Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilimsel, gösterim

Bilimsel Gösterim Nedir?

Eski 12-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bilimsel Gösterim Nedir?

Bilim adamlarının ilgilendikleri pek çok nicelik ya çok büyük ya da çok küçük değerlerdir Örneğin ışığın hızı yaklaşık olarak 300000000 m/s'dir Yazıları standart büyüklükte olan bir kitapdaki, i harfinin noktasını koymak için gerekli mürekkebin kütlesi de 0,000000001 kg'dır Böyle sayıları okumak, yazmak ve dikkatle takip etmek oldukça zordur Bundan kurtulmak için 10 sayısının kuvvetleri kullanılır:bg1png
[size="3">Buradaki sıfırların sayısına 10 sayısının üssü denir ve 10 sayısının kuvvetlerine karşılık gelir Örneğin, ışığın hızı 300000000 m/s dir ve [color="]bg3png[/size]
Bu işlemlerde ondalık noktanın yeri, 1 sayısının sol tarafına doğru ve üssün (negatif) değeri kadar gidilerek elde edilir 1 ile 10 arasındaki sayılarla çarpım halinde olan 10'un kuvvetleri şeklindeki sayı yazılışları, bilimsel gösterim olarak bilinir
Örneğin [COLOR=#00AFFD !important] 5 943 000 000 sayısının bilimsel gösterimi,
bg4png

ve 0,000832 nin bilimsel gösterimi,
bg5png

Burada n ve m herhangi bir sayı olabilir (tamsayılar olması gerekmez)
Örneğin,
bg6png

Üsler negatif olsa da aynı kural uygulanır
Örneğin,
bg7png

Bilimsel gösterim, atomik kütle biriminde elektron gibi küçük kütleli maddelerin kütlelerinin ölçülmesinde, bazı fizik ve kimya formüllerinde -özellikle maddeyle ilgili olanlarında- matematikte hesaplamalarda, büyük şirketlerin kâr-zarar durumunun ölçülmesinde, astrofizikte kullanılır Bilimsel gösterim logoritmanın kullanıldığı yerlerde de bazen işe yarayabilir
Bilim adamlarının ilgilendikleri pek çok nicelik ya çok büyük ya da çok küçük değerlerdir Böyle sayıları okumak, onlarla işlem yapmak çok zordur Bilimsel gösterim sayesinde 10 sayısının kuvvetlerini kullanarak böyle zorluklardan kurtuluruz Bilimsel gösterim, hayatımızdaki zor sayılarla işlem yapmamızı kolaylaştırır[/COLOR]

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com