Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
asit, bileşikler, stearik

Bileşikler - Stearik Asit Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bileşikler - Stearik Asit Nedir?

Stearik asit, CH3(CH2)16COOH formülüyle gösterilen doymuş bir yağ asididir Çoğu hayvan ve bitkiden elde edilen katı-sıvı yağlarda, ekseriya gliserid stearin şeklinde bulunur

Stearik asit ve bileşikleri, özellikle tuzları (stearatları) ticari önemi haizdirler Uzun zincirli alkolesterleri, mum olarak bilinmektedir Diğer monohidrik ve polihidrik alkollerin esterleri, vernikAlkali metalsuda çözünebilir Bunlar oleatlar ve palmitatlar gibi, tuvalet ve çamaşır sabunlarınınstearatlar petrol gres yağlarının terkibinde bulunmaktadır Çinko stearatlar kozmetikte, diğer metal tuzları boyalarda, eczacılıkta ve mantar öldürücü imalatında kullanılır Stearik asit amidleri, su geçirmez kumaşların imalatında kullanılır

Stearik asit hayvani yağlardan hidrolizle elde edilir Ticari ürün ekseriya stearik, palmitik ve diğer yağ asitlerinin bir karışımıdır Saf madde olarak fraksiyonlu destilasyonla ayrılabilir Ayrıca soya yağı veya diğer bitki yağlarının hidrojenasyonuyla hazırlanmaktadır

Saf stearik asit, beyaz kristaller halindedir Yoğunluğu 0,847, ergime noktası 69-70 °C, kaynama noktası 383 °C'dir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com