Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
farkındalık

Farkındalık Nedir?

Eski 08-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Farkındalık Nedir?

* Farkındalık bir şey yapmaya çalışmak değildir

* İyi bir insan olmaya çalışmak değildir

* Hareketlerine çeki düzen vermeye çalışmak değildir

* Kibar olmaya çalışmak sakin olmaya çalışmak da değildir

Farkındalık sadece ve sadece normal yaşantınıza devam ederken yaptığınız her şeyi izlemeye çalışmanız ve şahit olmanızdır

Hırsızlık yapıyorsanız yaptığınız hırsızlığı izlersiniz “Şu an hırsızlık yapıyorum” Cinayet işliyorsanız “Şu an cinayet işliyorum” Birini seviyorsanız “Şu an birini sevmeye başlıyorum” ya da biriyle tartışıyorsanız “şu an arkadaşımla tartışıyorum” diyebilmektir Elbette bunu diyebilmek için kendimize sanki dışarda bir kamera varmış da oradan bakıyormuş gibi tepkisiz ve yorumsuz izlemeliyiz

Unutmayın farkındalık uygulamaları ile amacımız ;

- Yorum (insanlar veya olaylar hakkında yorum yapmak)

- Önyargı (insanları veya olayları yargılamak)

- Kendinden ve sevdiklerinden bahsetmek (Sana Sorulmamasına Rağmen )

- Sana sorulmadan konuşmak (Ben burdayım demeye çalışmak , Kendini Kanıtlama çabası)

Bu dört olguya suçüstü baskın yapabilmek amacıyla (tam bu olguları yaparken) dışardaki kameradan kendimizi izleyip;

- Hop ne yapıyorum ben? Bunu yapayı ben istemedim ki?

Deyip bizi kontrol eden mekanizmanın bize neler yaptığına şahit olmak ve her yakaladığımızda enerji toplamaktır Bu topladığımız enerjiler ile de Kuantum mekanizması sayesinde isteklerimizi gönderip hayatımızın yönetimini tamamen ele almaktır

Burada en önemli husus “BİRŞEY YAPMAYA ÇALIŞMAMAMIZDIR”

Hayatımız nasıl devam ediyorsa aynen öyle devam edecek Rutin bir günümüzü yaşayacağız Yine sinirleneceğiz yine kavga edeceğiz yine tartışacağız yine önyargılı davranacağız yine insanlarla dalga geçeceğiz yine geçmişten hatıralar gözümüzde canlanacak ve üzüleceğiz Tek fark bunları kamaraya kaydedermişcesine tarafsız bir gözle dışardan izleyip şahit olacağız

Sonrada kontrolsüz davranışlarımıza şahit olup “GÜLÜMSEYECEĞİZ” ve “YAKALADIM İŞTE FARKINDAYIM KONTROLÜ KAYBETMİŞTİM “ diyeceğiz

Bu şahitlik (tanık olmak) bizim neler yaptığımızı FARKETMEMİZİ sağlayacak Farkındalık bir oyun gibidir Sadece kendi yaptığımız hareketleri, düşünceleri duyguları ve ağzımızdan çıkanları izleyip kaç tanesini farkında olarak yapıyoruz kaç tanesini yapmıyoruzu tespit edip puan toplamak gibidir

Yakaladığımızda 1 puan alacağız Kaçırdığımızda ise “Tüh kaçırdım dersek” 5 puan kaybedeceğiz Fakat kaçırdığımızda “pişman olmak yerine” sadece “gülümser isek” ve bu kaçırmanın bizim için daha da güzel olduğunu anımsarsak 10 puan alacağız

Evet oyunumuzun kuralları kısaca bunlar Farkındalığın temel mekanizması pişman olmamaktır Çünkü bu evrende her şeyi aslında siz düşüncelerinizle ve ağzınızdan çıkanlarla oluşturuyorsunuz Fakat bu süper gücünüz başka bir mekanizma başka tarafından kontrol ediliyor Eğer bu mekanizmanın FARKINDA olursak ve kontrolü geri alırsak, işte o zaman bu evrende her zaman bizim istediklerimizin olduğuna da şahit oluruz ve isteklerimiz ile hayatımızın hakimi oluruz

Farkındalık uygulamalarına ve eğitimine başlamadan önce çok önemli bir kuralımız var

“BEN BUNLARI BİLİYORUM” dememek Bu cümle sizi farkındalıktan daha çok uzaklaştıracaktır Bu kitapta anlatılanlar bilinmesi veya bilinmemesi için yazılmış şeyler değiller Bu kitap bilim kitabı değil Sadece bir oyunu ve kurallarını anlatıyor

Siz bunu söylemeden ben “HİÇBİRŞEY BİLMİYORUM” diyerek puanımı alayım Yoksa “Kendini kanıtlama çabası” devreye girer ve golü yerim

Farkındalık yapılan her işi atılan her adımı aklımıza getireceğimiz her düşünceyi ve duyguyu “farkında” olarak yapmaktır Yani anda kalmaktır Mesela çay içiyorsunuz Sadece çay için Eylemle bütünleşin Çay bardağına dokunuyorsunuz elinizle alıyorsunuz yudumluyorsunuz midenize iniyor İşte farkında olarak çay içtiniz Farkında olarak yapılan eylemlerde düşünemezsiniz Sadece anı yaşarsınız Çay içme anını İçtiğiniz en güzel çayı içtiniz

Yürüyorsunuz Farkında değilsiniz ne yaptığınızın Çünkü farkında olmanız için durmanız gerekir Ancak durduğunuz zaman yürüdüğünüzü fark edebilirsiniz Bunu deneyin Yolda yürürken birden on saniye kadar durun ve bekleyin sonra yürümeye devam edin Bilinciniz tazelenecektir

Hepimiz aslında içimizde bir öz enerjiye sahibiz Doğduğumuzdaki saf ve temiz halimiz orada duruyor Sadece üzerine sonradan yüklenen bilgiler çevresel kalıplar eklenmiş O temiz ve saf halimizi artık kullanamaz hale gelmişiz İçimizde bir noktada tüm bilgilerin kayıtlı bulunduğu bir merkezimiz var O merkez bize zor durumlarımızda halen yardım ediyor Tabi çok kısıtlı da olsa bunu fark edebiliyoruz Birçoğumuzun yaşadığı bir örnek var Arabayla giderken bazen yokuştan ineriz ve karnımız bir tuhaf olur, gıdıklanır gibi bir his yaşarız İşte o his aslında size destek olan özünüzden gelir Korku, panik ve heyecan halinde o enerjimiz devreye girer ve yönetimi devralır Bir katil boğazımıza bıçağı dayadığında hiçbirimiz kredi kartı borcumuzu düşünmeyiz O esnada oradan kurtulmaya ve o “an” a odaklanırız O esnada da kontrol bizde değildir Fakat kontrol o esnada “şeytanda” da değildir Peki kontrol kimdedir? Bilim insanları buna “süper ego” adını vermişler Ben buna özümüz ve gerçek benliğimiz diyorum

Kriterlerden uzak, yorumsuz ve yargısızca sadece “ben” e odaklayan bir mekanizma İşte o mekanizma tüm bilgilere sahip O esnada aklımıza hiç gelmeyecek bilgileri hatırlayabiliyoruz ve düşünerek başaramayacağımız birçok şeyi başarabiliyoruz İşte özümüzde kayıtlı olan bu sonsuz bilgi ve güce ulaşmamız için yönetimi geri alıp özümüze yani kendimize geri vermemiz gerekiyor Peki bu nasıl olacak?

Bu bölümde aşamalar halinde bunu nasıl başaracağımızı anlatacağız Aslında sürekli olarak aklımızdan düşünceler geçiyor Hepsi gereksiz ve boş Bütün enerjimizi bu gereksiz düşünce emiyor Zihnimizin neredeyse yüzde sekseni bu düşüncelerle dolu Bu yüzden yaptığımız işlerde dikkatimiz dağılıyor Sınavlarda başarılı olamıyoruz Okuduğumuzu anlamakta güçlük çekiyoruz hatalar yapıyoruz Bu gereksiz düşüncelerden arındığınızı düşünün Tertemiz bir zihniniz var artık Bir kez okuduğunuzu anlıyorsunuz Dikkatiniz dağılmıyor Neye elinizi atsanız başarıyorsunuz İçimizdeki bir virüs sanki bizim işlem hacmimizin yüzde seksenini ele geçirmiş ve bizim kullanmamıza izin vermiyor ve o yüzde seksenlik kısmı bize sürekli olarak geçmişten anılar ve gelecekten hayaller yaratmak için kullanıyor

Bu süreçte yapmamız gereken şeyleri ele alırsak;

1) Kendimizi İzlemek

2) Düşünceleri izlemek

3) Duygularımızı izlemek

İzlemek aslında tanık olmaktır Aslında her şey bir mucizedir Fakat yaşamın bu döngüsüne sıradan olaylarmış gibi bakıp fark etmediğimiz için bu mucizeleri görmekte zorlanıyoruz İzleme uygulamalarının hepsinde amacımızı enerji toplamak ve biriktirmek Ne mi yapacağız bu topladığımız enerjileri? Kuantum bölümünde harcayacağız İsteklerimizi ve geleceğimizi şekillendirirken kullanacağız İleri de bu enerjimizi nasıl harcayacağımızı ve paylaşacağımızı detaylıca anlatacağız Farkındalık uygulamaları bölümümüzde önce enerjiyi toplamayı başarıyoruz Tüm uygulamalar otomatikleştiğinde ki bu durum 2-3 ay kadar zaman alabilir işte o zaman enerjimiz dolacak ve bize dolduğuna dair bir sinyal gönderecektir Bu sinyale “merkezlenme” diyoruz Bu konuya da ilerde detaylıca değineceğiz

Farkındalık, dini bir öğreti değildir Fakat dinler farkındalığa geniş yer vermiştir

Farkındalık, sadece bir telkin yönetimidir Aslında tüm dinler ve inanışlar farkındalığa işaret etmiştir fakat günümüzde dinlerin bu misyonu yerine daha çok ibadet esasları dikkate alınarak bu önemli noktaları unutulmaya başlamıştır Burada kutsal kitaplardan yaptığımız alıntılar sadece bu konunun aslında yeni bir konu olmadığını göstermek içindir

wishdropper

Alıntı Yaparak Cevapla

Farkındalık Nedir?

Eski 08-21-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Farkındalık Nedir?

bir daha kitabımdan buraya alıntı yapmayacağım bu son arkadaşlar lütfen bir süre abi sen sinirlendin gerginsin farkındalık azaldımı demeyin çünkü komik duruma düşüyorsunuz farkındalığın iyi bir insan olmakla ilgisi olmadığını 100 kere anlattım Hala iyi insan evliya imam filan olacağını sananlar var Ya sadece izlemek bu kadar Niye buna kutsallık yüklüyorsunuz anlamadım Tamam mevlana da anlatmış dinlerde anlatmış olabilir Ama bu durumu değiştirmez Bu bir oyun gibi Bu kadar

Aydınlanma başka birşey Ben farkındalığı anlatıyorum burada Aydınlanmayı tekkelerde anltıyorlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com