Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atabetül, hakayık, kitap, özeti

Atabetül Hakayık Kitap Özeti

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Atabetül Hakayık (Gerçeklerin Eşiği), Edip Ahmet Yüknekinin, Karahanlı beylerinden Muhammed Dâd Sipehsalara hediye ettiği, hadis ve Arapça beyitlere dayanarak yazdığı şiirlerle, ahlaklı insan olmanın yollarını, ahlak ilkelerini açıklamış, çeşitli ahlakî öğütlerde bulunmuş, İslamî düşünce ve görüşlere yol gösterici olmuştur “Hibetül-Hakayık“, veya “Aybetül-Akayık” olarak da isimlendirilir Kitapta dünyayı, tanrıyı, insanı bilmenin sadece bilim yoluyla olabileceği anlatılır Bilginin faydası ve bilgisizliğin zararı hakkında olan konuyu işlemiştir

Türk nazım birimi dörtlüklerle oluşan bu eserini şair, Yusuf Has Hacibin “Kutadgu Bilig“i gibi aruz vezniyle ve Kaşgar diliyle yazmıştır Şairin bu eserini nerede ve ne zaman yazdığı kesin olarak bilinmemektedir Atabetül Hakayıkın Kaşgar diliyle, Uygur harfleriyle yazılmış ilk yazması İstanbulda Ayasofya Kütüphanesinde bulunmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com