Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
başlatıcı, başlatıcılar, bütil, izobütilen, katalizörler, kauçuk, kullanılan, monomer, tepkime, trietilaminyum, triflüorür, ziegelre

Başlatıcı, En çok Kullanılan Başlatıcılar

Eski 04-11-2013   #1
Şengül Şirin

Başlatıcı, En çok Kullanılan Başlatıcılar

BAŞLATICI

Başlatıcı,bir monomerle tepkimeye girerek bir ara bileşik oluşturan ve başka monomerlere bağlanabilen bu ara bileşik sayesinde bir polimerleşme tepkimesini başlatan kimyasal madde

En çok kullanılan başlatıcılar,bir monomerle birleştiğinde serbest köklerin (tek sayıda elektronu olduğu için kolayca tepkimeye girme eğilimindeki atomlar ya da atom grupları)oluşmasını sağlayan maddelerdir;vinil klorür,metil metakrilat ve daha başka monomerleri polimerleştirmekte kullanılan alifatik azo bileşikleri ve peroksitler bu tür başlatıcılardır

Eser miktarda su katılmış bor triflüorür gibi asit oluşturucu sistemler ise ,bir monomerle tepkimeye girdiğinde artı yüklü bir ara bileşik verirİzobütilenin bütil kauçuğa dönüştürülmesinde bu tür bir başlatma tepkimesinden yararlanılırMetal halindeki sodyum ile difenilin tepkimesinden eksi yüklü bir başlatıcı doğar: bu başlatıcı da,her iki ucunda tepkin gruplar bulunan polimer zincirlerinin oluşmasına yol açarBu tür polimer zincirleri başka bir monomerle yeniden tepkimeye sokularak blok kopolimerler elde edilebilir

Polipropilenin ve yüksek yoğunlukla polietilenin üretiminde kullanılan Ziegler katalizörleri ise,örneğin trietilalüminyum gibi bir organometal bileşiği ile titan tetraklorür gibi bir metal halojenürden oluşmuş karmaşık başlatıcılardır

Kaynak;AnaBritannica cilt 4 sayfa 368 frmsinsinet için derlenmiştir

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com