Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dehhani, divan, hoca, şairi

Divan Şairi Hoca Dehhani

Eski 10-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Divan Şairi Hoca Dehhani

HOCA DEHHANİ: Aslen Horasanlı olup, Anadolu Selçuklu sarayında yetişen divan şairi Hayatı hakkında fazla bilgi yoktur Horasan’da doğdu Moğol istilası sırasında Anadolu’ya gelip yerleşti Selçuklu Sultanı Üçüncü Alaeddin Keykubad’ın takdirini kazandı Sultan’ın isteği üzerine Farisi olarak, 20000 beyitlik Selçuklu Şehnamesi yazdı Ancak eser bugün ortada yoktur

Divan edebiyatının ilk temsilcilerindendir Gazellerinde mazmunlara açık şekilde yer verdi

Oğuz Türkçesini en zarif ve en sade şekilde kullanmıştır Şiirleri devrine göre, Türk Edebiyatında gazel ve kaside nazım şeklinin ilk örnekleri olup, kolay anlaşılan benzetmelere yer vermiştir Tasavvuf şiirinin hakim olduğu bir çevrede yaşamasına rağmen, şiirlerinde pek tasavvuf etkisi görülmez

Farisi ve Türkçe şiirler yazan Dehhani, devrinin, çevresinin sosyal hayatını, ahlak, insan ve güzelliğini aksettiren ilk şairlerdendir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com