Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, fethi, kalesi, kalesinin, kanije, snucu

Kanije Kalesi, Kanije Kalesi'nin Fethi,Kanije Kalesi Fethi Snucu,Kanije Kalesi Bilgi

Eski 09-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kanije Kalesi, Kanije Kalesi'nin Fethi,Kanije Kalesi Fethi Snucu,Kanije Kalesi Bilgi

Satirci Mehmed Pasa iki yildir hiçbir askeri basari kazanamamisti Bu süre içinde bazi Osmanli kaleleri Avusturyalilarin eline geçmisti Mehmed Pasa'nin idami üzerine, Sadrazam Damat Ibrahim Pasa ordunun basina geçti ve Belgrad'a geldi Bu sirada Avusturya baris istemisti Avusturyalilar daha önce geri aldiklari Egri'yi ve Hatvan'i bize vermeyi önerdiler Bu öneriye karsilik, Osmanli temsilcileri Estergon, Neograd, Vürek ve Yanikkale'yi istediler Antlasma yapilamadi Belgrad'da kisi geçiren Damat Ibrahim Pasa, Kanije Kalesi'ni kusatip sikistirmaya basladi Kusatma devam ederken, kale içinde esir olan Türklerin canlarini feda etmek ugruna havaya uçurduklari barut deposu kalenin harap olmasina yol açti Ancak yine de teslim olmayan Kanije Kalesi'nin yardimina bu seferde Philippe Emmanuel komutasindaki 20000 kisilik bir ordu geldi Iki ates arasinda kalan Osmanli ordusu kahramanca savasmaya devam etti Yardima gelen düsman ordusunun geri çekilmesi üzerine, 40 gün süren bir kusatmadan sonra Kanije teslim oldu Beylerbeyligin merkezi Kanije'ye alindi, Kanije Beylerbeyligi Tiryaki Hasan Pasa'ya verildi Sultan Üçüncü Mehmed, bu basarisindan dolayi Damat Ibrahim Pasa'ya kendisi padisah olarak yasadigi sürece sadrazamlikta kalacagi vaadinde bulundu (10 Eylül 1601) Kanije kalesini geri almaya çalisan Arsidük Ferdinand, Kanije'yi büyük bir orduyla kusatti Tiryaki Hasan Pasa komutasindaki az sayida asker iki aydan fazla kaleyi korudu Yiyecek içecek malzemesi ve cephanesi tükenmeye baslayan Osmanli kuvvetleri beklenmedik bir çikisla kendisinden kat kat üstün görünen düsman ordusunu Kanije kalesi önünde yendi (18 Kasim 1601) Bu zaferden sonra Istolni, Belgrad ve Estergon, 1603'de de Uyvar fethedildi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com