Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Siyasal Bilgiler / Hukuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
araştırma, eğitim, inönü, merkezi, uygulama, yetenekliler, üniversitesi, üstün, yönetmeliğ

İnönü Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Araştırma Ve Uygulama Merkezi Yönetmeliğ

Eski 10-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İnönü Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Araştırma Ve Uygulama Merkezi Yönetmeliğ

24 Mayıs 2009 PAZAR

Sayı : 27237

YÖNETMELİK

İnönü Üniversitesinden:

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ÜSTÜN YETENEKLİLER EĞİTİM

ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; İnönü Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezinin amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin esasları düzenlemektir

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik; İnönü Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezinin amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin hükümleri kapsar

Dayanak

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik; 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinin (2) numaralı alt bendi ile 14 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır

Tanımlar

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) Danışma Kurulu: Merkezin Danışma Kurulunu,

b) Merkez: İnönü Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezini,

c) Müdür: Merkez Müdürünü,

ç) Müdür yardımcısı: Merkez müdür yardımcısını,

d) Rektör: İnönü Üniversitesi Rektörünü,

e) Üniversite: İnönü Üniversitesini,

f) Yönetim Kurulu: Merkezin Yönetim Kurulunu

ifade eder

İKİNCİ BÖLÜM

Merkezin Amacı ve Faaliyet Alanları

Merkezin amacı

MADDE 5 – (1) Merkezin amaçları şunlardır:

a) Türkiye’de, Türkçe konuşan ülkelerde ve diğer ülkelerdeki üstün yetenekli öğrencilerin bilim insanı olarak yetişmelerine katkı sağlamak için, çeşitli alanlarda zenginleştirilmiş, farklılaştırılmış ve bireyselleştirilmiş eğitim programları, bilim ve doğa kampları, yaz ve kış bilim okullarında etkinlikler düzenlemek,

b) Üstün yeteneklilere yönelik ülke ölçeğinde stratejik bilgi üretmek, bilimsel araştırmalar yapmak, yapılanları değerlendirmek ve bilgi merkezi oluşturmak,

c) Üstün yeteneklilerin eğitimi ile ilgili politikalar oluşturmak, mevcut politikaları değerlendirmek ve güncelleştirmek,

ç) Üstün yeteneklilerin eğitimi, istihdamı ve beyin gücü ilişkilerini incelemeye planlamaya ve uygulamaya katkıda bulunmak

Merkezin faaliyet alanları

MADDE 6 – (1) Merkezin faaliyet alanları şunlardır:

a) Öncelikle Türkiye’de üstün yetenekli çocuklara eğitim veren kurum ve kuruluşlarda, okul öncesi, ilk ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlere üstün yeteneklilerin eğitimi konusunda düzenlenecek programlar kapsamında eğitim vermek,

b) Türkiye ile diğer ülkeler arasında uluslararası düzeyde üstün yetenekli öğrenciler için bilim ve doğa kampları, yaz ve kış bilim okullarında etkinlikler, liderlik programları ve diğer toplantıları düzenlemek,

c) Üstün yeteneklilik konusunda uzmanları bir araya getirip yılda veya iki yılda bir ulusal veya uluslararası katılımlı kongre, panel, seminer, çalıştay, konferans ve benzeri bilimsel faaliyetler düzenlemek; yurt içinden ve yurt dışından uzman bilim adamlarını davet etmek, üstün yeteneklilerin eğitimi ile ilgili uluslararası işbirliği yapmak ve uluslararası projelere katılmak,

ç) Üstün yeteneklilerin eğitimlerine yönelik bilimsel nitelikteki çalışmaları yakından takip ederek bilimsel dergi ve haber bülteni çıkarmak,

d) Eğitim Fakültesi bünyesinde ilgili bölüm ve anabilim dalının açılması ve geliştirilmesi hususundaki çalışmalara destek vermek,

e) Türkiye’nin bilim politikasına katkıda bulunmak için ilgili kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere üstün yetenekli öğrencilerle ilgili çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalar, projeler planlamak ve uygulamak,

f) Üstün yetenekli öğrencilerin, konusunda uzman üniversite öğretim elemanlarının üniversitelerde vermiş olduğu kurumsal ve uygulamalı derslere katılması için ortam hazırlamak ve yaz dönemlerinde üniversitelerde staj yapma fırsatı oluşturmak,

g) Üniversitedeki akademisyenler ile ilgili eğitim kurumlarının, birlikte çalışacakları projeleri oluşturmak ve gerçekleştirmek,

ğ) Üstün yetenekli öğrencilere yetenekleri doğrultusunda bilimsel çalışmalar yapmalarını sağlayacak imkanlar oluşturarak, özellikle disiplinler arası çalışmalardaki kazanımlarla sorunları çözmeye ya da ihtiyacı karşılamaya yönelik çeşitli projeler gerçekleştirmelerine fırsat hazırlamak ve sunmak,

h) Sanat ve spor alanlarında üstün yetenekli öğrencilere yetenekleri doğrultusunda çalışma ortamları sunmak,

ı) Üstün yetenekli öğrencilere uluslararası platformlarda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olacak dil kursları düzenlemek,

i) Üstün yetenekli öğrencilerin üretken ve sorun çözen bireyler olarak yetişmelerine imkan sağlamak üzere zenginleştirilmiş, farklılaştırılmış ve bireyselleştirilmiş eğitim programları düzenlemek,

j) Üstün yetenekli öğrencilere yetenek alanlarının geliştirilmesinin yanında, sosyal ve duygusal gelişimlerini bir bütünlük içerisinde ele alacak ortamlar hazırlamak ve sunmak,

k) Üstün yetenekli bireylere sahip aileleri destekleyici, güvenlerini artırıcı, çevre ile uyumlu, kendisi ile barışık olma bilinci kazandırmak ve bu ailelere psikolojik ve sosyolojik bakımdan destek olacak eğitim programları oluşturmak,

l) Üstün yetenekli çocuklara özgü öğrenme modelleri geliştirerek bunları yayınlamak ve uygulanmasına katkıda bulunmak,

m) Yurt içinde ve dışında eğitime alınmayan üstün yetenekli çocukların takibini yapmak ve onları eğitim kampları ve benzeri organizasyonlarla hayata hazırlamak,

n) Üstün yeteneklileri, gerektiğinde burs ve kredi alabileceği kurum ve kuruluşlarla bir araya getirmek, yeteneklerine göre onlara bilimsel çalışma ortamı hazırlamak,

o) Örgün eğitim dışında kalan üstün yetenekli bireylerin iş alanlarındaki ihtiyaca yönelik olarak teknik buluş ve araçlar geliştirebilmelerine imkan sağlamak ve bu konuda desteklemek,

ö) Örgün eğitim içindeki ve dışındaki üstün yetenekli bireylerden maddi sıkıntısı olanlara imkanlar ölçüsünde burs ve/veya yardım temin etmek,

p) Üstün yetenekli çocukların yeteneklerini tespit edici çalışmaları ve rehberlik faaliyetlerini desteklemek,

r) Üstün yeteneklilerin tanılanmasına yönelik araç ve yöntemleri ile ilgili geliştirme, uygulama ve değerlendirme çalışmalarını koordine etmek ve desteklemek

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Merkezin Yönetim Organları ve Görevleri

Merkezin yönetim organları

MADDE 7 – (1) Merkezin yönetim organları şunlardır:

a) Müdür,

b) Yönetim Kurulu,

c) Danışma Kurulu

Müdür

MADDE 8 – (1) Müdür; üstün yeteneklilere eğitim veren kurumlarda görev yapmış eğitimciler arasından, Rektör tarafından üç yıl için görevlendirilir Görev süresi biten Müdür yeniden görevlendirilebilir

(2) Müdüre çalışmalarında yardımcı olmak üzere ve Müdürün görüşü alınarak üstün yeteneklilere eğitim veren kurumlarda görev yapmış eğitimciler arasından iki kişi, üç yıl için Rektör tarafından müdür yardımcısı olarak görevlendirilir Rektör gerektiğinde aynı yöntemle müdür yardımcısını değiştirebilir

(3) Müdür görevi başında bulunmadığı zamanlarda yardımcılarından birini vekil bırakır Vekâlet altı aydan fazla sürerse yeni Müdür görevlendirilir

Müdürün görevleri

MADDE 9 – (1) Müdürün görevleri şunlardır:

a) Merkezi temsil etmek ve idari işleri yürütmek,

b) Yönetim Kurulunun gündemini hazırlamak, kararları Rektörlüğe sunmak ve uygulamak,

c) Yönetim Kurulunun almış olduğu kararları Rektörlüğe sunmak,

ç) Merkezin verimli çalışmasını ve ilgili birimler arasındaki koordinasyonu sağlamak,

d) Merkezde görev yapacak eğitimcileri, akademik, idari ve teknik personel ihtiyacını belirlemek ve görevlendirmelerle ilgili önerileri Rektörlüğe sunmak,

e) Üniversite dışındaki diğer resmi veya özel kurum ve kuruluşlardan, ihtiyaç duyulan alanlarda ilgili bilim insanı, araştırmacı, uzman, eğitimci, idari ve teknik personelin görevlendirilmesi için Rektörlüğe teklifte bulunmak,

f) Merkezde görevli veya görevlendirilecek personelin hizmet içi eğitim amacı ile yurt içi ve yurt dışında görevlendirilmesini Rektörlüğe önermek,

g) Merkezin ihtiyaç duyduğu maddi imkanları sağlama konusunda ilgili kişi, kurum ve kuruluşlar ile iletişim kurmak,

ğ) Merkezin çalışmaları ile ilgili yıllık faaliyet raporlarını hazırlamak, Yönetim Kurulunun görüşünü aldıktan sonra Rektörlüğe sunmak,

h) Merkezin plan dâhilinde yapacağı bilimsel çalışmalar başta olmak üzere her türlü çalışma ve faaliyetlerini belirlemek, uygulamaya koymak, çalışma gruplarını oluşturmak, çalışma ve faaliyetleri yönlendirmek

Müdür yardımcısının görevleri

MADDE 10 – (1) Müdür yardımcısının görevleri şunlardır:

a) Gerektiğinde Müdürlüğe vekâlet etmek,

b) Koordinasyon işlerinde Müdüre yardımcı olmak,

c) Merkezin her türlü eğitim, öğretim, yönetim ve öğrenci işlerini yürütmek,

ç) Müdür tarafından verilen görevleri yerine getirmek

(2) Müdür yardımcısı Merkezin amacına uygun olarak işleyişinden Müdüre karşı sorumludur

Yönetim kurulu

MADDE 11 – (1) Yönetim Kurulu; Müdür, müdür yardımcıları ve Danışma Kurulunun önerisi üzerine üç yıl için Rektör tarafından görevlendirilen matematik, fizik, kimya, biyoloji, resim, müzik, spor alanındaki öğretim üyeleri ile eğitim uzmanından oluşur Görev süresi biten üyeler yeniden görevlendirilebilir Süresi bitmeden üyelikten ayrılan üyelerin yerine, kalan süreyi doldurmak üzere aynı yöntemle yeniden görevlendirme yapılır

(2) Yönetim Kuruluna Müdür başkanlık eder

(3) Yönetim Kurulu en az ayda bir defa olağan, gerektiğinde olağanüstü olarak Müdür tarafından toplantıya çağrılır Yönetim Kurulu salt çoğunlukla toplanır ve kararlar oy çokluğuyla alınır, oyların eşitliği halinde Müdürün oyu yönünde çoğunluk sağlanmış sayılır

Yönetim kurulunun görevleri

MADDE 12 – (1) Yönetim Kurulunun görevleri şunlardır:

a) Merkezin faaliyet alanları ile ilgili çalışmaları düzenlemek,

b) Danışma Kurulunun görüş ve önerilerini değerlendirerek uygulanması konusunda kararlar almak,

c) Merkezin bütçesini yapmak, her türlü harcamaya karar vermek,

ç) Değişik bilim alanlarına yatkın üstün yetenekli çocukların eğitimine ilişkin olarak hazırlanan projeleri kamu kurum ve kuruluşları ile diğer kurumlara sunarak hayata geçirilmelerini sağlamak,

d) Uygulamalı ve teorik bilim kamplarını; ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte yürütmek,

e) Eğitim programlarına alınacak üstün yetenekli çocukların tanılanmasında kullanılacak ölçme ve değerlendirme araçları ile öğrenci sayısını belirlemek,

f) Merkeze bağlı bilimsel araştırma biriminin çalışma usul ve esaslarını belirlemek,

g) Merkeze bağlı düzenli olarak yayınlanacak bilimsel dergi için hakem kurulunu oluşturmak,

ğ) Merkezin amaçları doğrultusunda olan diğer faaliyetleri planlamak,

h) Müdürün getireceği diğer konuları görüşüp karara bağlamak,

ı) Yıllık faaliyet raporlarını görüşerek Rektöre sunmak

Danışma kurulu

MADDE 13 – (1) Danışma Kurulu; Müdür, konuyla ilgili Üniversitenin fakülte dekanları, enstitü müdürleri, ana bilim dalı başkanlarından ve Üniversitede görevli öğretim elemanları, istekleri halinde Merkezin çalışma alanlarına katkıda bulunabilecek resmi veya özel sektör kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile bu konuda önemli hizmetler vermiş olan kişiler arasından Müdürün önerisi üzerine, Rektör tarafından üç yıl için görevlendirilen konuyla ilgili uzmanlardan oluşur Süresi dolmadan görevlerinden ayrılan üyelerin yerine, kalan süreyi doldurmak için aynı yöntemle yenileri görevlendirilir Süresi biten üye tekrar görevlendirilebilir

(2) Danışma Kurulu Müdürün çağrısı üzerine yılda en az bir kez toplanır Danışma Kuruluna Müdür başkanlık eder

(3) Danışma Kurulunda kararlar toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile alınır

Danışma kurulunun görevleri

MADDE 14 – (1) Danışma Kurulunun görevi; Merkezin hazırladığı her türlü araştırma, eğitim, çalışma ve faaliyet plan ve projelerini değerlendirmek, bunların uygulama ve geliştirilmeleri yönünde görüş ve önerilerde bulunmaktır

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Çeşitli ve Son Hükümler

Harcama yetkilisi

MADDE 15 – (1) Merkezin harcama yetkilisi Rektördür Rektör bu yetkisini Müdüre devredebilir

Personel ihtiyacı

MADDE 16 – (1) Merkezin akademik, teknik ve idari personel ihtiyacı, 2547 sayılı Kanunun 13 üncü maddesine göre Rektör tarafından görevlendirilecek personel tarafından karşılanır

Yürürlük

MADDE 17 – (1) Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer

Yürütme

MADDE 18 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini İnönü Üniversitesi Rektörü yürütür

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com