Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > Genel Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çocuğumda, dağınıklığı, dikkat, yapmalıyım

Çocuğumda Dikkat Dağınıklığı Var Ne Yapmalıyım

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çocuğumda dikkat dağınıklığı var ne yapmalıyım

* Soru: Çocuğum, ilkokul ikinci sınıfa gidiyor Öğretmeni derslerde çok dikkatsiz olduğunu söylüyor Ondaki dikkat dağınıklığı için ne yapmalıyım? GB/Adana

Çocuğunuzun ders esnasında dikkati çok fazla dağılıyorsa ya da kendini hemen toplayamıyorsa, teşhis amaçlı yardım almanızda fayda vardır Özellikle çevrenizdeki 'Büyüyünce geçer, abartma! Ben de küçükken böyleymişim Çocuktur olur' tarzındaki söylemler zaman kaybetmenizi sağlar Bu sorun; çocuk psikiyatrları tarafından teşhis edilir Ödül verin!
Teşhis aldıktan sonra eğitsel ve gerekli ise ilaç tedavisi yapılmalı Aile terapisi ve okul entegrasyon çalışmaları ile eğitsel süreç, takip edilmelidir Çocuğunuza düzenli, programlı ve tutarlı bir ortam sunmaya çalışın Ödevlerini, onun ilgisini çekecek şekilde yaptırmaya özen gösterin Ceza yerine ağırlıkla ödüllendirmeyi kullanın Eğer maddi durumunuz uygunsa, ödevlerini yaptırmak için bir ödev ablası tutun Çok fazla televizyon izletmeyin! Günde 1-15 saatten fazla bilgisayar oynatmayın Katkı maddeli gıdalardan ve abur cuburdan kaçının

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Dikkat sorunu düzen ister!

* Soru: 9 yaşındaki çocuğum yarım saatlik ödevini iki-üç saate kadar uzatıyor Ödev yaparken başka şeylerle uğraşıyor Ne yapmamızı önerirsiniz? ÖÖ/Samsun

Çocuğa ödev yapma alışkanlığını kazandırken, aşama aşama gidilen bir yol izlemeniz sizin yararınıza olacaktır Okuldan sonraki vaktin programlı olmasına dikkat edin İstisnalar dışında bu sürelere sadık kalın Ödev saatini de programın içine yerleştirin ama bunu çocuğun öğrenme stilini ve motivasyonunu göz önünde bulundurarak yapın Ödev saatinde televizyon açmamaya, telefonun sesini kısmaya ya da etrafta başka bir gürültü olmamasına özen gösterin Bazı çocuklar, ödevinin başına oturduktan sonra hepsini birden bitirebilir Bazıları da ancak verilen molalarla, bunu başarabilir Dikkat sorunu yaşayan çocukta ödev süresi maksimum 20-25 dakikalık molalar şeklinde planlanmalıdır Ara molaların televizyon izleme, play station oynamak gibi değil de, süt içmek, dergi okumak şeklinde olmasına dikkat edin

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Çocuğumda dikkat eksikliği var ne yapmalıyım

Soru: MrbBenim sorum 4 yaşındaki oğluma dün grip aşısı yaptırdım fakat gittiğim klinikte hemşire yarım doz grip aşısı yaptı 1 ay sonrada tekrar yarım doz yapılacak dediFakat ben 3 yaşın üstü çocuklara tam doz yapılacağını ildiğimi söledim ama yine yarım doz yaptık sizce doğru mudur ve yarım doz 4 yaşa yeterli midir?

Grip aşısı 6-35 ay arası yarım doz, 36 aydan sonra tam doz 8 yaşa kadar ilk yapılışta 1 er ay ile iki doz önerilir
Dr Selen Göktan

-----

Soru: Merhaba doktor hanım benim 4 yaşında bir oğlum var hepatit A aşısının ilk dozunu zamanında yaptırdım arasından 1 yıl geçti 2 dozu yaptırmadım daha aradan çok zaman geçtiği için 2dozu yaptırmamda bir sakınca varmıdır ve 2doz yapılamazsa bu durumda tek doz yeterlimidir?İlginize teşekkürler

Hepatit A aşısı en az 6 ay ara ile 2 dozda yapılır Tek dozda bile yüksek oranda koruyuculuk sağlar fakat uzun süreli koruyucu etki için 2 doz önerilmektedir 1 yıl geçse bile 2 dozu yaptırabiliriniz
Dr Selen Göktan

-----

Soru: MERHABA DOKTOR HANIM,BENIM OQLUMUN 5 YASI VAR,COK ASIRI HAREKETLI VE COK DA DIKKATSIZ,YANI BIZ BU GUNE KADAR ONU CIK DOKTORA APARDIQ ,BIRI
HIPERAKTIV,DIGERI ASAQI DERECELI OTIZM,BIR DIQERI HEC BIR SEY YOK BU COCUKDA SOYLEDI,SIZIN FIKRINIZI DE BILMEK ISTERDIM,EVVELCEDEN TESEKKUR EDERIM

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği tanısını mutlaka deneyimli bir çocuk psikiatristinin koyması gerekir Başladıkları işleri sonlandıramama , elleri ayakları kıpır kıpır, aynı yerde duramama oturamama, oyuna bile konsantre olamama bulguları varsa bir uzmandan yardım almanızı gerekebilir
Dr Selen Göktan

-----

Soru: mrb doktor hanım benim 2 yaşını yeni dolduran bir kızım var çok hareketli hiç yerinde durmuyo kendi yaşında olanlarlada anlaşamıyo iteleyip kaktırıyo anlatıyorum herşeyi yine aynı şeyleri yapmaktan vazgeçmiyor kızımın hiperaktif oluşundan korkuyoruz bu konuda bize bilgi verirseniz sevinirim birde kızım çok iştahsız yemek yemiyor neler yapabilirim
şimdiden teşekkürler

Cevap: 2 yaşında çocuklar kuralları "hayır" ı anlar fakat uymakta zorlanır ben merkezli oldukları bu dönemde herşeyin kendi istedikleri gibi olmasını isterler ona kurallara alışması için fırsat tanımak ve sabırlı olmak gerekir Günlük rutin ve kurallardan ödün vermeyerek kararlı, sabırlı bir eğitim sonunda meyvasını verecektir Bu hem sosyal kurallar hem uyku hem yemek için geçerlidir Bu yaş dönemindeki çocuklara yaklaşımla ilgili ailelere yönelik kitapları okumanızı ve sabırlı anlayışı ama kararlı olmanızı tavsiye ederim

-----

Soru: Merhaba, 3 yasinda bir oglum var 15 gun once sirtinda kucuk bir yara cikti egzama gibi gorunuyodu uzeri kabuk etrafi kirmizi sis ama icinde su yok, dr goturdum 3 tane dr bakmasina ragmen ne oldugunu anlamadilar beklemem gerektigini soylediler ben bekledikce olgumun yaralari daha da buyudu kucuk kabarciklar kirmizi kabarik yaralar oldu, ilk cikan yara bir buyuk altin kadar buyudu ve korkunc gorunuyor diger kucuk kabarciklardan ikisi ilk cikan buyuk gibi gorunuyorlar simdi cok korkuyorum ne oldugunu bilmiyolar ben isvecte yasiyorum buradaki doktorlar ne yazik ki cocugun 40 derece atesi bile varsa normal diyip eve yolluyolar,hicbiseyi onemsemiyolar ilac vermiyolar, gecer diyip eve yolluyolar ( irkcilik yapip yabancilara saglik hizmeti vermiyolar cogu zaman Simdi bi cilt doktoruna sevk yazdilar ama bekleme zamani en erken 3 ay Bu kabarciklar cok kasiniyor ve butun vucuduna yayiliyor kucuk olanlar buyuyor yenileri cikiyor su anda butun sirt ve gogus bolgesi dolmus durumda bacagina da yayilmaya basladi yuzunde ve ayaginda 4,5 tane varne yapacagimi bilmiyorum cok caresizim Turkiye ye de gelemiyorum su anda, gerekirse resimlerini de yollayabilirim, sadece bunun ne oldugunu bilmek istiyorum oglum taninmaz hale gelmeden, yardim edebilirseniz cok sevinirim cok tesekkurler

Ne yazık ki buradan mail yoluyla size yardımcı olmamız imkansız Döküntünün alerjik veya infeksiyon kaynaklı olup olmadığını, sistemik bir hastalığın bulgusu olup olmadığını ancak muayene ve tetkiklerle deneyimli bir cilt hastalıkları uzmanı ayırt ederek tedavi düzenleyebilir Cilt hastalıkları uzmanına biran önce ulaşmanın bir yolunu bulmanızı tavsiye ederim
Geçmiş olsun

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

Mutlaka bir enstrüman çalsın

Çocuğumda dikkat dağınıklığı sorunu var Bu problemi aşabilmek için doktora götürmeyi düşünüyorum Siz ne yapmamı önerirsiniz? HK/Hatay

Birlikte tangram oynayın Farklı şekillerden değişik figürler üretmesini isteyin Beslenmesine dikkat edin Aşırı ve bol karbonhidratlı, katkılı gıdalardan kaçının Uykusunun kaliteli ve iyi olmasını sağlayın Süresi olan oyunlar oynayın Disiplinli ve programlı bir hayatı benimsemesini sağlayın ve model olun Konuşmalarınızda şimdiki zamanı kullanın Kaygıya karşı gerekli gevşeme tekniklerini öğrenin ve uygulayın Bol bol tekerlemeleri tekrar edin Birlikte karaoke yapın, sessiz sinema oynayın Bir resmi 15-20 saniye gösterin ve sonra neler gördüğünü anlattırın Mümkünse mutlaka bir enstrüman çalmaya yöneltin

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

12 yaşında oğlum var dikkat eksikliği olduğunu düşünüyorumbeni bu konuda bilgilendirin lütfen Nerden destek alabilirim dikkatsizlikten dolayı derslerinde başarısız oluyoracil yardım istiyorum

12 yaşında oğlumun dikkat eksikliği var ne yapabilirim Derslerinde başarısız oluyor acil yardıma ihtiyacım var

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #6
Prof. Dr. Sinsi

Dikkat eksikliği

'Dikkat eksikliği' sorunu olan çocuklar, zekâlarını verimli kullanamıyor, derslerinde geri kalıyor Dikkat eksikliği ile birlikte ortaya çıkan hiperaktivite ise, erkek çocuklarda kızlara kıyasla beş kat daha fazla görülüyor Çocuğun bütün hayatını etkileyen bu sorunların tedavisi mümkün

Dikkat eksikliği sorunu ilkokul çağında ortaya çıkıyor Okuma yazmayı biraz gecikmeli de olsa öğrenebiliyorlar ancak bu sorun tedavi edilmezse hayatları boyunca akademik kariyerlerini zekaları düzeyinde sürdüremiyorlar Okul başarıları zekalarına oranla hep daha düşük oluyor Ağır hastalık şeklinde olmasa da dikkat eksikliği çocukluktan başlayarak bütün hayatı etkiliyor Erkek çocuklarda hiperaktivite olarak kendini gösteriyor, kız çocuklarında daha çok bu sorun dikkat eksikliği ile beliriyor Psikiyatri Uzmanı Profesör Doktor Zafer Atasoy, dikkat eksikliği sorunu ve çözüm yöntemleri konusunda sorularımızı yanıtladı

Dikkat sorunu ne zaman başlar?

Bu sorunun doğuştan başladığını söylemek mümkün Dikkat işlevi kişinin yaşı ile artış ve gelişme sergiler Önemli olan, çocuğun yaşıtlarına göre dikkat sergileme düzeyidir Yaş ilerledikçe artan dikkat, ergenlik döneminde bir erişkinden beklenen düzeye yakındır Yaşın ilerlemesi ile dikkat süresinde ve şiddetinde artma olur Dikkat eksikliğinden söz ederken, yaşıtlarına göre dikkat eksikliğinden söz edilmelidir Dikkat sorunu göreceli bir kavramdır Genellikle bu sorun okula başlamakla ortaya çıkar Okul, okul öncesi döneme göre daha fazla dikkat gerektiren işlemlerin başladığı yerdir Bu yeni sosyal ortama uyum sağlamaya çalışırken sık karşılaşılan bir durumdur

Ailesel nedenler etkili mi?

Yaygın olarak klinikte gözlemlenen durum, aynı aile içinde dikkat sorunu sıklığının daha fazla olduğu yönündedir Dikkat eksikliği olan çocukların kardeşlerinde, anne babalarında ve kan bağı olan yakınlarında, diğer çocuklara göre daha sık dikkat sorunu gözlemlenir

Dikkat eksikliğinin bilinen bir nedeni var mı?

Dikkat eksikliğinin nedeni günümüzde bilinmiyor İleri görüntüleme yöntemleri (PET) ile yapılan çalışmalarda dikkat eksikliği sergileyen çocukların beyinlerinin ön bölgelerinde (frontal lob) kan akımı ve metabolik hızda azalma tanımlanmıştır Uzun süre duygusal yoksunluk yaşamış olan çocuklarda da dikkat süresinde azalmalar saptanmıştır Duygusal yardım almakla (Örneğin: Evlat edinme, yakın ilgilenme, bozulmuş aile dengesinin onarılması, vb) dikkat sorunları azalan çocuklar olduğunu biliyoruz Dikkat eksikliğinin altında duygusal zedelenmelerin de olabileceğini biliyoruz

Dikkat sorunu önceki yıllarda da bu denli vardı ve kırsal kesimlerde de yoğunluğu benzer düzeydedir Ortalama her 100 çocuğun 2 ila 20'sinde dikkat sorunu gözlenir Günümüzde daha yoğun ortaya çıkmasında toplumsal gelişmişlik ve buna bağlı olarak çocuklardan beklenti düzeyinin artmasının önemli olduğunu düşünüyorum 40 yıl önce ülkemizde okuma yazmayı sökme zamanı birinci yılın son ayları iken, günümüzde birinci yarı yılın sonu olmaya başladı Toplumsal olarak çocuklardan beklentilerimiz arttı Performans artışı ile ilgili beklentinin artması için daha dikkatli çocuklar gerekiyor Bazen çocuklardan eğitim süresince aşırı bir beklenti içinde olduğumuzu düşünüyorum Kısaca; eğitimciler, ana babalar onlardan daha yüksek verim alma peşinde

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #7
Prof. Dr. Sinsi

bn kendim söylenilen bazı cümleleri anlayamıyırum bu olaydan çok sıkıldım allaha şükür hiçbir engelim yok ama bu olaya çözüm arıyorum
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #8
Prof. Dr. Sinsi

O bendede oluyor bazen ben kendimde bir sıkıntı olarak görmedim bunu yanlız işine gelen şeyleri anlıyor işine gelmeyenleri anlamıyorsan bu bir yaşlılık göstergesi gibi büyüklerimiz öyle yapıyor
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #9
Prof. Dr. Sinsi

bn daha yaşındayım :D :P
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #10
Prof. Dr. Sinsi

ne anlatıyorsun burda çocuklar hakkında konuşuyoruz sen ne diyon git işine :D
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #11
Prof. Dr. Sinsi

12 yaşındaki çocuğumun dikkat dağınıklığı bütün hayatını etkiliyorÖzellikle dersleriniNe yapmalıyımBu konuda beni biraz aydınlatırmısınız
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #12
Prof. Dr. Sinsi

Konuyu okuyunuz lütfen haricinde yapabileceğimiz birşey yok teşekkürler
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #13
Prof. Dr. Sinsi

yazılarınızı yakından takip ediyorum ve önerilerinizide uyguluyorum fakat benim 3sınıfa giden bir oğlum var babasından ayrıyız ve ben ailemle yaşıyorum yani dede annenne ben ve oğlum bu zamana kadar hep dedikleri yapılmış bi çoçuk sevgiyle büyümüş ve şımartılmış bir çocuk yanlış yaptığımızın farkındayım inşallah gec kalmamışızdır bu konuda ne yapmalıyım okulunda 1sınıf ve 2 sınıfı kollejde okudu maddı durum sıkısıklığından dolayı da 3 sınıfta devlet okuluna verdım 24 kişilik sınıftan 3 sınıfta 42 kişilik sınıfa geçınce sınıfınada adepte olamadı ve öğretmeni sürekli şikayetlerde bulundu derslerınde başarısız sürekli hareket halinde ve sınıf huzurunuda bozduğu konusunda şikayette bulunmakta okadar üzerine düşüyorum her isteğini yapıyorum dersleriyle özellikle kendim ilgileniyorum ama yinede iyi bir sonuç alamıyoruz bu konuda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum teşekkürler
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com