Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
belgelerde, düzenlenmesi, gelişmeler, kanunu, usul, uyarınca, vergi, yeni, zorunlu

Vergi Usul Kanunu Uyarınca Düzenlenmesi Zorunlu Belgelerde Yeni Gelişmeler

Eski 06-04-2015   #1
Şengül Şirin

Vergi Usul Kanunu Uyarınca Düzenlenmesi Zorunlu Belgelerde Yeni Gelişmeler

Vergi Usul Kanunu Uyarınca Düzenlenmesi Zorunlu Belgelerde Yeni Gelişmeler – 04062015

ELÜS Alım Satım Belgesi Vergi Usul Kanunu Uyarınca Düzenlenmesi Zorunlu Belgeler Kapsamına Alındı
3 Haziran 2015 tarihli ve 29375 sayılı Resmi Gazete’de 452 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yayımlandı

Bilindiği üzere, elektronik ürün senedinin (ELÜS) her bir alım satım işlemi için, Elektronik Kayıt Kuruluşu (EKK) tarafından elektronik ortamda elektronik ürün senedi alım satım belgesi (ELÜS alım satım belgesi) oluşturulmaktadır

Bu Tebliğ ile söz konusu ELÜS alım satım belgesi Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmesi zorunlu belgeler kapsamına alınmakta ve bu belgeyi düzenleyenlere bilgi verme zorunluluğu getirilmektedir
Buna göre, EKK’ya ELÜS’lerin her bir alım satım işlemi için düzenleme zorunluluğu getirilen “ELÜS alım satım belgesi” Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmesi zorunlu belgeler kapsamına alınmıştır Bu belgenin düzenlenmesi, gönderilmesi ve kullanımına ilişkin esaslar bu Tebliğde açıklanmıştır

Aynı Tebliğe ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yetkilendirilmiş EKK’ya, ELÜS alım satım belgesine ilişkin bilgilerin elektronik ortamda (Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi Transfer Sistemine (BTRANS) aracılığıyla) gönderilmesi zorunluluğu getirilmiştir

Bu Tebliğin yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2015 tarihten başlamak üzere, EKK tarafından düzenlenen her bir ELÜS alım satım belgesine ilişkin bilgilerin takip eden ayın son günü saat 2400’a kadar BTRANS aracılığıyla gönderilmesi gerekmektedir

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com