Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alanları, endüstri, ilgi, mühendisliği

Endüstri Mühendisliği Endüstri Mühendisliği İlgi Alanları

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Endüstri Mühendisliği Endüstri Mühendisliği İlgi Alanları

Endüstri mühendisliği ilgi alanları
Mühendislik, genelde problem tanımlama, çözüm seçenekleri türetme, karar verme ve çözümden oluşan bir süreçtirEndüstri mühendisleri bu tanım doğrultusunda tasarımlar yapar Söz konusu tasarımlar endüstri mühendislerince "üretim sistemleri tasarımı" ve "üretim sistemleri kontrolü" şeklinde gerçekleştirilmektedir
Mal ve/ya hizmet üreten bir örgütün aşağıdaki işlevleri endüstri mühendisince tasarlanmaktadır

Malzemeler
Makine ve donatılar
İşçilerin çalışma yöntemleri
Kolaylıkların yerleştirilmesi ve malzeme akışının belirlenmesi
Malzeme taşıma donatı ve yöntemleri
Çalışma yeri tasarımı
Hammadde ve ürün depolarının büyüklüklerinin ve yerlerinin belirlenmesi
Yönetim raporları için veri kayıt yöntemleri
Bakım yöntemleri
İş emniyet yöntemleri

Yukarıda sıralanan ve kuruluş öncesi veya yeniden yapılanma sırasında tasarlanması gereken elemanların yanı sıra işletim sırasında yönetim fonksiyonlarının sağlıklı, tutarlı ve uygulanabilir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla da aşağıda sıralanan elemanların tasarlanması gerekmektedir

Teknoloji

Uygulamalı Bilim

Kazıbilim * Yapay zeka * Seramik mühendisliği * Bilgisayarcılık * Elektronik * Enerji * Enerji depolama * Mühendislik jeofiziği * Mühendislik jeolojisi * Çevre mühendisliği bilimi * Çevre teknolojisi * Balıkçılık bilimi * Malzeme bilimi * Mikroteknoloji * * Mimarlık Nanoteknoloji * Nükleer teknoloji * Optik * Parçacık fiziği * ZoografiBilgi

İletişim teknolojisi * Grafik tekniği * Bilgi teknolojisi * Müzik teknolojisi * Ses tanıma * Görsel teknolojiler * Sistematik * BilişimEndüstri

Yapı * Mali mühendislik * Balıkçılık * Endüstriyel teknoloji * Üretim * Makine * Madencilik *Askeri

Cephane * Bomba * Muharebe mühendisliği * Askeri teknoloji *Ev

Eğitim teknolojisi * * Eviçi teknolojileri * Gıda teknolojisiMühendislik

Bilgisayar mühendisliği * Biyomedikal mühendisliği * Biyoteknoloji * Cevher hazırlama mühendisliği * Çevre mühendisliği * Deniz teknolojisi mühendisliği * Elektrik mühendisliği * Elektronik mühendisliği * Elektrik ve elektronik mühendisliği * Endüstri mühendisliği * Fizik mühendisliği * Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği * Genetik mühendisliği * Gıda mühendisliği * Havacılık ve uzay mühendisliği * İnşaat mühendisliği * İşletme mühendisliği * Jeofizik Mühendisliği * Jeoloji mühendisliği * Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği * Kimya mühendisliği * Kontrol mühendisliği * Makine mühendisliği * Maden mühendisliği * Matematik mühendisliği * Mekatronik mühendisliği * Metalurji ve malzeme mühendisliği * Meteoroloji mühendisliği * Nükleer enerji mühendisliği * Petrol ve doğalgaz mühendisliği * Otomotiv mühendisliği * Seramik mühendisliği * Ses mühendisliği * Tekstil mühendisliği * Telekomünikasyon mühendisliği * Uçak mühendisliği * Uzay mühendisliği * Üretim mühendisliği * Yazılım mühendisliği * Ziraat mühendisliğiSağlık / Güvenlik

Biyomedikal * Biyoinformatik * Biyoteknoloji * Kemoinformatik * Yangın önleme mühendisliği * Sağlık bilimi * Medikal teknoloji * Beslenme * Eczacılık * Güvenlik mühendisliği * Hijyen mühendisliğiUlaşım

Havacılık * Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği * Gemi makineleri işletme mühendisliği * Motorlu taşıtlar * Otomotiv mühendisliği * Uçak mühendisliği * Uzay mühendisliği * Uzay teknolojisi

Kaynak : Wikipedia

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com