Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
sarı, siyahın, öyküsü

Sarı - Siyah'ın Öyküsü......

Eski 10-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sarı - Siyah'ın Öyküsü......

Sarı - Siyah'ın Öyküsü

Günümüzde İEL Sakarya İzci Grubu'nda izcilik yapan tüm izci, lider ve mezunların taşıdıkları fularların renkleri "seçilmiş" değil "kazanılmış" renklerdir Bu renklerin hikayesine gelince;
İzciliğin -o zamanki adıyla keşşaflığın- Türkiye'de ortaya çıkışından çok kısa bir süre sonra patlak veren Birinci Dünya Savaşı izciliğin gelişmesini engellemiştir İstanbul Erkek Lisesi'nin bugün adıyla özdeşleşmiş olan Sarı-Siyah renklerinin ortaya çıkması bu savaşlara dayanır
Dönemin İstanbul Sultanisi (İstanbul Erkek Lisesi) son sınıf öğrencileri gönüllü olarak askere yazılırlar Bu öğrenciler çok kısıtlı bir askeri eğitimden geçirildikten sonra 2 Tümen'e dahil olurlar ve Çanakkale Cephesi'ne gönderilirler İstanbul Liseli öğrencilerin de içinde bulunduğu 2 Tümen Kabatepe Kanlısırt Mevkii'nde 18 Mayıs'ı 19 Mayıs'a bağlayan gece yarısı saat 0330'da taarruza geçerler Ancak çok kısa bir süre içinde tümenin tamamına yakını şehit düşer
İstanbul'da ise günümüzde Saint Benoit Lisesi'nin bulunduğu Karaköy'deki binada bulunan İstanbul Sultanisi'nin en üst katı savaş yıllarında cepheden dönecek yaralılar için hastaneye çevrilmiş ve dönemin hastane rengi olan sarıya boyanmıştır Çanakkale'den İstanbul Sultanisi öğrencilerinin şehit oldukları haberi gelince okulu büyük bir yas kaplar, geride kalan öğrenciler matemlerini dile getirmek için şehit arkadaş ve ağabeyleri anısına pencere pervazlarını ve kapıları siyaha boyarlar Bugün tüm İstanbul Liselilerin ve Sakarya İzci Grubu'nun da taşıdığı Sarı Siyah renkler işte böylece ortaya çıkar Bu iki renk, o tarihten bugüne kadar dayanışma ve beraberliğin simgesi olmuştur
Belki de bu yüzden İEL Sakarya İzcileri fularlarına ayrı bir tutkuyla bağlıdırlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com