yan baktın diye tartışmayı kavga boyutuna getirmezdi,dinimiz hoşgörü dinidir,tartışmanın,kavga etmenin,kalp kırmanın,dinimizde hoş karşılanmadığını herkes bilir,yok illaki bunu İslamiyet'le bağdaştıracaksan,İslamiyetin tam manada yaşandığı sahabi zamanlarına,Osmanlı zamanlarına da bak bakalım,bugün sözü edilen şiddet o zamanlarda da varmıydı?

Ayrıca,konularınıza baskıcı bir tutumla yaklaştığımı iddia etmeniz beni üzdü,fkir olarak sizinle zıt kutuplardayız,bu yüzden konularınıza mesajlarım hep olumsuz oluyor,olumsuz mesajlarım da,kişiliğinize değil,ki,kişilik olarak duruşunuz hoşuma gidiyor,bir fikre sahip insanları hep sevmişimdir,bu yüzden olumsuz bir mesajım sadece konularınızadır,bugüne kadar kırıcı olmadığımı düşünyorum ama yanılıyorsam,özrüde bir borç bilirim
Alıntı:
Her ne kadar bunu ilk ben yapsam da,sanırım dejawunun şahsiyetini ve manevi değerlerini,konu dışında bırakmalıyız,olay biraz farklı boyuta kayacak gibi,bunun için gerçekten özür dilerim dejawu,ama sende vermek istediğin mesajı insanların en hassas noktalarına temas etmeden verseydin konu bu kadar kaymazdı
Mesajlarınız için ben teşekkür ediyorum
Farklı bir polemiğe girilmediği için

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com