Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
sorumirizzi sendromu

Soru:"Mirizzi Sendromu"

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Soru:"Mirizzi Sendromu"

iyi günler doktor bey ben 2005 yılında safra yollarında iltihap ve taş var diye ameliyat oldum fakat ameliyat esnasında kalınbagırsaktada taşoldugu görülmüş uzun bi ameliyat geçirdim teşhis mirizzi sendromu yılındada ptk oldum zor bir dönem geçirdim ve ögrendigime göre bu ptk bende arada yapılacakmış şu anda ursofalk die bir ilaç kullanıyorum bu hastalık konusunda biraz aydınlanmak istiyorum kan sonuçlarında karaciger enzimleri yüksek çıkıyo normalmidir şimdiden teşekkürler

UzmDr Alaattin OZTURK

2209 1016

Mirizzi sendromu nadir görülen bir safra yolu hastalığıdır Ana safra yolu dışındaki bir cismin safra yolunu sıkıştırmasıyla daralma ve sarılık oluşumu şeklinde tarif edilebilir Bunun iki çeşidi vardır Birincisinde safra kesesi içindeki bir taş komşuluk sebebiyle safra yolunu sıkıştırır ve safra akımını engellediğinden sarılığa sebeb olur Tedavisinde safra kesesi alınınca olay düzelir İkincisinde safra kesesinin kanalındaki (duktus sisticus) taş yine ana safra kanalını sıkıştırır, akımı engeller ve sarılık yapar Bu durumda da safra kesesinin ameliyatı durumu düzeltir İkinci durumun özelliği ameliyat esnasında safra kesesini alırken taşın kesilen kısmın altında kalmadığından emin olmak gerekir Yoksa safra kesesi alınmış olur ama Mirizzi sendromu yapan taş yerinde kalacağından sarılık devam ederBu sendromda PTK sadece bir teşhis yöntemidir Gereğinde yapılır Ama bir kez ameliyat olununca bu durumdan dolayı tekrar problem çıkması beklenmez

Yazının Orjinali için Lütfen wwwsaglikdaniscom adresini ziyaret ediniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com