Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cisme, deney, etkinin, gazın, incelenmesi, sıkıştırlan, yaptığı

Sıkıştırlan Gazın Cisme Yaptığı Etkinin İncelenmesi (Deney)

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sıkıştırlan Gazın Cisme Yaptığı Etkinin İncelenmesi (Deney)

DENEYİN AMACI:Gaz basıncı ile oluşturulan tepki kuvvetini görmek

HAZIRLIK SORUSU:

Ağzı tıpa ile kapatılan cam tüp içindeki hava ısıtılırsa tıpa fırlar mı? Nedenlerini tartışınız

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER:

1deney tüpü

3statif çubuk

5ispirto ocağı

7iplik

2deliksiz tıpa

4üç ayak

6bağlama parçası

8hertz ayağı

DENEYİN YAPILIŞI:

1-Şekilde görülen düzeneği kurunuz

2-Tüpün içerisine az miktarda su koyarak, ağzını tıpa ile fazla sıkı olmadan kapatınız

3-Tüpü şekilde görüldüğü gibi hertz ayağına iki yerden asınız

(Tüpün hareket esnasında statif çubuğa çarpmaması için uygun konumda bağlayınız)

4-İspirto ocağı ile tüpteki suyu ısıtarak, tüpü gözleyiniz

DENEY SONUCU:

Tüp içerisinde yeteri kadar basınç sağlanırsa, tıpa ileri doğru, deney tüpü geriye doğru fırlar

TEORİK BİLGİ:

Bir lastik balon hava ile şişirildikten sonra ağzı serbest bırakılırsa balonun, çıkan havanın tersi yönünde hareket ettiği görülür Roketlerin hareketi de lastik balonun hareketine benzetilebilir

Roketin ileri doğru hareketi, dışarıya atılan gaz akımının tepki kuvveti ile sağlanır Gazı, rokete göre sabit bir çıkış hızı ile atan roketin kütlesi sürekli azalırken, hızı sürekli artar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com