Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Siyasal Bilgiler / Hukuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
araçlarin, donanimlarina, ilişkin, koruma, motorlu, onayi, or at, tip, yönetmeliği

Motorlu Araçlarin Ön Koruma Donanimlarina İlişkin Tip Onayi Yönetmeliği (2000/40/At)

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Motorlu Araçlarin Ön Koruma Donanimlarina İlişkin Tip Onayi Yönetmeliği (2000/40/At)

MOTORLU ARAÇLARIN ÖN KORUMA DONANIMLARINA İLİŞKİN TİP ONAYI YÖNETMELİĞİ (2000/40/AT)

MOTORLU ARAÇLARIN ÖN KORUMA DONANIMLARINA İLİŞKİN TİP ONAYI YÖNETMELİĞİ (2000/40/AT)

Motorlu Araçların Ön Koruma Donanımlarına İlişkin Tip Onayı Yönetmeliği (2000/40/AT)
Resmi Gazete Tarihi: 16/10/2003
Resmi Gazete Sayısı: 25261
Sanayi ve Ticaret Bakanlığından
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar
Amaç
Madde 1 -Bu Yönetmeliğin amacı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu hükümleri uyarınca, araçların yapım ve kullanım bakımından karayolu yapısına ve trafik güvenliğine uyma zorunluluğunu yerine getirmek üzere motorlu araçların ön koruma donanımları ile ilgili 'Ayrı Teknik Ünite' bazında AT tip onayı ve bu donanımların araçlara takılması bakımından veya bu donanımlar konusunda araç tipinin AT tip onayına ilişkin hükümleri ve bunların uygulanmasına ait usul ve esasları belirlemektir
Kapsam
Madde 2 -Bu Yönetmelik, MARTOY kapsamında yer alan motorlu araçlardan N2 ve N3 sınıfı araçların ön koruma donanımlarına ilişkin ayrı teknik ünite olarak AT tip onayı belgesi verilmesi, bu donanımların araçlara takılması bakımından veya bu donanımlar konusunda söz konusu araçların tipine AT araç tip onayı belgesi verilmesine ilişkin hususları kapsar
Hukuki Dayanak
Madde 3 -Bu Yönetmelik, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun değişik 29 uncu maddesine dayanılarak hazırlanmıştır
Tanımlar
Madde 4 -Bu Yönetmelikte geçen;
a) Bakanlık : Sanayi ve Ticaret Bakanlığını,
b) AT : Avrupa Topluluğunu,
c) MARTOY: Avrupa Topluluğunun 70/156/AT Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliğinin Resmî Gazete'de yayımlanan şekliyle son seviyesini,
d) R-93 : Motorlu araçların ön koruma donanımları ile ilgili Resmi Gazete'de yayımlanarak uygulamaya konulan 93 numaralı Birleşmiş Milletler/Avrupa Ekonomik Komisyonu (BM/AEK) Teknik Düzenlemesini (ECE 93 Regülasyonunu),
e) Araç : Bu Yönetmeliğin uygulanması bakımından; En az 4 tekerleği bulunan, azami tasarım hızı 25 km/saat'i aşan, karayollarında kullanmak için tasarımlanmış N2 veya N3 sınıfı tam, tamamlanmış veya tamamlanmamış her hangi bir motorlu aracı,
f) N2 Sınıfı Araç: Azami kütlesi 3,5 ton'u aşan, 12 ton'u aşmayan, motorlu yük taşıma araçlarını,
g) N3 Sınıfı Araç: Azami kütlesi 12 ton'u aşan, motorlu yük taşıma araçlarını,
h) Ön Koruma Donanımları: Aracın bir kısmı için tasarlanan ve MARTOY'un 4 üncü maddesinin (j) bendindeki tanıma göre ayrı teknik ünite olarak onaylanabilen donanımı,
i) Ayrı Teknik Ünite: Bu yönetmeliğin hükümlerine göre bir veya daha fazla tanımlanmış araç tipi ile ilgili olarak ayrı teknik ünite Tip Onayı alabilen, ön koruma donanımları gibi aracın bir parçasını,
j) Tip Onayı Belgesi: Motorlu araçların veya ayrı teknik ünite olarak ön koruma donanımlarının bu Yönetmelik eklerinde belirtilen şartlara göre imal edildiğin gösteren belgeyi,
k) İmalatçı: Tip Onayı işlemlerinin bütün unsurlarından ve imalatın uygunluğunun sağlanmasından Onay Kuruluşuna ve Teknik Hizmetler Kuruluşuna karşı sorumlu olan ve motorlu araçların veya ön koruma donanımlarının ticari isim veya markasının sahibini,
l) Onay Kuruluşu : Teknik Hizmetler Kuruluşlarını görevlendiren, tip onayı belgelerini veren ve gerektiğinde geri alan, diğer onay kuruluşlarıyla muhatap olan ve bunlarla temasları yürüten, imalatçının üretim uygunluk düzenlemelerine uyup uymadığını belirleyen, yetkili kuruluş olan Bakanlığı,
m) Teknik Hizmetler Kuruluşu (Teknik Servis): Onay Kuruluşunca test leri veya kontrolleri yapmak üzere görevlendirilen kurum veya kuruluşu,
n) Tanıtım Dosyası : Başvuru sahibi tarafından Teknik Hizmetler Kuruluşuna veya Onay Kuruluşuna Tanıtım Bildirimi gereğince verilen bilgi, çizim, fotoğraf ve bunun gibi belgeleri içeren dosyayı,
o) Tanıtım Paketi : Tanıtım Dosyası ile Teknik Hizmetler Kuruluşunun veya Onay Kuruluşunun görevlerini yerine getirmeleri sürecinde tanıtım dosyasına eklemiş oldukları test raporları ve diğer belgeleri,
p) Tanıtım Paketi Fihristi : Tanıtım Paketi içinde bulunan belgelerin uygun bir şekilde numaralandırılarak veya bütün sayfaların tanımlanabilmesine imkan verecek şekilde işaretlenerek bir liste halinde yazılmasını,
r) "e" İşareti : Motorlu araçların veya ön koruma donanımlarının bu Yönetmelik hükümlerine uygunluğunu gösteren işareti,
s) "E" İşareti : Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonunun (BM/AEK) teknik düzenlemeleri kapsamındaki ön koruma donanımlarının bu düzenlemelere uygunluğunu gösteren işareti,
ifade eder
Ayrıca, bu Yönetmelikte geçen diğer tanım ve tarifler bu Yönetmeliğin eklerinde belirtilmiştir
İKİNCİ BÖLÜM
Uygulama Usul ve Esasları
Tip Onayı Belgesi Başvurusu
Madde 5 -Tip Onayı Belgesi başvurusuna ilişkin hususlar aşağıda belirtilmiştir
a) Ayrı teknik ünite olarak ön koruma donanımı için veya bu donanımlar konusunda veya bu donanımın araca takılması bakımından araç için Tip Onayı Belgesi başvuruları, tanıtım paketi içinde tanıtım fihristine uygun olarak düzenlenmiş tanıtım dosyasıyla birlikte Ek I'de belirtildiği şekilde imalatçı tarafından Onay Kuruluşu'na yapılır Tanıtım dosyası başvurudan itibaren onayın verildiği veya reddedildiği tarihe kadar onay kuruluşunun incelemesine açıktır
b) Belirli bir tipe ait bir araç veya ayrı teknik ünite ile ilgili tip onayı belgesi başvuruları, ancak bir onay kuruluşuna yapılabilir Başvuru sahibi, başka bir ülkenin onay kuruluşuna başvuruda bulunmadığını bir yazı ile Onay Kuruluşu'na bildirir
c) Onaylanacak her tip için ayrı bir başvuru yapılır
Tip Onayı Belgesi İşlemleri
Madde 6 -Bu Yönetmeliğin eklerinde belirtilen şartların sağlanması halinde;
a) Onay Kuruluşu, ayrı teknik ünite olarak ön koruma donanımı tipi için Ek I İlave 4'te gösterilen örneğe uygun AT tip onayı belgesi ve AT tip onayı numarası ve Ek I İlave 7'de bulunan örneğe uygun AT tip onayı işareti verir
b) Onay Kuruluşu;
1) Ön koruma donanımı konusunda bir araç tipi için Ek I İlave 6'da
2) Ön koruma donanımının araca takılması bakımından bir araç tipi için Ek I İlave 5'te gösterilen örneğe uygun AT araç tip onayı belgesini ve AT araç tip onayı numarasını verir
Yönetmeliğin Uygulaması
Madde 7 -MARTOY'a göre Tip Onayı Belgesi alacak N2 ve N3 sınıfı araçlar bu Yönetmeliğe uymak zorundadır Aksi takdirde MARTOY'a göre Ulusal Tip Onayı Belgesi verilmez
Eşdeğer Belgeler
Madde 8 -Bu yönetmelik kapsamında yer alan motorlu araçların ön koruma donanımları bakımından BM/AEK R 93 sayılı teknik düzenlemesine göre verilen belgeler eşdeğer olarak kabul edilir
Yetkili Kuruluşlar
Madde 9 -Onay Kuruluşu olarak Bakanlık bu Yönetmeliğin uygulanmasından sorumludur Testleri yapmaya veya yaptırmaya Teknik Hizmetler Kuruluşu (Teknik Servis) olarak Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yetkili kılınmıştır
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Tedbirler, Bildirimler ve Muafiyetler
Tedbirler
Madde 10 -Tedbirlere ait esaslar aşağıda belirtilmiştir
a) Onay Kuruluşu, bu Yönetmeliğin ilgili eklerinde belirtilen özellikleri sağlayan ön koruma donanımını gerekçe göstererek bir araç tipine AT tip onayını veya ulusal tip onayını vermeyi, bu aracın satışını veya tescilini hizmete girmesini reddedemez
b) Onay Kuruluşu, ayrı teknik ünite olarak, bu Yönetmeliğin ilgili eklerinde belirtilen özellikleri sağlayan ön koruma donanımlarını gerekçe göstererek ayrı teknik ünite onayı vermeyi reddemez, donanımın satışını hizmete girmesini veya kullanımını reddedemez veya yasaklayamaz
c) Bu Yönetmelikteki eklerin şartlarının teknik ilerlemelere uyarlanması için herhangi bir gerekli değişiklik, MARTOY'un 15 inci maddesinde belirtilen işleme uygun olarak yapılır
Bildirimler
Madde 11 -Onay Kuruluşunca yapılan bildirimlere ilişkin hususlar aşağıda belirtilmiştir
a) Motorlu araçların ön koruma donanımları ile ilgili 2000/40/EC sayılı AT direktifine göre hazırlanan bu Yönetmeliğin uygulamaya konulduğu, AT üyesi ülkelerin onay kuruluşlarına ve AT Komisyonuna bildirilir
b) Onaylanan veya reddedilen AT tip onayı belgelerinin bir nüshası bir ay içerisinde AT üyesi ülkelerin onay kuruluşlarına ve AT Komisyonuna gönderilir
c) Görevlendirilen teknik hizmetler kuruluşları AT üyesi ülkelerin onay kuruluşlarına ve AT komisyonuna bildirilir
Muafiyetler
Madde 12 -Muafiyetlere ait esaslar aşağıda belirtilmiştir
a) Teknolojik olarak gelişmiş motorlu araçların ön koruma donanımlarına ilişkin tip onayı belgesi talep edilmesi halinde, AT Komisyonuna ve diğer ülkelerin onay kuruluşlarına bilgi verilerek, ulusal tip onayı belgesi verilebilir
b) Bu Yönetmeliğin mevcut araçlar için uygulama tarihinden önce trafiğe çıkmış motorlu araçların ön koruma donanımlarına ve araçlara bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Geçici ve Son Hükümler
Geçici Madde 1 -Yeni Tip Onayı Belgesi alınacak N2 ve N3 sınıfı araçlar için imalatçılar, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu Yönetmeliğe göre AT araç tip onayı belgesi almak zorundadır
Geçici Madde 2 -Bu Yönetmelik yürürlüğe girmeden önce Ulusal Tip Onayı Belgesi alınmış N2 ve N3 sınıfı araçlar için imalatçılar, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce, bu Yönetmeliğe göre AT araç tip onayı belgesi almak zorundadır Aksi takdirde araçların ulusal tip onayı belgeleri iptal edilir
Yürürlük
Madde 13 -Bu Yönetmelik 1/1/2006 tarihinde yürürlüğe girer
Yürütme
Madde 14 -Bu Yönetmelik hükümlerini Sanayi ve Ticaret Bakanı yürütür

Kaynak: mevzuatadaletgovtr

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com