Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ataç, nurullah

Nurullah Ataç!

Eski 02-28-2008   #1
suskun

Nurullah Ataç!

Nurullah Ataç (1898 - 1957)
Nurullah Ataç (1898 - 1957)

21 Ağustos 1898 tarihinde İstanbul�da doğdu İlkokuldan sonra dört yıl kadar Galatasaray Sultanisi�ne, sonra da bir süre Edebiyat Fakültesi� ne (1922) gittiyse de Fransızca öğrenmesi ve yetişmesi okullarda değil, kendi kendine ve özeldir 1921� de Nişantaşı Lisesi�nde Fransızca okutarak başladığı öğretmenlik hayatı, 1925-26 arası Ticaret Vekaleti�ndeki görevi bir yana hep Milli Eğitim Bakanlığı�na bağlı olarak İstanbul, Adana ve Ankara�da 31 Mayıs 1945�e kadar sürdü, sonra Cunhurbaşkanlığı Mütercimliği�ne geçerek emekliye ayrılıncaya kadar ( 7 Şubat 1951 ) bu görevde çalıştı 17 Mayıs 1957 tarihinde öldü

Edebiyat dünyasında ilkin Dergah dergisinde yayımladığı şiirleri (1921-22, 6 şiir), makale ve tiyatro eleştirileriyle görünen Ataç, Cumhuriyet devrinde, yalnız deneme, eleştiri yazdı ve çeviriler yaptı Yeni Şiir� in, başta Cumhuriyet devri şairleri, genç sanatçıların tanınmasında öncülük etti Türkçe� nin özleşmesi, arınması için yılmadan savaştı, bu uğurda yazdığı yazılarda hiçbir yabancı söz kullanmadığı oldu, kendine özgü, devrik cümleleri çoğunlukta; yeni bir dil ve anlatım biçimi yarattı, genç yazarların çoğu onun etkisinde kaldılar Kabul edilmiş değerleri yeniden ele alarak tartışmalara yol açması onun arayıcı olumlu yönlerinden biri oldu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com