Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Siyasal Bilgiler / Hukuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
emri, ita

Ita Emri

Eski 03-11-2015   #1
Şengül Şirin

Ita Emri

İTA EMRİ

İta emri,devlet adına tahakkuk etmiş olan bir borcun,istihkak sahibine ödenmesi gerektiğine ilişkin resmi belgeSaymanlıklarca düzenlenir ve ita amiri tarafından imzalanırBir emir ya da yönerge niteliği taşımazyalnızca icrai bir karardırSaymanlar yasal bir engel bulunmadıkça ita emrini yerine getirmekle yükümlüdür

İta emrinde şu konuların yer alması gerekir;

1- Giderin hangi daire bütçesine ait olduğu,
2- ödenecek borç miktarı,
3- borcun hangi yıl bütçesine ilişkin olduğu,
4- bütçede hangi bölüm ve maddeden ödeneceği,
5- hak sahibinin adı ve kimliği

İta emrine ayrıca içerdiği gidere ilişkin bütün belgelerin asılları ya da onaylı örnekleri eklenir

Genel bütçe ve katma bütçeli idarelerde gizli işlemlere ilişkin belgeler yalnızca Sayıştay başkanına sunulurİta emrinin tamam olması,o emrin içerdiği tutarda bir paranın devlet hazinesinde bulunduğu anlamına gelmezBu nedenle ita emrinin içerdiği miktarın,ödemenin nerede ve ne zaman yapılacağının Maliye Bakanlığı'na bildirilmesi gerekir

Merkez yönetim örgütünde birinci derecede ita amiri bakan olmakla birlikte,bakanın bakanlık örgütünü ilgilendiren bütün ödemeler içinita emri vermesi olanağı bulunmadığından,müsteşarların ,illerde vali,ilçelerde de kaymakam gibi merkez memurlarının ikinci derece ita amiri olarak yetkilendirilmesi yoluna gidilmiştirKatma bütçeli kurumlar ve yerinden yönetim kurulaşlarında da birinci ve ikinci derece ita amirleri vardır

Kaynak;AnaBritannica cilt 17 sayfa 105 frmsinsinet için yazılmıştır

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com