Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
emeklisi, olmaz, olur, rahmetlisi, öğretmenin

Öğretmenin Emeklisi Olmaz, Rahmetlisi Olur

Eski 07-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Öğretmenin Emeklisi Olmaz, Rahmetlisi Olur

Öğretmenin emeklisi olmaz, rahmetlisi olur
Öğretmenin emeklisi olmaz, rahmetlisi olur

Öğretmen tavuğa benzer Tavuk yumurtlayacaksa yer gözetmez Öğretmen için de vereceği bilginin yeri yoktur

Eğitimci-yazar Vehbi Vakkasoğlu, NT Mağazaları ve Mersin Eğitim Gönüllüleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEDER tarafından Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Sevgi Merkezli Eğitim" konulu konferansında eğitimde sevmenin önemine dikkat çekti

Sevgisiz eğitim olamayacağını ve sevilmesi halinde ise öğretmenliğin dünyanın en güzel mesleklerinden biri olduğuna dikkat çeken Vakkasoğlu, şerefli ve peygamber mesleği olan bu öğretmenliğin bir gönül işi olduğunu kaydetti Gerçek bir öğretmen için sadece sınıfın değil yeryüzündeki her yerin bir okul olduğunu ifade eden Vakkasoğlu, öğretmeni, yumurtlayacak bir tavuğa benzeterek şöyle devam etti: "Öğretmen yumurtlayacak bir tavuğa benzer Tavuk yumurtlayacaksa yer gözetmez Öğretmen de aynı tavuk gibi eğer bilgisini vermek istiyorsa onun için vereceği bilginin yeri yoktur Her yerde bilgisini verebilir"

Öğretmenlik mesleğinin sevgiden ibaret olduğunu vurgulayan Vakkasoğlu şöyle devam etti: "Çünkü bu mesleğin en önemli zirvesi en yüksek seviyesindeki temsilcisi efendimizdir O kendisine taş atanlara, yoluna kuyu kazanlara da yüreğini açmış, bize sevgi merkezli eğitimin özünü anlatmıştır"

Bazen öğretmenlerin haylaz öğrencilerinden dert yandığını hatırlatan Vakkasoğlu, "Hiçbirinizin talebesi efendimizin talebeleri kadar haylaz değillerdi Kuyunun dibindeler, bataklığın içindelerdi, su yerine şarap içerlerdi Ama o güzeller güzeli öyle bir güzellikle yürekler açtı ki sınırsız ve sonsuzcasına kuyunun dibinden aldı onları yıldızlarının ötesine yükselti Adları sahabe oldu Bütün dünyaya nur ve ışık saçan efendiler oldular İnsanlık dünyasının şerefi haline geldiler Bizim önderimiz, örneğimiz eğitimcilikte ikincisi olmayan rehberimiz böyle bir hayat hatırası bıraktı gitti Onun için bizim şikayet etmeye hakkımız yok" diye konuştu

Sevgi merkezli eğitim ilk şartının sevmekten geçtiğini, içinde anne babanın denetimi olmayan eğitimin ise sevgi merkezli eğitim olamayacağını vurgulayan Vakkasoğlu, batılı ülkelerin eğitimdeki anne baba denetimi daha yeni keşfetmeye başladığını sözlerine ekledi Vakkasoğlu konferansının ardından okuyucularına kitaplarını imzaladı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com