Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
abanoz, bitkisi

Abanoz Bitkisi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Abanoz Bitkisi

Abanoz Bitkisi - Abanoz Bitkisi Hakkinda -Abanoz Bitkisi Nedir - Abanoz Bitkis Resimleri

Vikipedi:Taksokutu
Abanoz
Bilimsel sınıflandırma
Alem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Ericales
Familya: Ebenaceae
Cins: '''''Diospyros'''''
Tür: '''''D ebenum'''''
Binominal adı
''Diospyros ebenum''
Koenig ex Retz

Abanoz (Diospyros ebenum), tropikal bölgelerde yetişen bazı ağaçlardan elde edilen odundur Çok sert bir odundur ve parıltılar saçacak kadar iyi cila tutar Odunun en içteki öz bölgesi simsiyahtır, bu nedenle pek çok ülkede abanoz kelimesi siyah renk anlamında kullanılır

Abanoz eski çağlardan beri çok değerli bir odun sayılmıştır Pek çok kral abanozdan asalar kullanırdı[kaynak belirtilmeli], hatta zehirin etkisini giderdiğine inanarak içkilerini abanozdan kaplarda içerlerdi Çağlar boyunca abanozdan heykeller yapılmış, kral tahtları abanoz kullanılarak yapılmıştır
Tevrat'ta tarihi Sur kentindeki abanoz ticaretinden söz edilmektedir Ayrıca Binbir Gece Masalları'nda anılan değerli mallardan biri de abanozdur
Günümüzde bu değerli ağaç, mobilya ve enstrüman yapımında kullanılır Klarnet ve gitar tuşu, abanozun kullanıldığı enstrümanlara örnektir

Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com