Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Köşe Yazıları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
her şey değişti

"Her Şey Değişti"

Eski 01-06-2010   #1
GöKKuŞaĞı

"Her Şey Değişti"

Eski taş evlerin arasındaki tek katlı binanın demir kapısını itip içeri giriyorum
Girişin sağında eski tip bir torna tezgâhı var Yanıbaşında da bir freze tezgâhı
Duvarlarda kurumuş, rengi koyu kahverengiye dönüşmüş balık kafaları, yüzgeçler ve solungaçlar asılı
Antika saatler, basınç göstergeleri ve sararıp solmuş eski fotoğraflar onlara eşlik ediyor
Yakup İçten'in Ayvalık'taki atölyesindeyim
Aslında onun "hayat pınarı" da denilebilir buraya
65 yaşında bir delikanlı Yakup İçten! Taş çatlasa 50 gösteriyor!

Hep çok meşgul Yakup usta!
Onu işinden alıkoyuyormuşum hissine kapılıyorum
Hafif dalgacı bir gülümsemeyle "bugüne kadar, kendi çapında icat sayılabilecek 53 makine yaptım" diyor
Atölye bir bahçeye açılıyor Ötesi deniz
Küçük iskeleye bağlı balıkçı teknesi de onun elinden çıkmış Adı Gümüşlü
Söz geçmiş zamanlardan açılıyor Ailesinden, Gümüşlü sahilindeki haftada on ton sabun üreten fabrikalarından, sahildeki yazlık sinemalarından söz ediyor
Sonra buruk bir gülümsemeyle "her şey değişti" diyor "Hep kötüye değişti"

Bölgedeki yazlık ev yapılaşmasından, ormanlık alanların inşaata açılmasından söz edecek sanıyorum
Fakat Yakup usta konuyu daha derine çekiyor: "Bugünün insanı eskilerin eşkıyası kadar bile merhametli değil" diyor
Ve anlatıyor
"Dedem, bu bölgede Osmanlı'nın mali işlerinden sorumlu memuruydu O zamanlar eşkıya tarafından soyulmadan yollarda dolaşabilmek zor Biliyor musun dedem ne zaman rahat yolculuk edermiş? Eytam (yetimler) sandığından köylerdeki, kasabalardaki yetimlere ödenek ve iaşe götürdükleri zaman Eşkıya bilir, asla dokunmazmış! Düşün bak!"

Zihnimi kurcalıyorum biraz
Osmanlı'nın eytam sandığı 1926'da Emlak ve Eytam Bankası'na dönüştürülmüş ama bir süre sonra yetimler unutulmuştu Zaten 1946 yılında da banka Türkiye Emlak Kredi Bankası anonim ortaklığına devredilmişti
Epeyce bir zamandır vicdanı müesseseleştirmekte zorluk çeken bir toplumuz Vicdan artık kişisel bir duygu, hatta hoş bir efsane!
Şu ayaküstü sohbete bu konuları katmanın âlemi yok tabii!
Bahçeye çıkıyorum
Bir deniz kaplumbağası (caretta caretta) iskeleti var bahçede
Şaşkınlığımı görünce, "ne sanıyordun, zamanında bu sularda deniz kaplumbağası vardı" diyerek anlatıyor Yakup Usta
"Ölüsünü bulduğumda ağzından güçlükle kocaman bir naylon torba çıkarmıştım Yavrucak naylonu denizanası sanıp yutmuş, boğulmuş!"

Haşmet Babaoğlu-Sabah

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com