Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Psikoloji / Sosyoloji / Felsefe

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
farkı, insanlarında, koyundan, yok

İnsanlarında Koyundan Farkı Yok

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İnsanların da koyundan farkı yok

Kalabalık insan gruplarının, hayvanlarda olduğu gibi bir kaç birey tarafından yönlendirildiği ortaya çıktı

SÜRÜ PSİKOLOJİSİ
Kalabalık grupların davranışlarını anlayabilmek için bazı testler yapan Leeds Üniversitesi'nden bilimadamları, kalabalık bir grup halinde olması durumunda insanların koyun ya da göçmen kuş sürüleriyle arasında pek fark olmadığı sonucuna vardı
AZINLI ÇOĞUNLUĞU YÖNLENDİRİYOR
Buna göre yüzde 5'lik bir azınlık grubu etkileyebilir, yüzde 95 çoğunluk bunun farkına varmadan azınlığı izler Bu sonuca varmak için araştırmacılar büyük bir salonda kobay grubunu gelişigüzel yürüttü Grup içindeki bazı kobaylara yer değiştirme "emri verildi" Bir süre sonra aralarında iletişim kurmaları engellenen grubun "örgütlendiği" ve tamamının bu kobayları izlediği görüldü Farklı büyüklükte, "yönlendirenlerin" sayısının farklı olduğu başka testler de aynı sonucu verdi Gruptakilerin sayısı arttıkça "motor unsuruna" gereksinim azaldı
Örneğin 200 kişinin bulunduğu bir grup için yüzde 5lik yönlediren azınlık yeterli oldu, üstelik bu kişilerin çoğu yönlendirildiklerinin farkına varmadı "Animal Behaviour" dergisinde yer alan araştırmanın sonuçlarının kalabalık grupların davranışları ve felaket durumunda olay yerinin boşaltılması stratejilerine ışık tutmaya yarayabileceği belirtildi

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

evet bunu ben yıllardır söylüyorum zaten sürü psikolojisi var insanlarda diye çünkü alışverişe biri geliyo sonra diğeri bakıyo o da geliyo kalabalığı gören artıyo devamlı sonra da birisi bişey alırsa diğerine lazım değilse bile o aldı diye diğeri de alıyo yani çok ilginç bir alışveriş yapısı var insanlarımızn marketlerde bunu iyi değerlendiriyor işte bi sürü değişik şeyleri koyuyorlar raflarına normalde insanların hiç almayacağı ve de akıllarına bile gelmeyecek şeyleri bu sürü psikolojisi sayesinde satıyorlar
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com