Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
başlıca, dilin, özellikleri

Dilin Başlıca Özellikleri

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dilin Başlıca Özellikleri

Dilin başlıca özellikleri

Dil, her şeyden önce sürekli gelişme gösteren canlı bir varlıktır

• Dil, onu oluşturan topluma aittir, bunun için toplumsal bir değer taşır

• Dil, sistemli ve gelişmiş bir iletişim aracıdır

• Dil, düşünce ve zekanın bir göstergesidir

• Dil, sosyal ve canlı bir varlıktır

• Dil birliği, bir milleti oluşturan özelliklerin başında gelir

• Dil, en küçük birimi olan seslerden örülmüş bir yapıdır

• Dil, toplumsal rolü sayesinde kişiler arasında duygu ve düşünce ortaklığı sağlar

• Bir milletin dili, onun tarihi, dini ve kültürüyle iç içedir

İnsanoğlunun en büyük icatlarından biri olan dil, kişiler arasında iletişimi sağlayan en önemli araçlardan biridir İletişimin dille gerçekleştirilen, jest ve mimiklerle gerçekleştirilen, resim, şekil, çizgi gibi sembollerle gerçekleştirilen ya da simgelerle gerçekleştirilen türleri vardır “Bir bilginin, bir niyetin ilkel ya da gelişmiş bir işaret dizgesinden yararlanarak, bir zihinden başka bir zihne ya da bir merkezden başka bir merkeze ulaştırılması” olarak tanımlanan bildirişimin sağlanabilmesi için, iletişim öğelerinin bilinmesi gerekmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com