Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Bilgisayar,Teknoloji & İnternet Dünyası > Yazılım & Donanım

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
assistance, remote, windows

Windows Xp: Remote Assistance

Eski 10-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Windows XP: Remote Assistance
Windows XP diğer bir XP makinasına yardım için başvurmanızı ve diğer makinadaki kullanıcının sizin bilgisayarınıza bağlanıp, kontrol etmesini ve problemi çözmesini sağlayabilir

İsterseniz, ilerleyen bölülerde kolaylık olması amacıyla bu iki bilgisayara birer isim verelim Yardım isteğinde bulunan Acemi(Novice), yardım eden ise Usta(Expert) olsun

Böyle bir bağlantıyı TCP/IP üzerinde çalışan herhangi bir ağda yapabilirsiniz
  • Local area network-Yerel Ağ(LAN )
  • Wide area network- Geniş alan ağı(WAN
  • Modem ile direkt aramada
  • Internet üzerinden
NOT

Remote Assistance'ı kullanabilmek için iki bilgisayarda da XP yüklü olmalıdır
Ancak eğer bu iki sistemden birisi XP kullanmıyorsa NetMeeting kullanılabilir

Dikkat

Eğer arada firewall varsa port 3389 açık olmalı

Usta yardım isteğini kabul ettiğinde Acemi'nin bilgisayarına bağlanır ve onun masaüstünü görebilir ve Acemi'nin yapmakta olduklarını izleyebilir, bu özellik Remote AssistanceRemote Desktop'tan ayrılan en önemli özelliktir Eğer Acemi izin verirse Usta bilgisayarın kontrolünü eline alabilir

Remote Assistance ayarları

Control-Panel>System

Veya My Computer üzerine sağ tık>Properties tab : Remote
Remote Assistance normal olarak aktif haldedir
Advanced ile ayarlarına bakalım
Not
Diğer seçenek olan Remote Desktop sadece PRO versiyonunda bulunur

Allow this computer to be controlled remotely seçilirse, Usta bu bilgisayarın kontrolünü eline alabilir Yani masaüstünü gördüğü gibi, mouse ve klavyeyi de kontrol eder
Yardım talebinde bulunduğunuzda bunun ne kadar süre geçerli olacağınıda ayarlayın
Remote Assistance(Uzaktan Yardım) için talepte bulunmak

Yardım talebinde bulunmak için: Programs>Remote Assistance
Böylece Windows XP Help and Support Center çalışacaktır ve Remote Assistance sayfası açılacaktır

Bu ekrandan önceden yapılmış taleplerin durumunu görebilirsiniz
Yeni bir talepte bulunmak için Invite someone to help you seçin

Tam boyut için tıklayınız Resim 671x375 boyutunda ve 22 KB dır

Remote Assistance : Pick how you want to contact your assistant
Yardım edecek kişiye nasıl ulaşmak istiyorsunuz?

Üç farklı yöntem var:[*]Microsoft Windows Messenger ile (ama kullanmak zorunda değilsiniz)[*]Microsoft Outlook Express'ten e-posta ile[*]Save invitation as a file ile bir dosya oluşturmak ve bunu istediğiniz bir mail programı ile yollamak, hatta diskete kopyalayıp, disketle karşı tarafa ulaştırmakBu örnekte Save invitation as a file seçeneğini kullanıyoruz (Messenger veya OE kullanımıda aynı sayılır)

İsminiz girin, talebin ne kadar süre geçerli olacağını belirleyin
Continue

Güvenliği sağlamak için bir şifre belirleyin
Böylece Usta size bağlanmak için bu şifreyi girmek zorunda kalacak
Tabii ki, bu şifrenin ne olduğunu Usta'ya sizin bildirmeniz gerekiyor
Save Invitation yaptığımızda, dosyanın nereye kaydedileceğini soruyor
Ben My Documents'i seçtim

RAInvitation isimli bu davet mektubunu!! Usta'ya bir şekilde ulaştırmak gerekiyor, mailleyebilirsiniz, disketle ulaştırmak da bir çözüm

ICQ falan kullanıyorsanız onunla yollayabilirsiniz

Tabii ki karşı tarafa şifrenizi de bildirmeniz gerekiyor

Dikkat

Usta bağlanmak istediğinde, talebin oluşturulduğu sırada sahip olduğunuz IP adresi hala sizin için aynı olmalı Bu nedenle talebi oluştururken bağlı olduğunuz bağlantıyı(dial-up, Adsl) koparmadan Usta'yı beklemelisiniz

Usta'nın bağlanması

Usta bu davet dosyasını alınca çift tıklayarak çalıştırır Böylece Remote Assistance açılacaktır

Tam boyut için tıklayınız Resim 665x437 boyutunda ve 18 KB dır

Şifre gerekiyorsa, girilir Ve bağlanmaya çalışır

Bağlantı gerçekleşince Acemi'nin ekranına bu mesaj geliyor

Acemi Yes ile Usta'nın masaüstünü görmesine izin verir Soru penceresi kapanır ve Remote Assistance penceresi Acemide de açılır

Mesajlaşabilir veya her iki tarafta da ses kartı varsa, konuşabilirsiniz

Usta'nın penceresi biraz farklı, Usta artık Acemi'nin masaüstünü ve yaptığı şeyleri görebiliyor

Tam boyut için tıklayınız Resim 752x722 boyutunda ve 40 KB dır

Eğer buna izin verilmişse, Usta üstteki araç çubuğundan Take control ile Acemi'nin bilgisayarının kontrolünü ele alabilir

Usta Take control dediğinde, Acemi'nin ekranında yandaki mesaj çıkıyor Yes ile onaylayabilir Acemi ESC tuşuna basarak istediği anda bağlantıyı kesebilir

Acemi Yes diyerek kabul edince, Usta'nın ekranında yandaki mesaj çıkar Aynı şekilde Usta'da ESC ile kontrolü sona erdirebilir

Artık Usta'nın mouse ve klavye hareketleri Acemi'nin bilgisayarında işlemektedir
Usta
- Control-Panel
- Device-Manager
- Event Log
ve benzeri yerlerden problem neyse çözmeye çalışır
Bu yöntem sadece windows ile ilgili problemlerin çözümünde değil, başka bir programın teknik desteğinde, hatta eğitiminde de kullanılabilir

Disconnect seçilerek, bağlantı sona erdirilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-25-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Bilgisayar Dünyası-Bilgisayarlar Hakkında Herşey
Forumacil
Paylaşım İçin Teşekkürler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com