Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
iletkeni, isı

İsı İletkeni Nedir - İsı İletkeni Ne Demek?

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İsı İletkeni Nedir - İsı İletkeni Ne Demek?

Isı İletkeni Nedir - Isı İletkeni Ne Demek?
Isı İletkeni Nedir - Isı İletkeni Ne Demek?

Isı iletimi
Isı iletkeni hakkında bilgi

Isıyı iyi ileten maddelere ısı iletkeni denir! Genelde elektriği iyi ileten maddeler(metaller) ısıyı da iyi iletirler!

Çoğu malzemenin ısı iletkenliği ile elektrik iletkenliği arasında bir bağ yoktur Örneğin, çok yüksek elektriksel iletkenliği olan gümüşün ısıl iletkenliği, elektriksel yönden bir yarı-iletken olan elmasdan daha düşüktür Bunun sebebi elektronlar değil, fononlardır Fonon kristal yapıdaki titreşim düzeni ile ilgilidir Metallerde, ısıl iletkenlik, yaklaşık olarak elektriksel iletkenliği izler, metallerde serbest hareketli elektronlar yalnızca elektriği değil, ısı enerjisini de iletir Isıl iletkenlik, basit bir özellik değildir Detaylı olarak maddenin yapısına ve sıcaklığa bağlıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com